Stres Çarkı Zararlı Mı?

Stres Nedir?

Stres,  günlük yaşam olaylarının bize zaman zaman aksetmesi,  bununla baş edememe  , özellikle hayır diyememe  ya da iş yerinde yaşadığımız hayat akışı sırasında yaşadığımız bir takım sıkıntıların , bedenimize , ruhumuza dolayısıyla da tüm duygu durum ve fiziksel  hayatımıza etki etmesi aslında.  Dolayısıyla bununla baş etmek için birçok nefes egzersizleri birçok çalışmalar ve kendi hayatımızı yönetmeye karşı duruşumuzu geliştirmek adına birçok teknik telkin metodu, nefes egzersizi  gibi çözümler üretiliyor. Stres çarkı da  popüler yaşamın  getirdiği son ürünlerden biri.

Stres Çarkı Zararlı Mı?

Son zamanlarda herkesin elinde olan stres çarkı diye bir ürün çıktı. Dünyada çok hızlı yayıldı ve zararları olduğu gerekçesiyle  bazı ülkelerde de yasaklandı.  Peki stres çarkının bir faydası veya zararı var mı?

Zamanında topaç gibi dönen oyuncaklar da çok popülerdi . Stres çarkı gibi dönen cisimlerin bir hipnotize etkisi vardır. Bir şekilde kafanızı dağıtmanızı ve konsantrasyon odağınızı değiştirmenizi sağlar. Ama bizim ülkemizde bunun kullanım alanlarında bir sınırlama getirilmediği için, ders ortasında bir çocuk stres çarkıyla oynamaya başladığı takdirde dersten kopuyor. Ya da evde bir şey yapması gerekiyorken, ailesiyle vakit geçirmesi gerekiyorken , dışarı çıkması gerekiyorken , stres çarkına konsantre olduğunda aslında olay amacından çıkmış oluyor. Faydasından çok zararını görüyor hale geliyoruz. Çünkü kullanım sınırlamasıyla ilgili bir sıkıntı yaşanıyor. Bahsettiğimiz çok küçük , Hipnotizasyonda da kullanılan  dönen bir aparat.

Peki Doğru Kullanıldığında Stres Çarkının Faydası Olduğu Söylenebilir Mi?

Çok ciddi bir faydası var mı hayır. Tabii ki hayatınızdaki bütün stresi minicik bir ürüne yükleyip , bunu döndürdüğümde rahatlayacağım  gibi bir duygu durumu olamaz. Bu gerçekçi değil. Peki olan ne , stres çarkıyla oyalanmak ve anlık bir unutma hali diyebiliriz ki bunu bir örgü örerek te yapabiliriz  ya da bunu bir kitap okuyarak da yapabiliriz. O andan kopmak istiyorsak bunu birçok alanda yapabiliriz aslında. Fakat stres çarkı, daha ziyade küçük çocukların kullandığı bir şey olduğu için ve bu onların hayat akışlarında bir takım sektelere uğramalarına sebep olduğu için artık faydalı mı, zararlı mı diye tartışılır hale geldi. Çünkü stres çarkının piyasası çok yüksek ve satış kontrolü yok. Her çocukta  üç – beş tane stres çarkı mevcut. Dolayısıyla bununla sınıf içerisinde oynuyorlar, evde devamlı oynuyorlar. Çünkü ismi stres çarkı da olsa çocuklar buna bir oyuncak gözüyle bakıyorlar.  Dolayısıyla artık faydasında çok çocuklara zarar vermeye başladığı doğru.

Stres Çarkına Bir Önlem Alınması Gerekiyor Mu?

Ailelerin kontrollü kullandırması gerekiyor. Evet böyle bir oyuncak var ise, çocuk bunu istiyorsa mesela okula götürülmemesi gerekiyor. Çünkü çok kötü örnekler görüyoruz. Öğrenci bunu sınıf içerisinde döndürerek, ders saati sırasında video çekiyor. Orada anlatılan dersi kaçırmış oluyor. Şimdi bu stresi mi çözmüş oluyor okulda?  Dolayısıyla çocuk bununla oyalanırken anı kaçırıyor, dersi kaçırıyor ya da yaşanan herhangi bir sosyal hayatı kaçırıyor. Bu anlamda artık bize zarar vermeye başladı.

 

Maalesef ki biz bir şeyleri sonuna kadar kullanmadan vazgeçmiyoruz ve pes etmiyoruz. Aslında bir terapi aracı olarak düşünülmüş stres çarkını oyuncak haline getirmişiz.  Oysa ki yetişkinler için üretilmiş bir tesbih gibi düşünün.  Bir şekilde elimizde tutarak sıkıntılı  olaya konsantre olmak yerine biraz gevşememizi sağlaması amacıyla üretilmiş bir ürün. Ama bizim çocuklarımız bunu gün içerisinde devamlı kullanıyor olmaları  , ellerinden hiç düşürmüyor olmaları , anneyle- babayla  sohbet ederken veya ders sırasında bunu oyuncak şeklinde kullanmaları aslında faydasında çok artık zararının olduğunu gündeme getiriyor.

Bir de bu tür oyuncaklar çabuk bozuluyor. Üç adet rulmandan oluşuyor ve bir süre sonra eskisi kadar hızlı dönmüyor , çocuk buna sinirleniyor ve gidip yeni bir tane edinmeye çalışıyor.

Stres Çarkı Bizim Toplumumuza Uygun Mu ?

Bu tür materyaller bizim toplumumuza çok uygun değil aslında. Biz bunlarla sadece oyalanıyoruz. Stres için kullanmıyoruz , hiçbir şeyi doğru amaçla kullanmadığımız gibi. Birçok şey de olduğu gibi stres çarkı da bağımlılık yapabiliyor. Çünkü dönen şeylere olan ilgimiz ve bu zaafımız bir şekilde bizi farklı yönlendiriyor ki  insanları hipnotize ederken de böyle şeyler kullanılır. An itibariyle belki bir yetişkini yükselmesini durdurabiliyor gibi bir minik etkisi olsa da bir çocuk için bu geçerli değil. Çocuk henüz o kadar stres yüklü değil ya da çocuğun bir stres çarkıyla deşarj olma ihtiyacı hasıl değil. Parkta bahçede daha rahat deşarj olabilir.

Peki Çocuklar Neden Stres Çarkı Gibi Ürünleri Kullanıyor?

Genelde oyuncak ve popüler olma amacıyla kullanıyorlar. Ben de bu rengi var , benimki daha hızlı dönüyor , senin ki yavaş dönüyor gibi rekabeti tetikliyor. Özellikle sosyal medya bu ürünler çekilmiş videolar çoğalınca çocukların ilgisi de artıyor.