Mutfak Tezgahı Çeşitleri

Mutfağı planlamanın ilk adımlarından biri, lavabo ve tezgah dizaynı oluşturmak adına en uygun mutfak tezgah malzemesini belirlemektir.

Ahşap, cam ve paslanmaz çelik gibi alternatif malzemeler bulunsa da, projenizin sağlamlık ve işlevsellik açısından en iyi seçenek taştır.

Minimalist ve modern bir mutfak yaratmak istiyorsanız, farklı taş türleri arasında karar vermenize yardımcı olacak avantaj ve dezavantajları içeren bir rehber ve projenize uygun en şık renkleri seçebilmeniz için öneriler mevcuttur. Bu önerilere göz atarak en ilgi çekici fikirlerden ilham alın.

Bir dönem mutfak tezgahı seçenekleri sadece mermer ve granit ile kısıtlıydı. Fakat bugünlerde teknolojinin gelişimi sayesinde projeniz için daha dayanıklı ve geniş renk yelpazesine sahip malzemeler mevcut.

Her bir malzemenin maliyeti, mutfak taşı çeşitlerine ek olarak alanınızın rengine ve boyutuna bağlı olarak değişir.

Ana mutfak tezgahı türlerini keşfedin ve projeniz için en uygun olanını satın alın.

1- Granit Mutfak Tezgahı

Granit, mutfak tezgahı seçenekleri arasında en popüler olanıdır ve bu nedenle, granit taşının mutfaklar için avantajlarından bahsetmek en uygun başlangıçtır.

Granit dayanıklıdır, uygun fiyatlıdır ve temizliği oldukça kolaydır. Yüksek sıcaklıklara karşı dirençlidir ve dekorasyonunuzu tamamlamak için çeşitli renklerde bulunabilir – hatta kırmızı granit bile mevcuttur.

Eğer açık renkli bir taş arıyorsanız, mutfakta granit kullanmaktan kaçının. Kahve, çay ve ketçap gibi koyu renkli sıvılarla temas halinde lekelenebilir.

Ayrıca, granit dayanıklı bir malzeme olduğu için dış mekan mutfaklarında da kullanılabilir.

2- Mermer Mutfak Tezgahı

Mermer, doğal bir taş olup dünya genelinde yaygın olarak bulunmaktadır.

Mermer, estetik açıdan çekici olsa da, granit kadar dayanıklı değildir. Taşın geniş gözenekleri vardır – bu da yağ ve sıvıların kolayca emilerek taş mutfak tezgahlarında lekelere yol açar.

Özellikle beyaz mermer tercih ederseniz, maliyet açısından granitten daha pahalıdır.

3- Silestone / Kuvars Mutfak Tezgahı

Silestone, aynı zamanda kompozit mermer ve kuvars taşı olarak da bilinir ve içeriğinde kuvars ile polyester reçine bulunur.

Kuvarsın düşük gözenek sayısı ve leke tutmama özelliği sayesinde, mutfakta beyaz bir taş isteyenler için uygun bir seçimdir. Oldukça dayanıklıdır! Ancak, reçine içeriği nedeniyle, kuvars mutfak tezgahında sıcak tava ve tencerelere dikkat etmelisiniz, çünkü malzemeye zarar verebilirler.

Kuvars mutfak tezgahı tercih etmenin bir başka avantajı ise renk çeşitliliğidir. Beyaz tonlarından kırmızı, sarı, yeşil ve daha klasik taşlara kadar açık gri kuvars ile renkli projeler oluşturabilirsiniz. Her zevke hitap eden bir seçenek bulunmaktadır.

Kuvars mutfak tezgahının maliyeti, yerel taşlara kıyasla 4 kat daha fazla olabilir, bu yüzden bütçenizi göz önünde bulundurun.

4- Porselen Mutfak Tezgahı

Porselen, genellikle zemin ve duvar kaplamalarında kullanılır, fakat pek bilinmese de mutfak tezgahları için de mükemmel bir seçenektir.

Porselen düşük gözeneklilik ve renk çeşitliliği sunsa da, burada bahsedilen diğer taş türlerine göre darbe direnci açısından daha zayıftır.

Ayrıca, porselen tezgahlar doğrudan mutfak dolaplarının üzerine monte edilemez, sabitlemek için metal bir yapı gereklidir. Bu, maliyetin artmasına neden olabilir.

5- Nano Cam Mutfak Tezgahı

Nano cam, adından da anlaşıldığı üzere, bileşiminde cam bulunan bir malzemedir. Bu, yüzeyin beyaz ve parlak görünmesini sağlar.

Nano camı mutfak tezgahında kullanmanın dezavantajları arasında, yüksek sıcaklıklara dayanamaması, daha kırılgan olması ve kolayca çatlaması, ayrıca diğer malzemelere kıyasla montaj için daha fazla işgücü gerektirmesidir.

6- Corian Mutfak Tezgahı

Corian, oldukça esnek ve özelleştirilebilir bir malzemedir – sadece Amerikalı Dupont tarafından üretilir.

Bu malzemenin özelliği, kıvrımlar ve görünmez birleşimler oluşturmak için şekillendirilebilir olmasıdır.

Yüksek maliyeti nedeniyle, Corian hala yaygın olarak kullanılan bir malzeme değildir.

7- Arduvaz Taşı

Son olarak arduvazı ele alalım.

Arduvaz, büyük basınç ve sıcaklık altında kilin dönüşmesiyle oluşan metamorfik bir kaya türüdür.

Arduvaz, genellikle zeminler ve kaplamalar için kullanılırken, aynı zamanda mutfak tezgahı için de harika bir seçenektir.

Arduvaz taşını dört renkte bulabilirsiniz: gri, siyah, pas rengi ve yeşil. Rustik tarzda dekore edilmiş mekanlar için ideal bir tezgah taşıdır.

 

Mutfakta tezgahı için en uygun taş rengini seçerken dikkate almanız gereken bazı ipuçları: 

  1. Renk seçimi, taş türüne bağlıdır. Granit ve kuvars gibi bazı malzemeler, diğerlerinden daha fazla renk çeşitliliği sunar.
  2. Mutfak tezgahı için taş rengi seçerken, mutfak dolaplarının rengini ve dekorasyonun genel stilini göz önünde bulundurun.
  3. Klasik dekorasyonlar için öneri, beyaz bir taş kullanmak veya gri veya bej gibi daha açık tonlardaki modelleri tercih etmektir.
  4. Modern tasarımlar için, siyah veya popüler ubatuba yeşili gibi renkler uygun olabilir.
Ahşap rengi mutfak tezgahı ve rustik dekor
Amerikan Tezgahlı Mutfak
Beyaz kuvars mutfak taşı
Beyaz mutfak tezgahı
Beyaz mutfak tezgahlı gri dekorasyon
Beyaz ve gri kuvars mutfak tezgahı
Beyaz ve modern mutfak tezgahı
Beyaz ve şık bir mutfak için mermer tezgah
Gri ve nötr mutfak tezgahı
İskandinav dekorlu mutfak
Kırmızı Granit Tezgah Mutfak
Mermer mutfak tezgahı
Modern Amerikan mutfağı tezgaı
Modern kırmızı dolaplara sahip beyaz mutfak tezgahı
Modern mutfak için granit tezgah
Modern mutfak için kayrak taşı tezgah
Mutfak için süper klasik mavi tonlarında tezgah
Sarı ve beyaz mutfak tezgahlı modern dekorasyon
Sarkıt aydınlatmalı ve su yeşili dolaplı beyaz mutfak tezgahı
Siyah granit mutfak tezgahı