Yenidoğan Bebek İhtiyaçları Listesi

Yenidoğan Bebek Kıyafetleri Seçimi

Yenidoğan bebeğe alınacak giysilere ve bebek araç gereçlerine karar verilmesi, bebek için yapılan hazırlıklara ayrı bir heyecan katar. Bu bölüm, bebek doğmadan önce almanız gereken şeyler konusunda size yardımcı olacaktır. Piyasada ürün çeşitliliği çok fazla olduğundan, çoğu zaman yararlı ve alınması gereken ürünleri albenili ve işe yaramaz ürünlerden ayırabilmek çoğu kez kolay olmuyor. Yenidoğan bebeğe bir şeyler almak çok keyifli bir iştir.

Bebeğe giysi alma işini hamileliğin son dönemlerine bırakmak akıllıca olur. Arkadaşlarınız ve yakınlarınız hediye olarak yenidoğan bebeğinize bir sürü giysi getireceği için, siz yalnızca bir takım kıyafet almak durumunda kalabilirsiniz.

Aşağıda yenidoğan bebek için gerekli kıyafetlerin bir listesi yer almaktadır. Bulunduğunuz bölgenin hava durumuna göre değişiklik yapabilirsiniz.

 •   4-6 adet fanila veya iç zıbın. Zıbınların minik kol yerleri ve bacak arasında çıtçıtları bulunur. Kışın sıcak tutar.
 • 6-8 adet gece giysisi/tulum. Esnek tulumlar yaz kış çok pratiktir, bu yüzden çoğu kez tulumlu bebeklere rastlarsınız ama özel zamanlar için ya da arada kendinize moral depolamak için bir ya da iki sokaklık giysi alabilirsiniz. Giysi ne kadar basitse o kadar iyi olur. Bebeğinizin cildi için en uygunu pamuklu giysilerdir, ama yıkayıp kurutması kolay, yumuşak sentetik iplikten yapılmış ya da doğal ve sentetik ipliklerden üretilmiş giysileri de tercih edebilirsiniz. Dolayısıyla bebeğin gardrobunu saf pamuk ya da saf yünden üretilmiş giysilerle donatmak zorunda değilsiniz.
 • 4 adet hırka ya da yelek.
 • 3 adet kalın pamuklu bebek örtüsü.
 • 3 adet pamuklu ya da tülbentlik kumaştan bebek örtüsü (yaz bebekleri için).
 • 1 adet uyku tulumu.
 • Birkaç adet şapka, çorap ve alt tulum/tayt.
 • Birkaç adet mama önlüğü.

Bebek Kıyafeti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Giysi bedenleri birbirini tutmamaktadır. Belirli bir yaş için hazırlanan küçük beden bir hazır giysi, bir başka giysinin büyük bedenine denk gelebilmektedir; bazısı göğüs ölçüsünü, bazısı boy ölçüsünü baz almaktadır. Genel olarak 0-2 aylık bebeklere 50-56 beden; 2-6 aylık bebeklere 62-68 beden; 6-12 aylık bebeklere ise 74-80 beden uyar.
 • Bazı bebekler örtüye sarılmaktan hoşlanmaz, bazıları içinse bu keyiflidir. Bebek örtüsü, bebek yatarken ya da arabasındayken bebeğin güvenle yatmasını sağlayan -sıkı sıkı sarılmamış- kundak gibidir. Daha soğuk havalarda bebeğin üstüne ayrıca bir battaniye atabilirsiniz.
 • Şapkalar, çoraplar ve alt tulumlar veya taytlar: Kış bebekleri için dışarı çıktıklarında şapka gerekir. Kurdeleli boneler pek işe yaramadıkları gibi rahatsız edici ve hatta bazen tehlikeli bile olabilir. En iyisi bere ya da kulakları da örten tarzda şapkalardır. Hava bulutlu bile olsa, bebek açık havaya çıktığından başında mutlaka pamuklu bir şapkanın olması gerekir. Şapka bebeğin yüzünü, kulaklarım ve boynunu güneşten koruyacak şekilde olmalıdır.
 • Bebek taytları kış bebekleri için vazgeçilmez giysilerdendir. Yıl boyunca çorap da çok kullanılır. Çok soğuk bir bölgede yaşamadığınız sürece tek parmaklı bebek eldivenine gerek olmaz. Bebekler ellerini rahatça hareket ettirmek ister.
 • Fırfırlı ve kurdeleli önlük, giysi (özellikle boynun etrafında) veya şal, örtü kullanmayın. Bebeğin parmağının girebileceği şekilde motifli ya da seyrek örgülü giysi, örtü, çorap ve eldivenden kaçının; bu tip şeyler zaman zaman ciddi tehlikeler doğurabilir.

Bebek Önlükleri

 • Önlükler çoğu kez kullanışlı olmak yerine yalnızca süs gibi düşünülüyor. Önlüklerin geniş ve emici olması gerekir. Bazı bebekler sürekli olmak üzere bebeklerin çoğu mamayı ağzından püskürtür. En az bir yaşına kadar hemen hepsinin salyası akar.

Yumuşak havlu kumaştan önlükler hem emicidir hem de bebeğin cildini tahriş etmez. Arkası naylon kaplı önlükler, elbisenin kuru kalmasını sağlasa da, bebeğin ağzını silerken kullanışlı değildir ve bebeğin cildi için de biraz serttir. Tişört tipi, bağcık yerine boyundan geçmeli önlükler, arkadan bağlanan önlüklere göre daha kullanışlıdır. Tülbent tarzı ince ve seyrek dokunmuş kumaştan yapılan çeşitli boylarda önlükler ve elbezleri işinize yarayabilir.

Bebek elbiselerinin yıkanması

Bebek elbiseleri ailenin diğer fertlerine ait elbiselerle yıkanabilir. Tıbbı bir gerekçe olmadığı sürece bebek elbiselerinin ayrı yıkanmasına gerek yoktur.

 

 

Bebek Bezleri

Yıllar önce bebek bezi tam bir sorundu. Ne tek kullanımlık ara bezi, ne bebekler işin deterjan, ne sızdırmaz külot ne de hazır bezler vardı. Modern yöntemler, bebeğin idrar yolları ve bağırsaklarıyla ilgili iş yükünü hafifletti. Artık bez konusunda çeşitli seçenekler var.

Kumaş bebek bezleri

Yirmi dört ila otuz adet bebek bezi bulundurmanız gerekir. Havlu kumaştan yapılanlar çok kullanışlıdır. Kumaş bebek bezlerinin kullanımı sırasında aşağıdaki aksesuarlara da ihtiyaç vardır.

SIZDIRMAZ (NAYLON) KÜLOT:

Bebeğin altını bezle bağladıktan sonra, üste sızdırmaz külot giydirmezseniz yıkama işiniz hiç bitmez. Bazıları hâlâ o çağdışı uyarıyı yapabilir: “İyi bir anne naylon külot kullanmaz.” Aldırmayın. Artık koruyucu külotlar eskiden olduğu gibi sert plastikten yapılmıyor ve bebeğin bacaklarıyla göbeğini kalın lastiğiyle sıkmıyor; bacak ve bel bölgesi özel lastikli külotlar, kumaş ve yumuşak plastikten yapılmaktadır. Bebeğin bezi düzenli olarak değiştirildiği sürece sızdırmaz külot pişiğe neden olmaz.

Hiçbir şekilde naylon istemiyorsanız, plastik içermeyen kalın pamukludan yapılmış külotları tercih edebilirsiniz, ancak bu tip külotlarda bebek büyüdükçe sızma ve ıslaklık sorunu yaşayabilirsiniz.

BEBEK ARA BEZİ:

Ara bezleri tek kullanımlık ya da yıkanabilir olmak üzere iki çeşittir. Ara bezi ıslaklığın ve kakanın çoğunu emer ve yıkanabilir bebek bezinin çabuk kirlenmesini önler. Bebeğin cildinin ıslak bezle tahriş olmasına engel olur. Kumaş bebek bezi kullanacaksanız, başlangıç olarak tek kullanımlık ara bezlerinden alın. Çok ucuza satılan markaların ürünlerinden kaçının; bunların bir kısmının bebeğin poposunda kızarıklığa neden olduğunu görmüştüm.

Yıkanabilir bebek ara bezleri nemi emip, cildin kuru kalmasını sağlayan yumuşak kumaştan üretilir. Nispeten daha pahalıdır ve birçok bebekte kullanmaya gerek yoktur, ama cildi çok hassas, pişiğe eğilimli bebeklerde kullanmak faydalıdır. Doğru kullanım için kullanma talimatlarına uymanız önemlidir.

KOPÇA: Bebeğin altına bez bağlarken çengelli iğne kullanmak artık geçmişte kaldı. Ancak siz alışkanlıklarına sıkı sıkıya bağlı biriyseniz bebekler için özel olarak üretilen emniyetli çengelli iğnelerden kullanabilirsiniz. Yine de piyasada iğneden çok daha güvenli, kullanımı kolay ve bezin kaymasını engelleyen çok çeşitli kopçalar, cırtlı bantlar ve diğer aksesuarlardan bulabilirsiniz.

İKİ ADET KOVA: İki adet kapaklı kovaya ihtiyacınız olacak. Satın alırken, kapağının sıkıca kapanıp kapanmadığını kontrol edin. Bezleri, önce soğuk ya da ılık suda sabunlayıp ardından 65 derecede ya da daha sıcak suda yıkayıp, güneşte kurutuyorsanız, bebek deterjanına gerek kalmaz. Ancak bezleri çok sıcak suyun içine atıp sabunlarsanız, bebeğin kakasının lekeleri bezden çıkmaz.

Bebek bezlerini soğuk suyla yıkamak istiyorsanız, şu yöntemi izleyin:

Bezlerin üstündeki dışkıyı fırçayla sıyırın. Kirli bölgeyi sabunla yıkayın. Çok sıcak suyla dolu bir kova suya, bir avuç dolusu tuz koyun. Bir gece sonra bezleri bu suda sabunla yıkayın.

Bedene Tam Oturan Yıkanabilir Hazır Bez

Bedene tam oturan hazır bezler başlangıçta maliyetli gibi görünse de doğumdan tuvalet eğitimi tamamlanana kadar bebeğin bedenine uyar, üstelik iğne de gerektirmez. Daha sonra diğer bebekleriniz için de kullanabilirsiniz. Yıkanabilir hazır bezler, çok yakın tanıdıklarınızın bebek için alacağı en ideal hediyedir. Kurutması biraz sorun olabilir.

 

Tek Kullanımlık Hazır Bebek Bezleri

Tek kullanımlık hazır bezlerin kullanımı son derece kolaydır. Tek kullanımlık hazır bebek bezi piyasası son zamanlarda büyük bir gelişme gösterdi. Artık bebeğin yaşına ve cinsiyetine göre, yeni yürümeye başlayan çocuklar için alıştırma külodu, havuz/deniz için tek kullanımlık mayo gibi farklı kullanım alanlarına göre çeşitli bezler ürün gamına eklenmiş bulunmaktadır.

Birçok bakımdan hazır bebek bezleri kadınlar için -özellikle çalışan kadınlar için ve çoklu doğum, birbiri ardına doğum, denizaşırı yolculuklar, tatil, uzun süren rahatsızlık dönemleri gibi çeşitli durumlarda- tam bir kurtarıcı olmuştur. Çocuklarım bebekken hazır bez olsaydı eminim ben de hazır bez kullanırdım.

Ancak hazır bezlerin de birtakım sorunları bulunmaktadır. Maliyet unsurunun yanı sıra, olayın iki ana boyutu -çevresel ve davranış biçimi- daha vardır.

ÇEVRE: Tek kullanımlık bebek bezleri giderek büyüyen bir katı atık sorununa neden olmaktadır; bu soruna halen tatmin edici bir çözüm bulunamamıştır.

 • Tek kullanımlık hazır bezlerin doğada çürümesi yıllar almaktadır. Bazı kaynaklara göre bu süre 100 yıl, bazılarına göreyse 500 yılı bulmaktadır. Bebek bezlerinde “biyo-çözünürlük” daha çok yeni bir olgudur. Ayrıca biyo- çözünür tek kullanımlık bezler de, diğer tek kullanımlık bezler gibi, doğada çözünmeyen plastik öğeler içermektedir.
 • Kumaş hazır bezlerle karşılaştırıldığında, tek kullanımlık hazır bezlerin imalatı çok daha fazla hammadde ve enerji tüketimine neden olur.
 •  Bu tür çevresel maliyetlerin boyutunu araştıran çalışmalar; kumaştan yapılan bebek bezlerinin kullanımının ardından temizlik aşamasındaki kaynak (su, enerji, ekipman ve kimyasallar) kullanımına ilişkin iddialarla çelişmektedir. Kumaştan yapılan bebek bezlerinin soğuk suyla yıkanmadığı ve güneşte kurutulmadığı sürece, tek kullanımlık hazır bezler kadar kaynak kullanımına neden olduğu belirtilmektedir. Bazı çalışmalara göreyse, tek kullanımlık bezler, tekrar kullanılabilen bezlere göre beş kat fazla enerji tüketilmesine neden olmaktadır.

DAVRANIŞ BİÇİMİ: Tek kullanımlık bezler davranış biçimimizi değiştirdi. Yürümeye başlayan çocukların bez kullanma süresi arttı ve normal hijyen kuralları geçmişte kaldı. İnsan dışkısı artık, bir zamanlar aklımıza bile gelmeyecek yerlere atılıyor ve giderek buralar çöp alanlarına dönüşüyor. Burada hiçbir ıslah çalışması yapılmadan yeraltı sularına karışıyor ve bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkartıyor.

 

 

Hazır Bebek Bezlerinin Doğru Kullanımı

 • Yıkanabilir bezlerle beraber kullanarak, tek kullanımlık bez kullanımını sınırlandırın. Tek kullanımlık mayoları ve gündüzleri alıştırma külotlarını kullanmayı bırakın. Alıştırma külotları bebeğin tuvalet terbiyesini geciktirmektedir; tek kullanımlık mayo yerine tekrar kullanılabilen yüzme şortları mükemmeldir.
 • Mümkün olduğunca, kakayı tuvalete boşaltın. Zor olduğunu biliyorum ama tazyikli suyla bezdeki kakanın çoğu çöp tenekesi yerine kanalizasyona, yani gitmesi gereken yere gider.

Bez bağlamamak

Doğumdan itibaren belirli aralıklarla bebeğini oturağa tutarak asgari düzeyde bebek bezi kullanan -az sayıda- bazı ana babalar da bulunmaktadır. Son otuz yıl içinde, tuvalet eğitimi alışkanlığı bir kenara atıldı; uzun dönemli psikolojik sorunlara yol açabileceği endişesi ile yeni yürümeye başlayan çocuğa fazla baskı yapmayıp, “çocuğun hazır olmasını bekleme” yöntemi, oturak eğitimine baskın çıktı. Hiç şüphe yok ki, gönülsüz bir çocuğa fazlaca sert bir tuvalet eğitimi vermeye çalışmak sorun yaratır.

Buna rağmen, birçok kültürde bebek bezi kullanılmaz, bebekler doğumdan itibaren çişe tutulur ve bir yıl sonra tuvalet eğitimini almış olurlar. Hazır bezlerin maddi bir külfet olarak değerlendirildiği dönemlerde, ikinci yaş gününden önce bebek sıklıkla çişe tutulur, gün içinde belli saatlerde bebeğin bezi çıkarılır ve düzenli bir oturak eğitimine başlanırdı.

Kumaş bezlerin kullanıldığı dönemlerde, yürümeye başlayan çocuklarda, ikinci vaş gününden hemen sonra tuvalet eğitimine başlanırdı, oysa günümüzde bebeklerin “altı bezli dönemi” giderek uzuyor ve tek kullanımlık bezlerin rahatlığı bu eğilime büyük katkı sağlıyor.

“Bezsiz” yöntemi benimseyen ana babaların bu kararı ortaklaşa almış olmaları, hayatlarını bu tercihe göre düzenlemeleri, ortaya çıkacak düzensizliğe, dağınıklığa karşı hoşgörülü olup, sorumluluk üstlenmeleri gerekir. Doğru bir davranış biçimiyle (rekabetçi olmayıp sakin sakin), haklı gerekçelerle (komşulara gösteriş yapmaktan ziyade aileye uygun olmalı) gerçekleştirildiğinde, bezsiz yöntem kazançlı çıkılacak bir olaydır.

Bebek Bezi Seçimi

Maliyet, uygunluk ve bebeğin rahatlığı gibi unsurlar göz önünde bulundurulmalı. Bazı bebeklerin popoları tek kullanımlık bezlerle, bazılarınınsa dokuma bezlerle rahat eder. Az sayıda bebeğin hazır bezlere alerjisi vardır. Bezin bağlandığı bölgedeki cilt parlak kırmızı renge dönüşür.

En ekonomik ve çevre dostu seçenek ise soğuk suda yıkanıp, güneşte kurutulan kaliteli, kumaştan yapılan bezlerdir. Yüksek kaliteli ürünleri diğer bebeklerinize de kullanabilirsiniz. En pahalı seçenek ise, başka bir bez çeşidi kullanmaksızın yalnızca “süper emici” tek kullanımlık bebek bezlerini tercih etmektir.

 

Yenidoğan Bebek Yatağı Nasıl Olmalı?

 • En az altı adet beşik ve/veya karyola çarşafı. Daha büyük çarşaflardan yapılabilir. Küçük beşiklerde yatağın üstüne sereceğiniz, büyükçe bir yastık kılıfı bile iş görebilir.
 • Bebek alezi (yatak koruyucu): Bebek ürünleri satan mağazalarda bulabilirsiniz. Yatak koruyucunun alt tarafı sıvı geçirmeyen kumaştandır. Bunun yerine, ilk üç ay için küçük bir battaniye de kullanabilirsiniz.
 • İki adet battaniye ve pike (püskülsüz, düz).
 • Cibinlik
 • Beşik ya da karyola: Ana babaların çoğu ilk üç ay, bebeklerini beşikte yatırmayı tercih eder, oysa başından itibaren bebek, karyolaya da yatırılabilir (tabii ebeveynler isterse). Üçüz sahibi ana babalar, doğdukları andan itibaren bebeklerini bebek karyolasına yatırırlar, böylece ikinci kez karyola almak zorunda kalmazlar.
 • İlk üç ay için küçük bir yatak arıyorsanız çok masraf yapmayın. Çok dar ve  çok ağır olmayan bir şey alın. Sepet size uygun boyda olmalı ki, bebeğin üstüne doğru eğilmek zorunda kalmayın. Uyuması için pışpışlamanız gereken zamanlar olacaktır, bebeği rahatça pışpışlayabilmeniz çok önemlidir.
 • Tahta beşikler sevimlidir, ama bir o kadar da kullanışsızdır. Yine de alacaksanız, pimlerine dikkat edin. Pim yerinden oynadığında beşiğin dengesi bozulup tehlikeli bir duruma neden olabilir.

 

Bebek Yatağı

Bazen yatak satışı sırasında “güvenli” olduğu ve beşik ölümlerinden koruduğu şeklinde dolaylı bir mesaj verilir. Bu doğrudan söylenmeyip ima edilen bir mesaj olsa da, ana babalar ani bebek ölümlerinden koruduğuna inanarak o ürünü alırlar. Ani bebek ölümleriyle çocuk eşyaları arasında kesin bir bağ belirtilmemiştir, bu nedenle bebeğinize yatak alırken imalatçıların iddialarıyla hareket etmeyin.

 Bebekleri sert bir yatağa yatırmak daha kolaydır ve bebekler de sert yatakta daha iyi uyur. Yoğun, doğal kauçuktan yapılmış yatakları, daha yumuşak olan yataklara tercih edin.

 

Bebek karyolası alırken nelere dikkat etmeli?

Bebek karyolasının güvenli olması önemli olsa da, birçok karyola güvenli değildir.

Yatağı ayarlanabilir (iki pozisyonlu) karyolalar çok kullanışlıdır. Bebeğin henüz çok küçükken, onu daha rahat kaldırabileceğiniz, yüksek pozisyona ayarlarsınız; büyüdükçe yatağı daha altta tutan diğer pozisyonu kullanırsınız, böylece bebeğinizin korkuluklardan tırmanmasını ve düşmesini engellemiş olursunuz.

Özellikle kullanılmış bir karyola alacaksanız şu noktalara dikkat edin:

 1. Düz, yuvarlatılmış köşeli (sivri, keskin, batabilecek parçalar olmasın) olmasına özen gösterin.
 2. Dekoratif baskılar, baş kısmındaki ya da ayakucundaki boncuklar, oymalar vb. hepsi tehlikelidir.
 3. Karyolanın etrafında bebeğin düşmesini engelleyecek korkuluklar bulunmalıdır. Önerilen ölçü -yatağın tabanından karyolanın üst kısmına kadar- 600 mm’dir.
 4. İnip kaldırıla bilen parmaklıklar dayanıklı olmalı, düzgün çalışmalıdır.
 5. Yatak karyolaya tam oturmalı, yani yatakla karyola arasında 25 mm’den az bir boşluk olmalıdır. Özellikle ikinci el ürün alacaksanız, yatakla karyola arasında boşluk olmamasına dikkat edin.
 6. Korkuluğun parmaklık araları 50-85 mm arasında olmalıdır.
 7. İkinci el karyolaların üstündeki boyalarda kurşun olabilir. Boya kabardığında, bu sorun oluşturabilir ve kazıyıp tekrar boyamak gerekebilir. Kurşunlu boyanın, kazıma işlemi sırasında çevreye yayılmamasına dikkat edin.
 1. Eski karyolalarda, enlemesine bir çubuk olabilir. Büyücek bir bebek, bunu basamak olarak kullanmaya kalkabilir; güvenli hale getiremeyeceğiniz bu tip karyolaları almayın.
 2. Bebek karyolalarında -varsa- tekerlekler çıkarılmalı.

 

Bebek Karyola Yatakları

Bir kez daha hatırlatmak gerekirse, sert bir yatak seçmek gerekir, ya kauçuk ya da yaylı yatak tercih edin. Çarşaf uçları yatağın altına kıvrılarak gergin olmalı; bebeğin başının çarşafın altına girmemesine dikkat edin. Yatağa -bant ya da lastikle- hiçbir şey bağlanmamalı.

Kaliteli kullanılmış bir yatak alabilirsiniz, ama yatağı birkaç gün güneşte bırakın. Yatak gergin, temiz ve karyolaya iyi oturduğu sürece ikinci el yatağın bebeğe hiçbir zararı yoktur.

On sekizinci aydan üçüncü yıla kadar yastık kullanmaya gerek yoktur.

Bebek Karyolası Koruyucuları

Karyola koruyucuları bebeğin kafasını karyolaya çarpmasını veya ayaklarının korkulukların arasına girmesini engellemek üzere tasarlanmıştır. Yaklaşık 30 cm uzunluğunda kumaştan üretilen koruyucu, yatağın üstünden karyolanın parmaklıklarına lastik ya da bağcıklarla tutturulur.

Boğulma, bebeğin boğazına sarılma gibi güvenlik riskleri nedeniyle artık kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bugüne değin kafasını karyolanın başına çarpması ya da ayağının korkulukların arasına sıkışması nedeniyle bebeklerin zarar gördüğüne dair bir kanıt ortaya çıkmamıştır, bu nedenle karyola koyucularından vazgeçseniz iyi olur.

Yenidoğan Bebeğinizle Dışarı Çıkmak

 

Bebek Oto Koltuğu Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Türkiye’de 2010 yılında araçlarda çocuk oto güvenlik koltuğu zorunlu hale getirildi. Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe göre, boyu bir metre 35 santimetre ve kilosu 36’dan az çocuklar araçlarda çocuk oto güvenlik koltuğunda oturmak zorundadır. Çocuğunuz doğumundan itibaren 36 kilogram oluncaya kadar (12 yaş) 3 farklı oto koltuğuna ihtiyaç duyar. 0-9 aya kadar olan bebek koltukları otomobilin arka koltuğuna, bebeğin yüzü sürüş yönünün tersine gelecek şekilde bağlanmalıdır.

Bebek oto koltuğu aksesuarları:

Aksesuarların birçoğu onay görmemektedir ve oto koltuğunun “güvenliğini” riske atabilecek niteliktedir. Bebek koltuğu ile bebeğin arasına hiçbir şey konmamalıdır. Baş desteği, kuzu derisinden kılıf, vücut destek minderi gibi aksesuarlar bebeğin rahatı açısından gerekli olmadığı gibi oto koltuğunun esas fonksiyonuna ters düşebilecek şeylerdir.

Oto koltuğunun üstüne yerleştirilen gölgelikler hava akımını kesebilir, bebeğin sıcakta kalmasına ve vücut ısısının artmasına neden olabilir. Gölgelikleri araba camlarına takmak daha güvenlidir.

Güvenliği onaylanmış oto koltuğunun yanı sıra aynı zamanda bebek için bir de araba almanız gerekecektir.

 

Bebek Taşıyıcaları: Bebek Taşıma Şalı, Kangurular

Bebek taşıma şalı ve kangurular bebeği hem size yakın tutar hem de ellerinizin boşta kalmasını sağlar. Ulaşım araçlarında, marketlerde ve bebeği kendinize çok yakın tutmanız gereken zamanlarda bebek askıları çok kullanışlıdır; hem bebek huysuzluk yapmaz hem de siz kendi işinizi rahatlıkla görebilirsiniz. Askı ya da kanguruyu altıncı aydan sonra kullanamayabilirsiniz, çünkü bebek artık ağırlaşmıştır. Ayrıca sırtınız açısından sorun yaratabilir.

 • Bebek Taşıma Şalı

Bebek taşıma şalı askısı omuzdan çapraz biçimde göğse takılan basit bir araçtır. Bebeğiniz içine konduğunda başı göğüs kafesinize yaslanır. Bazı kadınlar için açık alanlarda emzirme bebek askısıyla son derece kolaydır. Bebek askıları yeni doğan bebeklerde sıklıkla kullanılır. Normalde ilk üç aya kadar kullanımı sürse de bazı ana babalar bebek bir yaşına gelene kadar askıyı kullanır. İlk aylardan sonra bebeklerin çoğu bebek taşıma şalının içinde etrafta olan biteni izleyemedikleri için rahatsız olur. Aynı şekilde ana babalar da bebek çok büyüdüğünden dolayı bu şekilde ağırlığını dengeli bir şekilde taşıyamamaktan rahatsız olup askı kullanımından vazgeçer.

 • Bebek Kanguru Askısı

Kanguru bebek askısına göre takılması biraz daha karmaşık bir araçtır. Ancak bir kez alıştıktan sonra sorun olmaz. Bu, bebeğin ağırlığını biraz daha dengeli dağıtır.

Piyasada çok çeşitli kangurular satılmaktadır. Bazısı bebek altı aylık olana kadar size bakacak şekilde dizayn edilmiştir (öne takılan kangurular). Bu süreden sonra bebeği ters yöne çevirip kanguruyu kullanmanız da mümkündür. Bazı kangurular ise bu dönemden sonra bebek dokuz aylık olana kadar sırtta taşınacak şekilde dizayn edilmiştir (arkaya takılan kangurular).

Kanguru Alırken Şunlara Dikkat Edin

 • Elleriniz boştayken bebeğinizin başının destekleniyor olmasına dikkat edin.
 • Kanguru sağlam olmalı, ancak bebeği terletmeyecek materyalden üretilmiş olmalıdır.

 

Bebek Arabası Alırken Nelere Dikkat Etmelidir?

Piyasada çok fazla çeşit olduğundan bebek arabası almaya çıktığınızda muhtemelen kafanız karışacaktır. Bu nedenle biraz zaman ayırıp bütçenize ve yaşam tarzınıza uyacak bir bebek arabası almak için araştırma yapın. Unutmayın ki, aldığınız aracı bebeğin doğumundan üç yaşına kadar kullanacaksınız.

 • Eski tip bebek arabası (ağır, 13 kg’dan fazla olabilir)

Geleneksel bebek arabaları üst katlarda yaşayanlar ya da kalabalık şehirlerde oturanlar için çok kullanışlı değildir. Bu tip arabalar özellikle yeni doğan bebeklerin korunması açısından son derece güvenlidir. Yaylı olmaları nedeniyle sallanıp bebeğin huysuz oluşana çare olurlar. Genellikle, üst kısımları çıkarılıp, port-bebe olarak kullanılır. Bebek altı-dokuz aylık olduğunda bu arabayı değiştirmek durumunda kalırsınız ki, bu da sizin için ek masraf anlamına gelir.

Araba/Puset

Bu model, bebek arabasından (yaşça küçük bebekler düz bir şekilde yatabilir), pusete (bebek büyüdüğünde dik oturabilir ya da destekle oturabilir) dönüştürülebilir. Bir kısmının oturma yeri portatiftir; arabadan bağımsız şekilde bebek içinde rahatça taşınabilir. Pahalı ve nispeten ağırdır (hafif pusetlere oranla). Ancak genellikle sağlamdırlar.

Baston Bebek Puseti (5,5 kg)

Kapanıp baston gibi tutma imkânı sağlar. Küçük alanlarda manevra imkânı fazladır. Ve kapandığı için çokta yer tutmaz. Daha gelişmiş modellerinde tente ve ayarlanabilir koltuk vardır. Çok uzun ömürlü olmayabilirler. Tekerlekleri aynı market arabalarınınkine benzer. Performansları iyi değildir.

Hafif puset (5,5 kg)

Bu modeller piyasadaki en karmaşık ve aynı zamanda en pahalı modellerdir. Tek elle açılıp kapatılır. Oturma ünitesi kalın dolgu maddesinden yapılmıştır. Tekerlekleri süspansiyonludur. Bazı bebek arabaları çok büyük yapılmaktadır; itmesi kolay ve manevra kabiliyeti çok iyi olup, bebeği sıcak ve soğuk hava koşullarında çok iyi korumasına rağmen boyutları nedeniyle sıkça eleştirilere hedef olmaktadır. Şehirde yaşıyorsanız benzer fonksiyonlara sahip, daha küçük modelleri tercih etmenizi öneririm. Ayrıca ikinci bir bebek daha düşünüyorsanız onun da kullanabileceği tarzda bir puset almanız uygun olur.

Not: Baston tipi arabaların saplarına ağır çantalar yerleştirmeyin. Araba ansızın geriye doğru devrilebilir.

Üç Tekerlekli Bebek Puseti / Jogging

Bu tip arabalara “jogging” puseti de denmektedir. Doğada uzun yürüyüşlerde, jogging yapan ebeveynler için ideal olduğu belirtilmektedir. Ancak tekerlekler büyüdükçe arabanın bagajında çok fazla yer kaplamaktadır ve bu tip arabalarla küçük alanlarda manevra yapmak son derece zordur.

Bebek arabaları son on yılda daha küçük, daha hafif ve itmesi daha kolay şekilde tasarlanmasına rağmen hâlâ her türlü amaca hizmet eden mükemmel bir tasarıma ulaşılamamıştır. Dolayısıyla araba alırken bazı isteklerinizden taviz vermek durumunda kalabilirsiniz.

Bebek Arabalarında Şunlara Dikkat Edin

 • Emniyet kemeri

Bebek arabalarının çoğunun emniyet sistemi yetersizdir. Örneğin bir kısmı bebeğin omzundan geçmez ya da çok gevşektir. Emniyet sistemi sizin kolayca takabileceğiniz, ancak bebeğin hiçbir şekilde açamayacağı şekilde olmalıdır.

 • Fren

Frene bastığınızda tekerleklerin kilitlenmesi gerekir. Bebek arabalarında bebeğin oturduğunda aşağı kaymasını önlemek üzere iki bacağının arasından geçen bir bandın bulunması gerekir.

 • Dayanıklılık

Bebek arabasını sertçe sallayıp arabadaki mekanizmanın çalıştığından emin olun. Unutmayın ki arabayı çok sık açıp kapatacaksınız.

Manevra Kabiliyeti

Tek elinizle arabayı itip çevirebiliyor musunuz? En iyi tekerlekler her yöne dönebilen ve gerektiğinde kilitlenebilen tekerleklerdir.

Sepet

Arabanın altında malzemelerinizi koyacağınız alan yeterli mi? Sağlam mı? Bunları kontrol etmeniz gerekir. Arabanın sapma bağlanmış olan file sepetler yalnızca hafif şeyleri taşımaya yarar, fazla doldurmamanız gerekir.

Garanti Ve İade

Arabayı alırken garanti belgesini istemeyi ve iade koşullarını sormayı unutmayın.

Son Olarak

 • Fiyat aralığınız nedir? Unutmayın, yüksek fiyat her zaman iyi kalite anlamına gelmez. Uygun fiyata satılan bebek arabaları da pahalı modellerin performansına sahip olabilir.
 • Belinizle ilgili sorununuz var mı? Araba alırken ağırlığını ve sizin kaldırabileceğiniz ağırlığı göz önünde bulundurun.
 • Bebek arabasını sık sık arabanıza koyup çıkaracak mısınız?
 • Gün boyu çok sık merdiven inip çıkıyor musunuz?
 • Arabayı kullanacağınız yolların durumu nedir?
 • Arabanın altında paketlerinizi koyabileceğiniz sepet var mı?
 • Arabanın yüksekliği size ve eşinize uygun mu?

 

Yenidoğan Bebek Banyo Ürünleri

Bazı ürünler gerçekten son derece gereklidir:
• Pamuk, kâğıt mendil.
• Sabun
• Nemlendirici (sorbolene ve gliserin karışımı en idealidir).
• Dışarıda olduğunuzda kullanabileceğiniz tek kullanımlık ıslak mendiller.
• Bir kavanoz vazelin.
• 2 adet yumuşak banyo havlusu.
• Bebeğin tırnaklarını kesmek için ucu küt küçük makas.

Banyo losyonları kullanılabilir, fakat bunlar hayati önem taşıyan ürünler değildir. Bebeğin örneğin; egzama nedeniyle kuru cilt problemi yoksa bildiğimiz sıradan sabunlar, su ve sorbolene ile gliserin yeterlidir.

Bebeğin banyosu: Piyasada çok çeşitli bebek küvetleri satılmaktadır. Bebek küvetlerinin yarattığı bazı sorunlardan biri de belinizi incitmeden, suyu ortalığa dökmeden küveti boşaltmaktır. Aşağıda bebek küvetleri konusunda bazı bilgiler yer almaktadır:
• Önemli olan bebeğinizi küvete soktuğunuzda onu rahatlıkla tutabilmenizdir. Daha küçük bebekler için arkalıklı küvetler faydalıdır.
• Ebeveyn küvetinin içine oturan modeller boşaltma problemini ortadan kaldırır. Ancak her bebek küveti buna uygun değildir.

Yenidoğan Bebek Güvenliği Ürünleri

Bebeğinizin güvenliği için her şeyden önce her an ihtiyatlı bulunmanız, sağ duyulu olmanız ve evde kullandığınız temel aletlerin tehlike yaratmadığından emin olmanız gerekir. Yine de her yaşta ve her dönemde bebeğinizin hayatının daha güvenli olmasını sağlayacak ürünleri almak faydalıdır.

İlk üç ay boyunca bebekler hareketli olmadıklarından dolayı çok fazla sorun olmaz, ama yine de dikkate almanız gereken bazı temel unsurlar vardır. Örneğin;
• Odanızda, bebeğin odasında ve holde düşük voltajlı bir gece lambası.
• Fener
• Banyo kapısında kilit.
• İlaç dolabında kilit.
• Prizlerde koruyucu.
• Acil durum telefon numaralarının yer aldığı bir liste.
• Banyoda ve duşta kaymayı önleyici paspas.
• Kapı tutucu.
• Bebeğinizi emzirirken rahat edebileceğiniz bir sandalye. Genel olarak çok yumuşak koltuklar ya da sallanan sandalyeler özellikle emzirmenin ilk dönemlerinde uygun değildir. Sırtınızı dik olarak dayayabileceğiniz yerden 40- 45 cm yüksekliğinde bir sandalye daha uygundur.

 

Alt Değiştirme Masası

Bu masalar bebeği rahatça giydirebilip soyacağınız, altını değiştirebileceğiniz şekilde dizayn edilmiş masalardır. Alt değiştirme masaları çok fazla eğilmeden işinizi görmenizi sağlar. Piyasada çok çeşitli alt değiştirme masaları bulunur.
Masanın sabit ve sağlam olması gerekir, özellikle evde tırmanmaya meraklı küçük çocuklarınız varsa. Alt değiştirme masaları tekerlekli olmamalıdır. Bazı anneler altı değiştirme masaları olmadan yapamaz, fakat bazıları bunun gereksiz bir masraf olduğunu düşünür. Alt masası aynı zamanda bebeğin bezlerini, elbiselerini koyabileceğiniz bir alana sahipse, işlevi daha da artmış olur.

Portatif Bebek Koltuğu

Birçok ana baba portatif bebek koltuğunu çok kullanışlı bulur. Bunların bir kısmı yumuşak ve sallanan tarzda yapılır. Bir kısmı ise plastikten ve sabit bir şekilde yapılır. Sabit olanlar daha çok tercih edilir.

Bebek Çantası

Aşırı düzenli tiplerdenseniz sizin özel bir bebek çantasına ihtiyacınız olabilir. Normalde büyükçe herhangi bir çanta da iş görür. Önemli olan çantanın yıkanabilir ve bebek arabasının sapma takılabilecek şekilde olmasıdır (unutmayın ağır çantalar arabanın devrilmesine neden olabilir).

Göğüs pompası

Bana göre göğüs pompası, çoğu kişi tarafından alınıp çok az ya da hiç kullanılmayan aletlerden biridir. Bu nedenle satın almak için acele etmeyin.

Bebek Monitörleri

• Bebek telsizi

Bebek telsizi siz yanında yokken bebeğinizin ağladığında onu duymanızı sağlar. Tek taraflı telsiz gibi çalışan bu alet bebeğin sesini size ulaştırır. Ancak bebek sizin sesinizi duymaz.
Bebek telsizlerinin kullanım alanı giderek genişlemekte. Bazen faydalı da olmaktadırlar. Ancak ana babaların çoğu özellikle geceleri bebek telsizlerinin kendilerini strese soktuğunu belirtmektedir. Çünkü telsiz sayesinde bebeğin yalnızca ağlamasını değil uyku sırasında çıkarttığı bütün sesleri duymaktadırlar. Bebek telsizi aslında koruyucu güvenlik aletlerinden değildir. Özellikle ani beklenmedik bebek ölümleriyle de hiçbir bağlantısı yoktur.

• Bebek nefes alma monitörü

Nefes alma monitörü nefes almanın yavaşladığı ya da hiç nefes alınmadığı ’ durumlarda uyarı yapar. Bebek 20 saniye boyunca nefes almadığında ses monitörü alarm verir.
Nefes alma monitörlerinin bebekleri ani beklenmedik ölümlerden koruduğuna dair hiçbir bulgu yoktur. Çoğu kez nefes alma monitörleri anne babalara bir parça huzur sağlayacağı yerde yanlış alarmlarla onları çılgına çevirir. Genel kullanım için önerilmeyen nefes alma monitörleri yalnızca çok spesifik durumlar -prematüre bebek ve/veya yoğun bakımda uzun süre kalmış çok hasta bebekler- için tavsiye edilir.

• Uyku pozisyonu monitörleri

Bebeğin giysisinin göğüs, kısmına yerleştirilen bir düğme ile çalışır. Bebek yüzükoyun yattığında alarm devreye girer.
Benim görüşüme göre, uyku pozisyonu monitörleri ana babaların endişelerinden ticari çıkar sağlamaya yönelik ürünlerdir. İmalatçıların sağladığı kâr dışında herhangi bir fayda sağladıklarını gösteren bir araştırma yoktur.

 

Yenidoğan Emzik Kullanımının Avantajları Ve Dezavantajları

Emzik hayati bir önem taşımaz; kullanmaya başlamadan önce avantaj ve dezavantajlarını tartmanız yerinde olur.

Avantajları

• İlk aylarda bebeği rahatlatır.Sürekli meme emen bebeğin besin dışındaki emme ihtiyacını karşılar.
• Emzik bebeklerin, prematüre bebeklerin ve yenidoğan sarılığına yakalanan bebeklerin sakinleşmesini sağlar.

Dezavantajları

• Zaman zaman bebeğin dudak çevresinin tahriş olmasına neden olur.
• Yaşça daha büyük bebeklerde bebeğin uyku düzenini bozabilir.
• Uygun olmayan kullanım nedeniyle diş çürümesine neden olabilir.
• İstatistiki olarak emzik kullanımı kulak enfeksiyonu vakalarında artışa neden olmaktadır.

Uzun Süreli Emzik Kullanım:

• Emzik emmenin, çok az da olsa, dişleri ileri geri iterek ortodonti tedavisine neden olma riski bulunmaktadır. Bu durum, emme sıklığı ve memeyi çok sert emme tarzına bağlı olmakla beraber, bazı çocukların farklı emme alışkanlıklarıyla da ilgili olabilir.
• Yeni yeni yürümeye başlayan çocukların ağzında 24 saat boyunca emzik olması konuşmalarını ve iletişim kurmalarını engelleyebilir. Özellikle konuşmayı öğrenme döneminde olan çocuk için ağzında emzikle net bir şekilde konuşmak kolay değildir. Ayrıca emzik çocuğun yüzündeki ifadeleri sakladığından zaman zaman çocuğun neler hissettiğini anlamak kolay olmayabilir.

Emziğe Karar Verdiyseniz Ne Tip Bir Emzik Almalısınız ?

Seçenekler materyal ve emziğin tipine göre belirlenir:

Emziklerde zil tipi ya da ortodontik tip olmak üzere iki tip vardır.

Zil tipi emzikler çeşitli boylarda üretilmektedir. Emziğin boyu bebeğin isteğine göre değişir. Bunun dışında herhangi bir avantaj sağlamaz.

Emzikler plastik ya da silikondan üretilir. Plastik daha yumuşak, daha ucuz ve daha esnektir. 1986 yılında plastik emziklerdeki nitrosamin düzeyine ilişkin bir tartışma gündeme gelmiştir. Plastiğin daha sağlam ve dayanıklı olmasını sağlamak üzere emzik imalatı aşamasında nitrosamin kullanılmaktadır. İlginçtir; başlangıçta çok fazla ilgi çeken bu tartışma bir anda alevlendiği gibi aynı şekilde sönmüştür. Plastik emzikler hâlâ satılmaktadır. Uzun yıllardır plastik kullanılmasına rağmen elastiğin tıbbı sorunlara yol açtığına dair kanıt bulmak zordur.

Bir başka seçenek de silikondan yapılmış emziklerdir. Bu emzikler biraz daha sert, daha dayanıklı ancak daha pahalıdır. Daha az esnek olduklarından dolayı yırtılma riski vardır. Bebeğin yırtılan parçayı yutmaması için dikkatli olunması gerekir.