Niş Modelleri

Bir duvar nişiniz var ve onu nasıl dekore edeceğinizi bilmiyor musunuz? Salon duvar nişlerini nasıl sevimli küçük dekoratif alanlara dönüştüreceğinizi gösteriyoruz.

Duvar nişleri, evinizde yerleşik bir raf görevi görür ve hemen hemen her yere monte edilebilir. Özellikle raf veya dolap eklemek için çok fazla  alanı olmayan evlerde faydalı olabilirler. Depolama görevlerinin yanı sıra, dağınıklığı azaltmaya yardımcı olabilir veya evinizde odak noktası olarak kullanmak istediğiniz eşyaları sergilemenin bir yolu olarak çalışabilirler. Duvar nişleri, çeşitli boyutlarda, tarzlarda ve tasarımlarda yapılabilir, yani herhangi bir amaca hizmet edecek birçok seçenek vardır. Gömme duvar nişleri, kitap veya salon aksesuarları gibi eşyaları saklamak için kullanılabilir.

Duvar nişleri, genelde iki kolon arasında  oluşan küçük girintilerdir. Bir kolonun konumunu değiştiremezsiniz, ancak bu duvar nişlerini çok fazla çaba harcamadan nasıl güzelleştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Gömme duvar nişleri, iç mekanlarınıza estetik çekicilik katarken aynı zamanda işlevsel köşeler olarak işe yarayan alanlardır. Bu nedenle, biraz ekstra boya, güzel niş süsleri ve hatta bir duvar kağıdı şeridi ile bu küçük duvar nişlerinden en iyi şekilde yararlanmayı öğrenmek için okumaya devam edin.

Parlak renkleri seviyor musunuz? O zaman bu sizin için. Bir duvar nişi, bu basit hile ile anında göz alıcı bir köşeye dönüştürülebilir. Duvar nişini en sevdiğiniz rengin parlak bir tonuna boyayın veya kişisel olarak sizinle konuşan bir duvar resmi ekleyin, böylece nişiniz anında ilginç bir odak noktası olur. Eğer yukarıdaki öneriler işe yaramazsa, alanı da duvar kağıdı ile kaplamayı deneyebilirsiniz. Duvar kağıdı, duvar nişlerinin görünümünü ve atmosferini değiştirerek, ev ve işyerlerinin dekorasyonunu tamamlar. Bu yöntemlerle, duvar nişleriniz güzel ve çekici hale gelecektir.

Oturma odalarındaki kanepelerin arkasında ve yatak odalarının yan duvarlarında benzer duvar nişlerine sıklıkla rastlarız. Bu nişlerin nedeni, binaların inşa edilme şeklidir. İki kolon arasında oluşan ölü boşluk, eşyaları güzel bir şekilde sergilemek için kullanılabilir. Bu nişlere, seyahatlerinizden aile fotoğrafları, kitaplar ve koleksiyon parçalarını içeren vazolar ve fotoğraf çerçeveleri gibi öğeler konabilir. 

Eğer çeşitli şekil ve boyutlarda dekor öğeleri toplamayı seven birisiyseniz, bu duvar nişi tasarım fikrine bayılacaksınız. Her boyutta ve formdaki duvar nişleri, vazo, seramik ürünler, biblolar gibi güzel dekor öğeleriyle süslenebilir. Bir araya toplanan bir dizi küçük öğe, yukarıdaki gibi daha küçük nişlerde harika görünecek. Büyük bir nişiniz varsa, o zaman büyük bir dekoratif parça kullanın, örneğin oldukça büyük bir vazo veya tablo da işe yarayabilir.

Mutfak duvar nişleri, mutfakta ev sahiplerinin en sevdiği yemek pişirme ve dekoratif öğelerini sergilemek için kullanılır. Meyve kaseleri, harç ve tokmak, servis kaseleri ve yemek kitapları gibi öğeler, bu alanda belirgin bir şekilde sergilenir

Gömme duvar nişleri olan bir koridor, etkileyici bir tasarım öğesi olabilir. Bu dikdörtgen şeklinde nişler, davetkar bir ambiyans oluşturmak için arkadan aydınlatılabilir.

Raflı duvar nişleri, en sevdiğiniz dekoru sergilemek ve benzersiz tarzınızı oda tasarımına getirmek için harika bir yer olabilir. Aynı zamanda, eşleşen renkleri kullanarak farklı tasarım öğelerini uyumlu bir şekilde birbirine bağlamak için mükemmel bir yoldur.

Bir şömine üstü niş, çok çeşitli şeyleri saklamaya uygun ilginç bir duvar köşesi oluşturabilir. Bu alan, kitaplar, sepetler, bitkiler ve hatta yakacak odunlar için kullanışlı olabilir.

Oturma odasındaki şöminenin yanında bulunan bir duvar nişi, odun depolamak için ideal bir yerdir ve mekana doğal bir hava getirir.

Gömme duvar nişine sahip bir yemek odası, kristal cam eşyaları ve dekoratif parçaları sergilemek için idealdir. Aydınlatma, vurgulu duvara daha fazla dikkat çekmek için bir odak noktası oluşturmaya yardımcı olur

Çatı katı yatak odası, çeşitli depolama ihtiyaçları için duvar nişleri inşa etmek için harika bir yerdir. Bu, eşyalarınızı saklayabileceğiniz duvarlara inşa edilmiş özel yerler olduğu anlamına gelir. Bu tasarımda nişler kitaplık ve saklama çekmecesi olarak kullanılabilir.

Merdivenlerin altındaki bir duvar nişi, vazo gibi dekor parçalarını sergilemek için harika bir yerdir.

Duvar nişlerine aydınlatma eklemek, onların daha fazla öne çıkmasını sağlar ve odada daha rahatlatıcı bir atmosfer oluşturur.

Duvar nişleri, anılarınızı şık bir şekilde sergilemek için mükemmel yerlerdir. Bu boşlukları, benzersiz bir duvar niş tasarımı oluşturmak için farklı boyutlarda fotoğraf çerçeveleri yerleştirerek desenler oluşturabilirsiniz. Alternatif olarak, çekici bir vurgu oluşturmak için aynalar da yerleştirebilirsiniz. Bu kolay gömme duvar niş fikirlerini kullanarak çirkin köşeleri güzelleştirin.

Salon Niş Modelleri

Salonlar, insanların sanat eseri ve fotoğraf gibi eşyalarını sergiledikleri yerlerden biridir. Salondaki bir duvar nişi, bu eşyaları sergilemeyi mükemmel bir şekilde sağlar, çünkü bir konuğun veya evcil hayvanın yanlışlıkla bir rafı devirebileceğinden endişe etmenize gerek kalmaz. Ayrıca, dağınık bir görünümden de kaçınmaya yardımcı olur.

Aydınlatma, duvarın girintili kısmını vurgulamaya yardımcı olduğu sürece, salon nişleri hem büyük hem de küçük odalarda işe yarar.

Eski evlerde genellikle mekana karakter katan ilginç duvar nişleri bulunur. Bu İspanyol tarzı alçı duvar nişleri genellikle çeşitli süslemelere sahiptir.

Banyo Duvar Nişleri

Diğer odalardaki duvar nişlerinden farklı olarak, banyo duvar nişleri öncelikle bir tasarım öğesi olarak değil, daha çok işlevsel bir amaç için kullanılır. Banyo duvarı nişi, genellikle dış raflarıyla hijyen ürünlerinin depolanmasına yardımcı olur. Örneğin sabun, tarak gibi duş malzemelerini veya şampuan ve saç kremi şişelerini tutabilecek rafları bulunur. Bu tip nişler, tipik olarak banyoda kullanılır.

Banyo niş modelleri, standart bir duş kurulumuna, ek olarak bir maliyet getirir. Banyonuzu inşa ederken, banyo duvarı nişinin sahip olmasını istediğiniz alan miktarına göre bir maliyet eklenir. Eğer sadece sabununuzu saklamak için küçük bir alan arıyorsanız, muhtemelen maliyeti düşük olur, ancak tam bir rafa benzeyen banyo nişi size daha pahalıya mal olacaktır.

Bir banyo duvarı nişi, duştaki alanı en üst düzeye çıkarmak için yararlı bir yol olabilir, ancak doğru şekilde monte edilmesi zor olabilir. Niş tamamen su geçirmez değilse, nem çatlaklardan sızarak duvarda ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, çoğu duş nişi tüm duşun monte edildiğinde kurulur. Böylece, tüm tasarım tek bir büyük parça olduğu için, sızıntı veya gevşek contalar gibi bir sorun olasılığı daha düşüktür.

Bir duvar nişi, diğer tasarım öğelerinden ödün vermeden alanı verimli kullanmanın harika bir yoludur.  Uygun inşaat ve aydınlatma ile bir duvar nişi, ev sahipleri tarafından en çok sevilen eşyaları sergilemek için ideal bir yoldur.