Mermer Zeminler İle Evinizi Canlandırın

Mermer, doğal malzemeler arasındaki çok yönlülüğü ile dikkat çekicidir. Uzun ömürlü, kolay temizlenebilir ve özellikle zemin kaplaması olarak kullanıldığında zamansız bir güzellik sunar. Mermer zemin tasarım fikirleri söz konusu olduğunda, seçebileceğiniz birçok seçenek bulunur, ancak eviniz için en uygun mermer döşeme tasarımını seçmek zor olabilir. Bizim seçtiğimiz en güzel mermer zemin tasarımları, evinizi canlı ve şık hale getirmenize yardımcı olacak.

 1. Siyah Kenarlı Klasik Beyaz Mermer Kaplama Tasarımı: Beyaz mermer karoların etrafındaki siyah kenarlıklarla güzel ama pelüş bir hava yaratır.
 2. Salonda Yemek Alanını Ayıracak Mermer Tasarım: Yemek masası ve sandalyelerinizi evin geri kalanından ayıran güzel bir mermer döşeme tasarımı, modern yemek takımları ile kolayca eşleşebilir.
 3. Bordürlü Yükseltilmiş Mermer Zemin Tasarımı: Bu, mermer zeminin yükseltilerek çıkıntılar oluşturmasıyla elde edilen bir zemin tasarımıdır. Oturup kitap okuma veya zıplama gibi aktiviteler için uygun bir alan yaratır.
 4. Banyonuz İçin Uyumlu Mermer Döşeme Tasarımı: Bu tasarım banyoda kullanılan mermerin renk ve dokusunun benzerliğiyle banyoyu bir bütün halinde görüntüleyen bir zemin tasarımıdır.
 5. Karmaşık Motiflerle Mermer Döşeme Tasarımları: Bu tasarımlarda kullanılan renkli motifler evin çevresinden tonlar alır ve giriş yolları gibi alanlar için odak noktası olarak kullanılır.
 6. Renkli Bezemeli Mermer Döşeme Tasarımı: Karmaşık mermer tasarımlardan oluşan bu tasarım, giriş yolu veya lobi gibi çok fazla mobilyanın bulunmayan alanlar için ideal bir seçenektir.
 7. 3D Mermer Döşeme Tasarımı: Bu tasarım çizgiler veya şekiller kullanarak kişinin gözünü odanın merkezine çeker. Avize veya ayaklı sehpa gibi eklemelerle vurgulanabilir.
 8. Botticino Mermer Döşeme Tasarımı: Bu, şık evlere ayrı bir hava katan en güncel mermer döşeme tasarımlarından biridir. Damarlı desenli düz mermer karo, canlı bir odaya drama ve görsel ilgi katabilir. Eğer hala mermer ve fayans arasında kararsızsanız, görüntüsü mermerli bir karo seçebilirsiniz. Akıcı ama sınırlı bir his verirler.
 9. Siyah Hafif Damarlı Klasik Beyaz Mermer Zemin: Modası asla geçmeyen hafif siyah izli bu klasik beyaz mermer döşeme tasarımı.
 10. Çizgili Marmara Mermer Tasarımı:  Modern bir banyoya enerji katabilecek olan çizgili mermer kullanımı, küvet çevresinde ve banyo zemini için popülerdir. Ayrıca, çizgili mermer tasarımlarda bu tip balıksırtı desenleri de popüler olmaktadır.

  Zamansız, Damarlı Mermer Kaplama Tasarımları

 11. Eskitme Mermer Zemin Tasarımı: Abartısız bir klasik zarafeti verandaya katabilecek olan bu siyah-beyaz kareli mermer döşeme tasarımı, hava koşullarından yıpranmış görüntüsü ile şıktır. Mermer gibi doğal bir taşı dış mekanlarda kullanırken, parlaklığını yıllarca koruyabilmek için sık sık cilalamayı ve mühürlemeyi unutmayın.
 12. Eski Dünya İzleri Taşıyan Mermer Zemin Tasarımı: Cesur, parlak ve eski dünya havası taşıyan bu klasik kareli mermer döşeme tasarımı evinize tek renkli bir büyü katabilir.
 13. Oturma Odanız İçin Parlak Mermer Zemin: Bu parlak mermer döşeme tasarımı klasiktir ve evinizin herhangi bir odasında kullanılabilir. Ayrıca, çok sayıda mobilya rengi ile uyumlu bir temel görevi de yerine getirir.

  Mermer Zemin Kaplama Tasarımlarındaki Desenler

 14. Elmas Motifi Mermer Zemin Siyah parlak mermer karoların üzerinde elmas motifleri, koridora gösterişli bir dokunuş katarlar. Eğer salonda farklı desenler istiyorsanız, çark ve sepet desenli mermer zeminleri deneyebilirsiniz. Eşsiz bir tasarım için farklı mermer karolarını birleştirin Boyut, motiflerin kapsamını kısıtlamak zorunda değildir. Bunun gibi mermer karo kombinasyonları ile daha büyük motifler oluşturabilirsiniz

Mermer Döşeme Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Evinize verebileceği zarif görünüm de dahil olmak üzere mermer levha kullanmanın çeşitli faydaları vardır. Ayrıca mermerin temizlenmesi kolaydır ve iyi bakılırsa uzun süre dayanabilir. Mermer derzlerinin birbirine uyması da kolaydır, bu da kurulum ve onarımları nispeten basit hale getirir.

Mermer Zeminler Nasıl Temizlenir?

Mermer zeminleri temizlemek için hafif bir zemin temizleyici kullanmalısınız. Yumuşak taşa zarar verebileceklerinden sert temizlik maddeleri kullanmaktan kaçının. Ayrıca zeminleri iyi durumda tutmak için birkaç yılda bir cilalamalı ve mühürlemelisiniz.

Mermer Döşeme Kullanırken Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Mermer plaka kullanırken yapmanız gereken bazı şeyler ve yapmamanız gereken bazı şeyler var. Öncelikle yapmanız gerekenlerden bahsedelim. Mermerinizi düzenli olarak yumuşak bir bez ve ılık su ile temizlemelisiniz. Mermerinize zarar verebileceğinden, sert kimyasalları mermerinizde kullanmaktan da kaçınmalısınız. Ayrıca mermerinizi lekelerden korumak için periyodik olarak cilalamalısınız.  Son olarak, mermerinize zarar verebileceği için aşındırıcı temizleyiciler kullanmaktan kaçınmalısınız.

Mermer Zemin Kaplama İpuçları

 1. Mikrofiber veya hafif bir toz bezi kullanın.
 2. Hafif sabunlu bir çözelti veya organik bir temizleyici kullanın.
 3. Özel mermer zemin temizleyicileri de kullanabilirsiniz.
 4. Mobilyalar altlarına keçe koyun, keskin kenarlar zemine zarar vermesin.
 5. Mermeri cilalamak ve mühürlemek için kaliteli bir yüzey koruyucu kullanın.
 6. Her yıl yüzey koruyucuyu yeniden uygulayın, dayanmasına yardımcı olun.
 7. Döşeme öncesi alt zemini uygun şekilde hazırlayın.
 8. Sıcak bir atmosfer için, mermer zemini ısıtma ürünleri ile alttan ısıtabilirsiniz.

Mermer Zemin Döşemede Yapılmaması Gerekenler

Mermer zeminler hassastır ve dikkatli bir şekilde işlenmesi gerekir. Mermerlere zarar verebileceğinden üzerlerinde sert kimyasallar veya temizleyiciler kullanmaktan kaçının. Ayrıca, mermeri lekeleyebileceğinden toz veya suyun zeminde çok uzun süre kalmasına izin vermeyin. Son olarak, mermer zemini kendiniz döşemeye çalışmayın – bu işi profesyonellere bırakmak en iyisidir.