İkiz Bebekler

İkiz Bebekler

Her altmış doğumdan biri ikiz oluyor. Çoğul doğumların sırrı tam olarak çözül­müş değil. Ancak muhtemelen ailenin geçmişinde ikiz olmasından, son zamanlarda çok daha fazla kadının kısırlık ilacı kullanmasından, tüp bebek tedavisi görmesi veya geç gebe kalmasından kaynaklanıyordur. Otuz dört ve otuz dokuz yaşları arasında hamile kalan kadınların ikiz bebek doğurma ihtimali bulunuyor.

İkizler tek yumurta (monozigotik) ya da çift yumurta ikizi (dizigotik) olur. Tek yumurta ikizi, bir yumurta hücresiyle spermin birleşip, daha sonra döllenen yu­murtanın ikiye bölünmesiyle oluşur. Her iki embriyonun genetik yapısı aynıdır ve genellikle tek bir plasentaya iki kordonla bağlıdır. Tek yumurta ikizleri birbirlerine çok benzerler ve normalde cinsiyetleri de aynıdır.

İkiz gebeliklerde çift yumurta ikizleri daha sık görülür.

Çift yumurta ikizleri iki ayrı yumurta hücresinin döllenmesiyle oluşur. Her yumurta ayrı spermler tarafın­dan döllenir. Bu nedenle iki plasenta ve iki kordon mevcuttur. Aynı ana babanın farklı yaşlardaki iki çocuğu ne kadar benzerse, çift yumurta ikizleri de birbirine o kadar benzer.

Otuz beşini aşmış bir kadının yumurtlama döneminde aynı anda iki ayrı yumurta üretmesine sık rastlanır. Dolayısıyla anne yaşlandığında, çift yumurta ikizlerine sık rastlanır.

Günümüzde bebeğin ikiz olduğunun bilinmemesi çok nadirdir ve birçoğu epey   önceden teşhis edilir. Çoğul gebelik de tek gebelik gibidir, ama zevki ve sıkıntısı büyütülür. İkiz doğuran annelerin bol bol dinlenmesi gerekir ancak evde yeni yürümeye başlayan bir çocuk daha olduğunda bu zorlaşır. Prematüre doğumda da          aynı şey söz konusudur ve doğumdan sonra bebeğin biri ya da ikisi de özel bakıma      ihtiyaç duyabilir.

İkizlerin yolda olduğu haberi ailede anlatılmaz bir sevince neden olur. Genelde ikiz çocuk sahibi olmayanların dile getirdiği -daha çok olumsuz- yorumlar, ikiz bekleyen çiftleri tedirgin eder. Evet bu gerçekten de sürprizdir, ama ilk şok çabucak atlatılır ve şokun yerini, iki küçük insanı karşılayacak olmanın keyfi ve heyecanı alır.

 

Tek bebekte olduğu gibi, ikiz bebek sahibi olmanın da olumsuz yanları vardır.                 

Belki bunlar ilk yıl boyunca daha fazla göze çarpar. Ama ikiz annelerine göre durum, “iki kat iş, iki kat neşe”dir. İkiz ana babalarından bazıları düşüncelerini şöyle özetliyor:

  • İki güzel ve sağlıklı bebek sahibi olmak, müthiş bir ego tatmini sağlıyor.
  • İki bebek birbirlerini eğlendiriyor; banyoda mesela. Onları seyretmeye doyamıyorum.                                                                                                                    .
  • Büyümelerini izlemek, başarmış olma duygusu yaratıyor. İnsan kendisiyle gurur duyuyor.
  • Onları gülerken, konuşurken görmek, ikisinin de size sarılması… Bu keyif anlatılamaz.
  • İkizler çok özen istiyor, bu zaman zaman sıkıcı oluyor. Aynı zamanda kendinizi çok özel hissetmenizi sağlıyorlar, sanki çok özel bir kulübün üyesiymiş­siniz gibi.
  • Kızlarım benim için tanımı zor bir mutluluk kaynağı.

İkizlerin bakımında herkes kendine uygun bir düzen geliştirir, kendi yöntemini uygular, bu nedenle esnek olmak önemlidir. İkizleri ayna anda emzirebileceğiniz gibi, ayrı ayrı da emzirebilirsiniz. Onlara bebek arabası seçerken de tercihiniz farklı olabilir; geleneksel modeli (kapılardan geçirmesi bir hayli zor olan model), tandem modelini (bebeklerin arka arkaya oturduğu) veya birçok ebeveynin seçtiği yan yana hafif puset modeli tercih edilebilir. Bazı araç gereç ve giysiler ödünç alınabilir ya da ikinci elden satın alınabilir.

Açıkçası gönüllü bir yardım teklifi alırsanız kaçırmayın ya da maddi durumu­nuz uygunsa ücretli bir yardımcı tutun.

İkizler ya da üçüzlerle yaşam aileden aileye farklılık gösterse bile, ilk yıl boyun­ca ortak bazı zorluklar yaşanır. En sık yaşanan zorluklardan üçüne kısaca bir göz atalı.

 İkiz Bebekleri Emzirme

Birçok anne ikizlerini ya da üçüzlerini büyük bir hevesle emzirmekle işe başlar. Tek bebeklerde de rastlanabileceği gibi, ikizlerde de ilk üç ay boyunca emzirme tam bir mücadele gerektirebilir. Ancak aşılamayacak bazı sorunlar söz konusu değil­se, ikizleri emzirme mücadelesinden başarıyla çıkabilirsiniz.

Emzirme, biberonla beslemekten çok daha kolaydır.

  Bu satırları okuduğunuz sırada ikizleriniz henüz doğmadıysa, emzirmeye ilişkin her şeyi öğrenmeye çalışın. Mümkünse ikizlerini emziren biriyle buluşup, ondan nasıl emzirdiğini göstermesini isteyin ve işin püf noktalarını sorun. İyimser bir yaklaşım cesaret verir. Ancak unutmayın ki, çok sayıda kadın, tüm çabasına ve mantıklı öğütlere rağmen, geride bıraktıkları ilk altı ile sekiz haftalık dönemde, emzirme olayının her yüzüyle tanışmış oluyor. İşler planlandığı gibi gitmediğinde de çok olumsuz etkilenmemek için her türlü sonuca hazırlıklı olmak mantıklı olur. Sütünüzü sağıp biberona doldurmak, aynı anda hem emzirmek hem de hazır mama vermek ya da yalnızca mama vermek bu sonuçlara örnektir.

Üçüzlerin beslenmesi -sağılmış süt ya da hazır mamayla biberon kulla­nılmasını gerektirir. Üçüzler nadiren uzun süre meme emer, ama çoğu üçüz annesi için bu yöntemi sürdürebilmek imkânsız olduğundan, hazır mama kullanılır.

Küçük farklılıklar

Unutmayın, ikizlerin uykusu, beslenmesi, ağlaması, davranışları ve gelişimleri farklı olabilir, bu olağandır. Bu tip farklılıklar herhangi iki bebek arasında da çı­kabilir.

 

 İkiz Bebeklerin Uykusu

Bebeklerin uyku durumuyla ilgili verilebilecek bilgiler, tek bebekler için de ikizler için de değişmez. Ancak iki bebeğin uyku düzeni farklıysa o zaman olay karmaşık hale gelir. Özellikle eşzamanlı olmalarını sağlamanın bir mesele olduğu ilk altı ayda durum zordur. Nöbetleşe olarak ikizlerden biri uyurken, diğeri ağlıyorsa, bu durum gece ve gündüz uyku saatlerinin bir kısmında, ikizlerin aynı anda hiç uyumadıklarını gösterir. Üç ile altı ay arasında bu sorun sıklıkla yaşanır. Her zaman olduğu gibi, sorunun nereden kaynaklandığının basit bir yanıtı yoktur. Biraz esnek olmak gerekebilir. Bazı ebeveynler, günün belli saatlerinde bebekleri ayırarak soruna çözüm bulurlar. Diğerleri ikizlerin bir arada uyumalarının faydalı olduğuna inanır.

 

İkiz Bebeklerin Bakımında İlk Yıl Yaşanan Zorluklar

 

Şimdi ikizlerin bakımında ilk yıl yaşanan zorlukları ebeveynlerin kendilerin­den dinleyelim:

 

  • İlk yıl çok telaşlı geçiyor. Günlük işlerin girdabına kapılıp, keyifli yanları -oyun oynamalarını, kahkahalarını, sarılmalarını ve hayatı nasıl da tanıma­ya başladıklarını kaçırabilirsiniz.
  • İnsan hayattan uzaklaşabiliyor, içinizden dışarı çıkmak gelmiyor. Otobüse yetişmek, merdiven inip çıkmak ve bunun gibi en basit eylemler insana öyle yorucu ve zor geliyor ki… Engelli insanların neler hissettiğini anlıyorum.
  • Aynı anda ağlayan ve ilgi bekleyen iki bebeğinizin olması o kadar yorucu ki. Duymazdan gelmeyi ve onlara sırayla bakmayı öğrenmek gerekiyor.
  • İki bebek her şeyden iki tane almak anlamına geliyor. Bu da bir hayli mas­raflı oluyor. Özellikle ayaklandıklarında bebeklerin güvenliğini sağlamak, onlarla daha fazla ilgilenmenizi gerektiriyor. Bu, bazen çok ağır ve yorucu olabiliyor. Uzun süren hastalık nöbetleri de çok zorluk yaratıyor.

Her anne, çalışan bir annedir ama ikiz ya da üçüzlerin annesi gerçekte çok daha fazla çalışır

.