Mavi Gri Salon Dekorasyonu

Mavi ve gri, birlikte iyi uyum sağlayan benzersiz bir renk kombinasyonudur. Herhangi bir odanın hem rahat hem de dinlendirici hissetmesine yardımcı olabilir. Evinizde bir odayı dekore ederken, onun dekorunuzun geri kalanıyla uyumlu olmasını istersiniz. Bunu yapmak için, diğer çeşitli renk ve tonlarla karışabilecek renklere ihtiyacınız var. Mavi ve gri, birlikte çok iyi uyum sağlamanın yanı sıra bej, koyu kırmızı ve siyah gibi odanızda olabilecek diğer renklerle de iyi giden iki renktir. Mavi renk, soluk gök mavisinden mor palete kadar uzanan çok çeşitli tonlarda bulunabilir. Mavi aynı zamanda rahatlama ve sakinlik duygularını teşvik eden bir renktir. En çok oturma odaları ve yatak odalarında işe yarasa da, evinizdeki herhangi bir oda için harikadır.

Merkezi parçası olarak parlak mavi renkli mobilyalar kullanın. 

İç mekanlar çoğunlukla sade tonlarda dekore edilmişse, odanın merkezine dikkat çekmek için merkezi bir renk kullanmak faydalı olabilir. Bu durumda parlak renkli mobilyalar harika bir seçenektir. Mavi renk skalasının ortasındaki renkler, Kobalt, Mısır veya Safir Mavisi gibi merkezi renk olarak çok iyi çalışır.

Koyu mavi duvarları açık gri mobilyalarla uyumlu hale getirin. 

Eğer odanızda koyu mavi duvar boyası veya duvar kağıdı varsa, bu renkleri bir arada tutmak için açık gri mobilyalar veya diğer vurgular kullanabilirsiniz. Örneğin, açık gri kanepeler, kırlentler veya kilimler, odanın koyu mavi duvarlarını vurgulamak için uygundur. Bu renkler ile gri koltuk kombinleri oluşturabilirsiniz.

Renk eklemek için duvar tabloları ve dekoru kullanın. 

Sadece duvar kaplaması ve mobilyalarla renkleri karıştırmak zorunda değilsiniz. Aslında, renk vurgularınız olarak daha küçük salon aksesuarları kullanmak çok uygun olabilir. Örneğin, duvar resimleri, kırlentler, kilimler, battaniyeler ve diğer dekoratif objeler, açık gri bir oturma odasına renk katmak için harika bir yoldur.

Farklı dokuları ve desenleri karıştırmayı deneyin. 

Mat renklerden sıkıldıysanız, bunun yerine farklı desenler ve dokular kullanmayı denemelisiniz. Örneğin, belirli duvarlarda duvar kağıdı kullanarak odanıza benzersiz bir tasarım öğesi ekleyebilirsiniz. Ayrıca, desenli kilimler ve kırlentler de mekana benzersiz bir dokunuş eklemek için harika seçeneklerdir.

Odanın şık mimarisinden yararlanın. 

Eğer oturma odanızda açık destek kirişleri veya dekoratif tavan vurguları varsa, bunları kendi avantajınıza kullanın. Bu öğelerin renkleri, odanın diğer alanlarına ve dekoruna zıt olarak seçilirse, tüm alana benzersiz ve göz alıcı bir his verir.

Bronz, bej gibi başka renkler ekleyin. 

Eğer sadece mavi ve gri renkleri kullanmaktan hoşlanmıyorsanız, bronz, altın veya kahverengi gibi çok çeşitli renkleri denemelisiniz. Bu renkleri, sanat eserleri, heykeller, çeşitli dekorlar, kilimler, ahşap mobilyalar ve daha fazlası şeklinde odanıza ekleyebilirsiniz

Sahil evleri fırtınalı renk kombinasyonlarıyla iyi gider. 

Sahil yakınında yaşıyorsanız, denizin mavisiyle fırtınalı gri tonlarının nasıl iyi eşleştiğini bilirsiniz. Oturma odanızı derin okyanus mavisiyle birleşen koyu gri tonlarıyla dekore edin ve mekanınıza rahatlatıcı ama cesur bir görünüm kazandırın. Koyu lacivert renkleri, Kül, Çakıl veya Fossil Grisi gibi renklerle de iyi uyum sağlar.

Çeşitli farklı gri tonları kullanın. 

Grinin tek bir tonuyla yetinmek yerine, tek bir odada farklı tonların bir arada olduğu bir renk skalası oluşturun. Örneğin, renk skalasında birbirinden 4 veya 5 derecelik tonlarla gitmeyi denemek benzersiz bir renk karışımı oluşturur.

Eşsiz bir kontrast için parlak kırmızılar ve altınları karıştırın. 

Hem mavi hem de gri renklerini kullanmanın avantajlarından biri, çeşitli diğer renklerle iyi bir şekilde eşleşebilmeleridir. Örneğin, duvar sanatı, kilim veya kırlent şeklinde parlak zıt renkleri kullanarak odanıza çok zarif bir ton katabilirsiniz.

Doğal ahşap mobilyalardan vazgeçmeyin. 

Eğer odanızda sadece mavi ve gri renkleri kullanıyorsanız bile, doğal ahşap tonlarındaki mobilyalar, renkleri bir araya getirirken aynı zamanda kontrast oluşturmanın harika bir yoludur. Örneğin, Köknar, Sarıçam veya Kavak gibi parlak veya açık ahşap tonları, renk yelpazesinde benzersiz bir seçim olabilir.

Farklı renkleri bir araya getirirken cesur olun. 

Oda büyüklüğünden bağımsız olarak, çeşitli tonları bir arada harmanlamak, mekanın samimi hissine vurgu katabilir. Örneğin, gri, perdeler ve mobilyalar için harika bir renk olabilir ve ayrıca şöminelerin etrafındaki taş rengi olarak da bulunabilir. Bu renkleri koyu mavi duvar rengiyle eşleştirerek odaya rahatlatıcı bir his verin.

Lacivert yerine daha açık mavileri düşünün. 

Koyu maviler bir odayı daha rahat hissettirebilirken, bebek mavisi, gök mavisi ve peygamber çiçeği mavisi gibi daha açık maviler, her tondaki grilerle iyi uyum sağlayabilir. Açık mavinin faydalarından biri de rahatlama ve sakinlik duygularını teşvik etmesi, onu ailenizin ve misafirlerinizin bir araya geleceği odalar için mükemmel bir seçim haline getirmesidir.

Herhangi bir rengi baskın renk olarak kullanmayın. 

Duvarlarınızda tek renk olması size biraz bunalmış gibi hissettirse de zemin, mobilya ve tavanlarınızın tamamen farklı bir renk olmasını sağlayarak bu renk hakimiyetini dengeleyebilirsiniz. Bu odadaki renkler hala 50/50  gibi görünmüyorsa, dengelemeye yardımcı olması için perdeler, pencere veya kapı çerçeveleri kullanmayı deneyin.

 

Daha fazla renk eklemek için kilim ve rafları kullanın

Mavi ve gri odanıza renk katmak için çeşitli dekoratif ve pratik öğeler kullanabilirsiniz. Örneğin, odanın içine renk katmak için renkli kilim veya halı kullanabilirsiniz. Ayrıca, raftaki kitaplar ve dergiler de odada renkli dokunuşlar yaratabilir.

Gri, toprak tonlarıyla iyi uyum sağlar

Mavi ve gri salonlara çeşitli toprak tonlarını eklemek, odanın benzersiz bir görünümünü elde etmenizi sağlar. Örneğin, doğal veya lekeli ahşap, pirinç aksesuarlar veya kahverengi ve altın renkli kumaşlar kullanarak odayı bir araya getirebilirsiniz.

Taş yıkama ve ebruyu doku vurgusu olarak düşünün

Odanın her yerinde aynı mavi ya da gri renkleri kullanmak yerine, kumaş seçimlerinde taş yıkama, ebru gibi farklı varyasyonları kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu benzersiz renk seçenekleri, kırlentler, kanepeler, kilimler ve perdeler için mükemmel olabilir ve odada derinlik katabilirler.

Bir odayı dış mekan mimarisiyle harmanlayın

 Büyük pencereleriniz varsa ve dışarıyı kolayca görüyorsanız, dış renk paletini kendi avantajınıza kullanın. Örneğin, dışarıda çok sayıda gri taş bina varsa, bunu gri renklendirmeniz olarak kullanın ve iç mekanda maviye odaklanın. Perdeler açıkken iç ve dış mekan renklendirmeleri birlikte iyi eşleşecektir.

Pastel renkler kullanın

 Mavi ve grinin çoğunlukla donuk ve soluk tonlarına yapışıyorsanız, pastellere odaklanarak odaya başka renkler de ekleyebilirsiniz. Pembe, eflatun, yeşil ve sarının bu soluk ve daha az rahatsız edici tonları, sessiz mavi ve gri bir odada iyi görünebilir.

Zarif bir his için lacivert ve fırtına grisi kullanın

Antika mobilyalarda ve duvarlarda mavi ve grinin bazı tonları yaygındır ve odanıza zarif ve eskimiş bir his verebilir. Odanıza yaşanmışlık hissi vermek için zengin lacivert, fırtınai grisi gibi tonlara odaklanın. Gerçekten eşsiz bir yetenek için vintage madalyon perdelerle eşleştirin

 

Altın ve bronz avizeler, göz alıcı bir unsur ekler

Bir odaya antika ve zarif bir his vermenin çeşitli yolları vardır. Örneğin, altın vurgulu avizeler veya şamdanlar, odaya bir renk dokunuşu katmanın harika bir yoludur. Sarı veya bronz renkli aynalar veya abajurlar da kullanılabilir. Bu renkler, çeşitli maviler ve tüm gri paletlerle iyi uyum sağlar.

Kırmızı, herhangi bir odaya mükemmel vurgulu bir ek olabilir

Çoğunlukla soluk ve donuk maviler ve grilerden oluşan bir odada parlak kırmızı kullanmak garip gelebilir, ancak bu durumda kırmızı çok iyi karışır. Parlak elma kırmızısının yanı sıra kiremit kırmızısı, odanıza göz alıcı ama mütevazi bir renk tonu eklemek için duvar tablolarında, mobilya döşemelerinde, perdelerde veya kilimlerde kullanılabilir.

Koyu gri karo döşeme, halıdan daha iyi çalışabilir

Çoğu oturma odasında halı olsa da, gri veya mavinin daha koyu bir tonunda kalın taş karo kullanmak, yaşam alanınıza mükemmel bir katkı olabilir. Karo çok çeşitli tonlarda ve desenlerde bulunabileceğinden, sadece desenli bir yer karosu seçerek odaya kolayca yeni bir boyut kazandırabilirsiniz.”

Turuncu ve yanık sienna renkleri, iyi çalışabilir

Altın ve sarıların aynı şekilde karıştırılmasıyla birlikte, turuncu da salon dekorasyonuna eklenecek uygun bir renk olabilir. Turuncunun daha koyu tonları ve yanık sienna tonları, ahşap mobilyaların da bulunduğu gri veya mavi odalarda iyi uyum sağlar. Eşsiz bir görünüm için koyu turuncu mobilyalar, kilimler, kırlentler veya perdeler eklemeyi deneyin.

Mor ve lavantalardan korkmayın

Mavi renk paleti, mor ve lavanta da dahil olmak üzere yüzlerce benzersiz tonu kapsayabilir. Bazı insanlar herhangi bir mor tonu farklı bir ölçekte tutarken, çoğu gri tonuyla son derece iyi bir şekilde eşleşirler. Lacivert yerine koyu morlar veya gök mavisi yerine soluk lavantalar kullanmayı deneyin.

Kilimler en büyük renk odağınız olabilir

Duvarlarınızı veya döşemelerinizi umduğunuz mavi ve gri renkleri yansıtacak şekilde boyayamıyorsanız, bunun yerine kilim kullanmayı deneyin. Hemen hemen her renk ve ebatta kilim bulmak mümkün. Bu rengi oturma odanıza getirmeye yardımcı olması için çeşitli mavi ve gri tonlarını kullanan bir ürün bulun.

Merkez parçanız olarak bir mobilya parçasına sahip olun

Oturma odanızın tamamının rengini değiştirmek istemiyorsanız, bunun yerine tek bir orta parçaya odaklanın. Bu bir kanepe, sandalye, masa veya sanat eseri olabilir. Bu merkez parça, göze çarpacak kadar büyük olmalı ve odanın kendi içinde merkezi bir konuma yerleştirilmelidir.

Deniz temalı odalar, maviler ve griler için uygundur

Okyanus veya kıyı hissini seviyorsanız, mavi ve gri renk paleti size çok yakışacaktır. Deniz ve gökyüzü hissini vurgulamaya yardımcı olmak için odaya deniz kabukları, kıyı fotoğrafları, tekne resimleri ve daha fazlası gibi ekstra temalı dekoratif ürünler eklemeyi deneyin.

Parlak yeşil bitkiler, bir doğa dokunuşu katar

Renk seçimleriniz kıyı hissi veya okyanus temasına odaklanabilirken, parlak yeşil bitkiler eklemek, odaya bir doğa dokunuşu eklemenize yardımcı olabilir. Daha sessiz bir odaya parlak bir renk katmak istiyorsanız, büyük bir bitki veya alocasia gibi bir iç mekan ağacı harika bir seçimdir.

 

Nötr ve sessiz tonlara odaklanın

Mavi veya griyi yoğun bir şekilde kullanmak yerine, her iki renkte daha nötr bir orta zemine odaklanmayı tercih edebilirsiniz. Daha büyük mobilyalarınızda veya perdelerinizde her rengin daha koyu tonlarını kullanmayı deneyin ve daha parlak renkler için yastık veya kilim gibi daha küçük vurgular kullanın.

Vitrin süsleri, salona renk katmanın en iyi yolu olabilir

Tüm oturma odası mobilya koleksiyonunuzu değiştirmek istemiyorsanız, ancak yine de odadaki mavi veya gri renkleri denemek istiyorsanız, vitrininizi değiştirmeyi düşünün. Perdeler ve mahremiyet gölgelikleri, odanıza zorlanmadan renk katmak için mavi ve grinin çeşitli tonlarında bulunabilir.