Konsol Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Konsollar zorunlu olmayan bir eşya olmasına rağmen, insanlar bu tip mobilyaları artık daha fazla satın alıyorlar. Bu durum çok da şaşırtıcı değil çünkü eğer evinizde yeterli alan varsa, konsollar birçok kullanım seçeneği sunabilir ve bu nedenle satın alınabilirler.

Konsolun evde nerede konumlandırılacağı, nasıl düzenleneceği ve üzerine ne konulacağı gibi konular önemlidir. Örneğin, oturma odasında bir konsol kullanıyorsanız, üzerine ne koymak istediğinizi düşünmelisiniz. Yatak odasında veya salonunda bir konsol kullanıyorsanız, yine aynı şekilde nelerin uygun olacağını düşünmelisiniz.

Bir konsolu satın alırken, yerleştirileceği konumu belirlerken ve üstünü düzenlerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bu konuda pratik öneriler ve ipuçları aşağıda verilmiştir.

Konsol Üstü Nasıl Düzenlenir?

Konsolun üzerine ne konacağına karar verirken dikkatli olmalısınız. Aslında, burada “ne kadar az o kadar iyi” ilkesinin önemli olduğunu akılda tutmalıyız. Konsolun üzerine çok fazla süs veya biblo koymak, alanı boğabilir ve hatta en iyi parçaların bile dikkat çekmesini engelleyebilir. Aynı zamanda, az sayıda konsol aksesuarları koyarsanız, konsol boş ve düşünülmemiş bir görüntü verir.

Bu yüzden, konsolunuzun üzerine ne koyacağınızı dikkatlice seçin. Konsolun üzerinde yer alan süslemeleri karmaşık ve dağınık bir görüntü vermekten kaçınarak düzenleyin. Aşırı yüklenmiş bir görünüm, genellikle zevkli bir dekorasyonla ilişkili olmaz.

Konsolun üzerindeki süslemelerin simetrik bir düzenlemeye sahip olup olmadığı ise tamamen kişisel bir tercihtir. Eğer odanın genel dekoru ve düzeni simetrikse ve düzenli iç mekanları seviyorsanız, konsolun üzerindeki süslemeler de simetrik bir düzenlemeye sahip olabilir. Ancak, daha rahat ve özgür bir atmosferi tercih ediyorsanız, simetrik bir düzenlemeye gerek duymayabilirsiniz.

SALONDAKİ KONSOL NASIL DEKORE EDİLİR?

Salondaki bir konsolun düzenlemesi bir dizi farklı unsuru içerebilir. Bu, fotoğraf çerçeveleri, bir vazo içindeki taze çiçekler, bir bitki veya hatta dekoratif bir fener veya bir tepsi üzerinde farklı yüksekliklere yerleştirilmiş mumlar olabilir. Bununla birlikte, daha özgün bir yaklaşım, bir çerçeve içindeki bir posteri veya grafikleri duvar yerine konsolun üzerine yerleştirmektir. Konsolunuzun çekici görünmesi için çeşitli dekoratif öğeler kullanmaya değer. Yalnızca fotoğraf çerçeveleri veya mumlar kullanmak, görünümün monoton ve ilgi çekici olmamasına neden olabilir.

KONSOLDAKI MASA LAMBASI – HATIRLAMAYA DEĞER NE VAR?

Konsola bir masa lambası eklemeyi düşünürken, lambayı nereye koyacağınızı dikkatlice planlamak gerekir. Öncelikle, konsolun bir elektrik prizine yakın olması gerektiğini unutmayın. Aksi halde, lamba kablosu belirgin olacak veya bir uzatma kablosu kullanmanız gerekebilir. Kablo, mümkün olduğunca görünmez olmalıdır ve bunun için konsolun yerleşimini ve altındaki alanı düşünmelisiniz. Ayrıca, masa lambasının tabanının boyutuna dikkat etmek önemlidir. Konsollar genellikle üst kısımları derin olmayan mobilyalardır, bu nedenle çok büyük bir tabanı olan bir lamba, mobilyanın üzerinden taşabilir ve bu, estetik olmayabilir.

KONSOLUN ÜSTÜNDE GALERİ DUVARI – NASIL YAPILIR?

Bir konsolun üstünde galeri duvarı oluşturmak, bir çerçeve yerleştirmeye alternatif bir seçenektir. Galeri duvarı, sadece grafiklerle sınırlı olmak zorunda değildir; aynalarla kombinleyebilir veya yalnızca aynalarla oluşturabilirsiniz. Farklı boyutlarda ve şekillerde (aynalar için) öğeler kullanmaya özen gösterin. Galeri duvarınızın genişlemesi, konsolun genişliğini aşmamalıdır ve ideal olarak, öğeler masa tablasının sınırlarına ulaşmamalıdır. Her şeyi duvara asmadan önce, kompozisyonunuzu önceden düzenleyin. En sevdiğiniz öğeyi galerinin merkezine yerleştirin. Eğer bu öğe en büyükse, ikinci en büyük öğeyi köşelere yerleştirmeyi düşünün.

KONSOLUN ALT KISMI NASIL DÜZENLENİR?

Konsolu dekore ederken sadece üst kısmını düşünmeyin; alt kısmı da kreatif dekorasyon için alan sunar. Alt kısmının düzenlemesi, konsolun tasarımına bağlıdır. Eğer rafı varsa, dekoratif yastıklar veya bir kilim ekleyebilirsiniz. Kitap yığınları da raf üzerinde iyi durur. Raf yoksa, zemine hasır veya deniz yosması sepetler yerleştirebilirsiniz.

YATAK ODASI İÇİN KONSOL – TARZINIZA GÖRE BİR TUVALET MASASI FİKRİ

Yatak odası için alınan bir konsol, makyaj masası arayanlar için iyi bir alternatif olabilir. Bunun aynalı hazır bir makyaj masasına göre avantajı, üstteki aynayı seçme özgürlüğünüzün olmasıdır. Bu, stilleri ve malzemeleri birleştirme özgürlüğü sağlar, ki bu da kişisellik ifade etmek isteyenler için idealdir. Ancak, daha güvenli seçeneklere yönelenler veya kendi kombinasyonlarını oluşturma konusunda emin olmayanlar için, hazır bir çözüm daha uygun olabilir.

KONSOL İÇİN BİR AYNA NASIL SEÇİLİR?

Yatak odasında bir tuvalet masası oluşturmayı planlıyorsanız, seçeceğiniz konsol ve ayna hem estetik hem de boyut açısından birbirine uymalıdır. İç mekanlarınızı düzenlerken uygun oranlara dikkat etmek temel bir kuraldır. Bu durumda, aynanın genişliğinin, üzerine asılacağı konsolun genişliği ile orantılı olması gerekmektedir. İdeal olarak, aynanın genişliği, konsolun genişliğinin yarısından iki üçüne kadar olmalıdır. Bu, herhangi bir unsurun diğerini gölgelemeyeceği veya kaybolmayacağını garanti eder. Ayrıca, oluşturulan tuvalet masası için seçilen konsol ve aynanın en az bir ortak özellik paylaştığından emin olun. Bu, her ikisinin de aynı renkte olabileceği veya aynı malzemeden yapılmış olabileceği anlamına gelebilir.

KORİDORDAKİ BİR KONSOL NASIL DEKORE EDİLİR?

Konsol masaları, sığ üst kısımlarıyla dar alanlar için mükemmel seçeneklerdir ve koridorlar için idealdirler. Koridora hangi konsolu seçeceğinizi belirlerken, iç tasarımın geri kalanıyla uyum sağlayan bir estetik seçmenin yanı sıra, konsolun ek işlevsel özellikler sunması da önemlidir. Çekmeceli konsollar, koridora dağılan anahtarlar, eldivenler veya mektuplar için mükemmel bir saklama alanı sunabilir. Koridorlar genellikle küçük alanlardır, bu nedenle her santimetre önemlidir. Bu sebeple, konsolun alt alanını etkin bir şekilde düzenlemek faydalı olacaktır. Eğer konsolunuzda raf varsa, dekoratif sepetler veya kutular ekleyebilir ve içlerine şapkalar, atkılar veya eşarplar yerleştirebilirsiniz. Eğer konsolunuzda raf yoksa, şemsiyeleri saklamak için ideal bir alan olabilir. Bu hem işlevsel hem de dekoratif bir çözüm olacaktır, çünkü koridorunuzu canlandırmanın kolay ve etkili bir yoludur.

MASA YERİNE KONSOL  İŞE YARAYABİLİR Mİ?

Geleneksel bir masa yerine konsolu alternatif olarak düşünebilirsiniz. Özellikle giderek daha fazla insanın evden çalışma düzenine geçtiği göz önüne alındığında, bu oldukça mantıklı bir seçenek olabilir. Konsolun masa olarak işlev görebilmesi, büyük ölçüde işinizin türüne bağlıdır. Eğer bir laptop ve birkaç evrak veya not için yeterli alanı sağlıyorsa, konsol sizin için ideal olabilir. Ancak, işiniz sürekli olarak çeşitli eşyaları gerektiriyorsa, konsol yetersiz kalabilir. Konsol masalar genellikle 35-45 cm derinliğindedir, bu da geleneksel bir çalışma masasının 55-70 cm derinliğinden daha azdır. Ancak, işiniz sadece bir laptop için alan gerektiriyorsa ve çoğu zaman bir çalışma köşesi oluşturmanın zor olduğu bir ev ortamında yaşıyorsanız, konsol ideal bir çözüm olabilir. Bu, özellikle oturma odası veya yatak odası gibi alanlarda yer kazanmanızı sağlar.

EV OFİSİNDE MASA YERİNE KONSOL KULLANILABİLİR Mİ?

Eğer konsolu bir masa yerine düşünüyorsanız, bazı önemli noktaları dikkate almanız gerekmektedir. Öncelikle, ek çekmece özelliği olan bir modeli tercih etmelisiniz. Konsolun üst yüzeyinin genellikle sığ olduğu düşünüldüğünde, ek depolama alanları her zaman kullanışlı olacaktır – bu sayede gerekli eşyalarınız hep elinizin altında olacak ve sınırlı masa alanınızı doldurmayacaklar. Ayrıca, konsolun alt yapısının tasarımına da dikkat etmelisiniz. Eğer konsolu klasik bir masa yerine düşünüyorsanız, altında raf bulunan bir modelden kaçınmalısınız. Aksi taktirde sandalyenizi konsolun altına sokamazsınız ve bu durum çalışmayı zorlaştırır, daha az rahat hale getirir.