Küçük Ev Dekorasyonu Örnekleri ve Öneriler

Küçük bir evi dekore ederken, alanın güzel, konforlu ve işlevsel görünmesi için en küçük detayları düşünmek önemlidir, ancak çoğu zaman insanlar mobilyalarını ve dekoratif eşyalarını küçük alanın hiçbir köşesine sığdıramayacaklarını düşünürler

Küçük eviniz için dekorasyon fikirleri bulmakta zorlanıyorsanız, size kesinlikle yardımcı olacak bazı ipuçlarımız var.

Küçük bir ev dekorasyonu için izlenmesi gereken 9 değerli ipucu

Karmaşık gibi görünse de küçük bir daireyi dekore etmek basit ve kolay bir iş olabilir ancak bunun için ortamları daha rahat ve hatta daha büyük hissettirecek bazı teknikler kullanmanız gerekiyor.

1-Açık Renkler

Küçük bir evi dekore etmenin ana ipuçlarından biri açık renkler kullanmaktır. Bunun için yer ve duvar kaplamasının yanı sıra daha açık ve daha nötr tonlarda mobilya, hatta perde ve halıların kullanılması da önemlidir.

Ancak, dekorasyonda daha canlı veya koyu bir renk kullanmak istiyorsanız, bunu minderler, battaniyeler, tablolar, puf, dekoratif bir koltuk veya hatta vurgulamak için seçeceğiniz tek bir duvar gibi dekoratif detaylarda kullanmaya çalışın.

2-Aydınlatma

Aydınlatma, açık renklerle birlikte kullanıldığında, ortamları daha büyük hissettirmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca, iyi bir aydınlatma tasarımı da dekore edilen alana daha sıcak bir dokunuş getirebilir. Bu nedenle, küçük ve sade daire dekorasyonunda lambalar, avizeler ve abajurlar gibi aydınlatma ürünleri kullanabilirsiniz. Bu ürünler, alanı dekore etmenin yanı sıra, mekana da bir dokunuş sağlayacaktır.

3- Özel Sipariş Mobilyalar

Mevcut alana tam olarak uyum sağlayacak şekilde tasarlanan mobilyalar, küçük evlerin dekorasyonu için harika bir seçenektir. Bu mobilyalar, mevcut alandan en iyi şekilde faydalanmanızı sağlar ve istediğiniz renk ve kaplamalarla kişiselleştirilmiş bir dekorasyon sağlar.

Mutfaktan banyoya, küçük evlerin dekorasyonunda mobilyaların planlanması oldukça önemlidir. Özel üretim mobilyalar, yaşam alanınıza daha fazla kullanışlılık ve işlevsellik sağlar.

4-Aynalar Kullanın

Küçük evlerin dekorasyonu için başka bir öneri de, aynaların kullanımıdır. Pratik, güzel ve sofistike olan aynalar, dekorasyona modern bir dokunuş ve lüks bir his katarak yardımcı olur. Ancak bunun da ötesinde küçük ve sade bir evin dekorasyonunda aynaların, mekanı olduğundan büyük gösterme gibi derin bir işlevi vardır.

5-Dolaşım Alanını Kısıtlamayın

Küçük ev dekorasyonu yaparken dolaşım alanını mümkün olduğunca açık bırakmaya özen gösterin. Bu nedenle, raf ve büfeler gibi duvara monte edilebilen mobilyalar tercih edin. Ayrıca, küçük ev salonlarının dekorasyonunda sehpa yerine yan sehpa kullanmak daha uygun olabilir; böylece, odanın içinde dolaşırken hareket alanınızı kısıtlamazsınız.

6-Odaları Birleştirin

Açık konsept yerleşim planlarına sahip evler ve apartman daireleri, daha rahat ve modern göründükleri için şu anda çok popüler. Küçük bir daireniz varsa ve onu sade bir şekilde dekore etmek istiyorsanız, farklı odaları birleştirmek harika bir seçenektir.

Bu nedenle, yaşadığınız binada yapısal değişiklikler yapmanın mümkün olup olmadığını kontrol edin ve mümkünse oturma odası ile balkonu, mutfak ile oturma ve yemek odası gibi alanları birleştirin ve hatta tüm alanları birleştirebilirsiniz, böylece ev daha genç, modern ve dinamik bir hale gelir.

7-Çok Amaçlı Mobilyalar Kullanın

Mevcut mobilyaların yanı sıra, bazı çok amaçlı mobilyalar kullanarak alanın daha iyi kullanımını ve düzenlenmesini sağlayabilirsiniz. Çekyatlar, saklama alanı olan puf koltuklar, çekmeceli yatak tabanları, katlanabilir masa gibi diğer mobilya modelleri, küçük evlerde düzenleme ve dekorasyon yapmanıza yardımcı olacaktır.

8-Duvarları Kullanın

Raflar ve nişler küçük evler için mükemmel dekorasyon ipuçlarıdır, çünkü evin dikey alanını, yani duvarları kullanmayı çoğu zaman atlıyoruz. Duvarlar, kitaplar, bitki saksıları ve hatta koleksiyon nesneleri gibi öğeleri düzenlemek ve alanı optimize etmek için harika bir seçenektir.

9-Eşya Biriktirmeyin

Küçük ev dekorasyonunda, mobilya ve dekoratif objelerin biriktirilmesinden kaçının, çünkü bu evinizin dağınık ve hoş olmayan bir görünüme sahip olmasına neden olabilir. Bu nedenle, küçük daire dekorasyonunda, az çoktur teorisine bağlı kalın ve eviniz için temel mobilyalar ve kişiliğinizi yansıtacak salon aksesuarları seçin. Böylece eviniz hafif ve temiz bir görünüme sahip olacaktır.

Küçük Ev Oturma Odası Dekorasyonu

Oturma odası, küçük bir apartman dairesinde zamanınızın çoğunu geçireceğiniz odadır. Bir film veya dizi izleyebilir, misafirlerinizi ağırlayabilir veya koltukta dinlenebilirsiniz.

Bu nedenle, küçük bir evdeki oturma odası dekorasyonunda, rahat ama fazla yer kaplamayan kolsuz bir kanepe veya pratik ve modern olan futon kanepe gibi seçeneklere yatırım yapın. Ayrıca, duvara monte edilmiş altı açık bir raf kullanmayı tercih edin, böylece rafın altına puf koyarak her zaman yeni oturma alanları kazanabilirsiniz.

Daha önce de söylediğimiz gibi, küçük ev dekorasyonunda orta sehpa kullanmaktan kaçının, çünkü odada dolaşmayı engeller. Bunun yerine, küçük evlerde yan sehpalar daha uygun olabilir. Gerektiğinde,  puf gibi farklı seçenekler de orta sehpanın yerini alabilir. Böylece, küçük evler için daha işlevsel ve zarif bir salon dekorasyonu elde edebilirsiniz ve aynı zamanda alanınızı da koruyabilirsiniz.

Küçük Evlerde Mutfak Dekorasyonu

Küçük evlerde mutfak dekorasyonu söz konusu olduğunda, birçok insan nereden başlayacağını bilemez çünkü bu evin en fazla eşya saklanan yerdir. Bu nedenle, küçük ev mutfak dekorasyonunda, tahıl kutuları ve küçük ev aletleri için raflar ve nişler kullanmak önerilir. Ayrıca, mutfak dolaplarınızı iyi düzenlemek ve daha fazla alan kazanmak için günümüzde farklı modellerde, malzemelerde ve farklı işlevler için üretilen dolap içi düzenleyiciler kullanmak da harika bir fikirdir.

Küçük Ev Balkonu Dekorasyon

Her küçük dairede balkon olmaz, ancak evinizde bu ayrıcalığa sahipseniz bunu değerlendirin. Küçük ev balkonunu dekore etmek için en iyi ipucu, genellikle oturma odasıyla birleştirerek evin geri kalanına entegre etmeye çalışmaktır. Bunun için evinizi yenileyebilir ve ortamı ayıran bu engeli kaldırabilir veya sürgülü bir kapı takarak balkonunuzu bitkilerle süsleyebilir ve hatta bir sandalye koyarak evinizde bir dinlenme ve okuma alanı oluşturabilirsiniz.

Küçük Evlerde Banyo Dekorasyonu

Küçük daire banyosu dekorasyonu için büyük sırlar yoktur, çünkü daha önce bahsettiğimiz gibi önemli olan burada açık renkler kullanmak ve iyi bir aydınlatma planı yapmaktır. Ayrıca, küçük ev banyosu için sadece bir dolap kullanmak yerine, burada raflar ve tabii ki aynalı dolap da kullanabilirsiniz, bu da küçük banyonuzu düzenlemek ve kişiselleştirmek için daha fazla alan sağlayacaktır.

Küçük Ev Yatak Odası Dekorasyonu

Küçük ev yatak odası dekorasyonunda, ortama mümkün olduğunca kişisel dokunuşlarınızı koyarak rahatlatıcı hale getirmeye çalışın. Bu amaçla, yastıklar, tablolar ve vazolar gibi dekoratif objeler kullanabilirsiniz.

Ancak, evdeki bu odanın yatak ve gardırop gibi en büyük mobilya parçalarını alan odalardan biri olduğunu unutmayın. Bu nedenle, burada iyi bir düzenleme yapmak, evde dolaşmayı engellememek için vazgeçilmezdir. Bu nedenle, kıyafetler, çantalar ve diğer eşyaları saklamak için daha fazla alan kazandırmaya yardımcı olan bir depolama çözümü olarak bazalı yatak alabilirsiniz. Ayrıca dolap içindeki düzenleyicileri kullanabilir ve kitaplar ve diğer nesneleri yerleştirmek için raflar ve nişler yaptırabilirsiniz.

Ayrıca, yatak odasında bir komodin mecbur olmasa da, oldukça faydalıdır. Dolayısıyla, yeriniz varsa ve dolaşımı engellemeyecekse, küçük bir komodin tercih edebilirsiniz. Mümkünse, belgeleri saklamak ve bir lamba veya aydınlatma cihazını yerleştirmek için bir çekmeceli bir komodin alın.