Evde Bebek Yemekleri Hazırlama

Biraz planlama ve birkaç tane mutfak aletiyle  ev yapımı bebek yemekleri hazırlamak çocuk oyuncağı. Bebeğinize özel malzemeler kullanarak lezzetli yemekler yapmak için gurme bir aşçı olmanıza gerek yok. Eğer menüde taze fasulye varsa bunları basit bir şekilde sadece ezin. Bebeğiniz kısa süre içinde mercimek çorbası ve fırında pişirilmiş
ve yanına patates püresi eklenmiş tavuk eti gibi yemekleri afiyetle yiyecektir. Tariflerimizi uygulaması oldukça basittir ve çok kısa bir süre içinde ustalaşacağınıza inanıyoruz.

 

Neden Ev Yapımı Bebek Yiyecekleri Hazırlamalıyız?

Lezzetli olur! Bir kaşık aldıktan sonra bebeğinizle bağımlısı olursunuz.

Bebeğinizi doyurmak için daha az para harcarsınız.

En taze ve en kaliteli malzemeleri kullanırsınız.

Küçük parti yemekler besleyiciliklerini muhafaza eder.

Doğal işlem görmemiş gıdalar genellikle daha sağlıklıdır.

Bebeğiniz sîzle aynı yemeği yiyeceği için kendisini ailenin bir parçası hissedecektir.

Bebeğiniz ailenin geri kalanının yediği yemeklerin tadına alışacaktır.

 

Hazır Bebek Gıdalarıyla Karşılaştırıldığında Avantajları

Gereksiz maddeleri sindirmeye çalışmayıp enerjilerini tamamen büyümeye odaklayabilmeleri için bebeklerin basit ve doğal yiyeceklere ihtiyaçları vardır. GİK zararlı katkı maddeleri içermesinler diye ticari bebek gıdalarını düzenlemektedir fakat bu hazır yiyecekler toplu üretilmektedir ve çoğunlukla tapyoka, tuz, şeker ve hidrojenize veya kısmen hidrojenize edilmiş yağlar içerir. Kaliteli ve organik bazı bebek gıdaları vardır eğer isterseniz herhangi bir kriz durumu için bunlardan birkaç kavanoz bulundurabilirsiniz, bunun haricinde ev yapımı her zaman en iyisidir. Hazır yiyecek fiyatları genellikle malzemelerini toptan ve ham olarak alıp evde hazırladığınız bebek yemeklerinin maliyetinden üç ile beş kat daha yüksektir. Hazır ve ambalajlı yiyeceklerin maliyetlerin ambalaj giderlerinin ve diğer genel masrafların da eklendiğini unutmayın. Bu nedenle örneğin açıkta satılan bir havuç ve kereviz yığını nispeten daha ucuzdur; dükkanlar bu sebzeleri atıştırmalık olarak veya kızartma için kesip paketlediğinde birim başına düşen fiyatları daha yüksek olur.

Evde hazırlanan bebek yemekleriyle ilgili yanlış bilinenler

Modern bir toplumda yaşadığımız için birçok insan üreticilerin çocuklarını beslemelerine olur gözüyle bakıyorlar çünkü sözüm ona üreticiler bebeklerin hasta olmamak için ihtiyaç duydukları steril yiyecekleri üretmektedir. Çalışanları saç fileleri ve eldivenlerle çalışırken hayal ediyorlar. Bu büyük bir hatadır. Eğer temel mutfak güvenliği kurallarını izler ve sağduyulu hareket ederseniz bebeğinizi kendi başınıza besleyebilirsiniz. Bu binlerce insanın şuanda yapmakta olduğu ve bizden önceki nesillerin yaptığı şeydir.

Eğer ev yapımı bebek yemeklerini tercih ederseniz tüm zamanınız mutfakta geçecek diye düşünmeyin. Bebek gıdalarını hazırlamak için ne kadar zaman ayıracağınız tamamen size bağlıdır. Evden uzak kaldığınız ve yemek pişiremediğiniz zamanlarda bazı organik bebek gıdası markalarını tercih edebilir veya kendi hazırladıklarınızdan paketleyebilirsiniz.

Mutfak Güvenliği

Erken başlayabileceğiniz bir rutinle mutfağınızı güvenli bir yer haline getirebilirsiniz. Aşağıdaki önemli güvenlik prensiplerini her zaman takip edebilirsiniz:

Fırınınızı asla gözetimsiz bırakmayın.

Çaydanlık saplarını iç kısma doğru çevirin.

Sadece arka taraftaki ocak gözlerini kullanın.

Tüm mutfak aletlerini mutfak tezgahının uç kısımlarından uzak tutun.

Su ısıtıcınızı mutfak tezgahınızın ön kısmından uzak tutun ve kablosunu arkaya saklayın.

Bıçakları bebeğinizin uzanamayacağı uzak bir yere koyun.

Tabak çanakları kullandıktan sonra mutfak evyesinin içine koyun.

Yemek süresince hep bebeğinizin yanında otun.

Eğer herhangi bîr sebeple mutfaktan çıkmanız gerekirse bebeğinizi de yanınıza alın.

Elektrik prizleri çocuğunuzun erişebileceği yerde ise kapalı prizle değiştirin.

Bu güvenlik önlemleri çocuğunuz tek başına ayağa kalkabiliyorsa özellikle çok daha önemlidir.

 

Mutfak temizliği ve mikroplardan arındırma

Bebek yiyeceği hazırlarken (malzemeler ne olursa olsun) temizlik kilit rol oynamaktadır. Tüm çalışma yüzeylerini doğru bir şekilde temizleyin ve mikroplardan arındırın. Yiyeceklere dokunmadan önce ve sonra ellerini yıkamalıdır.

Sünger ve bulaşık bezleri

Mutfak süngerleri ve bulaşık bezleri bakteriler için üreme alanlarıdır ve kısa süreliğine, bir haftadan az, kullanılmalıdır. Aynı süngeri üzerinde antibakteriyel yazsa bile hem tezgah hem de bulaşıklar için kullanmayın. Bulaşık bezleri bulaşık yıkamak için kullanıldığında kural birkaç günlük kullanımdan sonra hemen çamaşır makinesine atmak olmalı.

Etlerin hazırlandığı tezgahlar için ayrı bulaşık bezleri kullanın ve hemen sonrasında çamaşır makinesinde yıkayın veya bu işlem için kağıt havlu da kullanıp kullanımdan sonra da atabilirsiniz.

Kesme tahtaları

Etleri kesmek için ayrı bir tahta kullanın ve her zaman güzelce temizleyin. Otomatik bulaşık makineleri kesme tahtlarını mikroplardan arındırmak için ideal yerlerdir. Plastik ve cam kesme tahtaları anti bakteriyel deterjanlarla mikroplardan arındırılabilir.

Aşırı kullanım sebebiyle üzerinde derin kesikler oluşan plastik kesme tahtaları yenilenmelidir. Eğer et için ahşap bir kesme tahtası kullanılıyorsa ayda en az bir kez cilalanmalı ve her kullanımdan sonra anti bakteriyel deterjanla mikroplardan arındırılmalıdır.

Tezgahlar

Tezgahları toksik olmayan temizlik malzemeleriyle temizleyin. Bebeğinizin oyuncakları mutfak tezgahınız dahil her yere değebilir ve sonra ağızlarına götürürler bu nedenle tezgahları mikroplardan arındırmak çok önemlidir. Yetişkinlerin bağışıklık sistemleri bazı bakterilerle başa çıkabilecek kadar güçlüdür ama mutfak bebekler için her yemek hazırlanışından sonra mikroplardan arındırılmalıdır.

 

Bebek eşyaları

Mama sandalyesi her kullanımdan sonra bir dezenfektanla güzelce silinmelidir. Daha önceki yiyeceklerin üzerinde biriken bakterilerin yeni yemeklere geçmesini istemezsiniz. Bebekler mama sandalyesinin üzerinde veya oturak kısmındaki yiyecek kırıntılarını toplayıp yemeyi sever. Yerlerde temizlenmelidir çünkü özellikle emekleyen bebekler yiyecek kırıntılarını bulup ağızlarına atar.

Bebek kaseleri ve bulaşıkları yüksek sıcaklığı sebebiyle bulaşık makinesinde yıkanmalıdır veya bunun yerine mutfak evyesinin içinde kaynar suya batırılmalıdır. Kirli bulaşık bezleri ve süngerlerindeki olası çapraz bulaşmalar önlenmelidir.

Besinleri muhafaza etme

Bebek yemeklerini muhafaza etmek için cam kavanozlar ve bebek besin kavanozları idealdir. Plastik kaplardan ve polivinil klorür (PVC) gibi zararlı maddeler içeren streç filmlerden uzak durun. Bu maddeler muhafaza sürecinde veya yiyecekler mikrodalga fırında ısıtılırken besinlere karışabilir.

Tavsiye Edilen Mutfak Aletleri

Evde bebek yemekleri hazırlamak için aşağıdaki mutfak aletlerine ihtiyaç duyacaksınız. Bu aletlerin çoğu halihazırda mutfağınızda bulunmaktadır:

Bebek yiyecekleri değirmeni (öğütücü)

Yetişkin yiyecekleri değirmeni (moulix) ( Moulix: Bebek yiyeceklerini yumuşak ve hafif bir şekilde püre haline getirmeye yarayan bir el değirmenidir. )

Ezme kabı (yiyecekleri ezmek için kullanılan suribachi veya havan ve havan tokmağı)  (Suribachi: Genellikle gomashio (öğütülmüş susam ve tuz) yapmakta kullanılan ve tahta bir tokmağı olan girintili çıkıntılı bir seramik Japon havanıdır. Temelde bir havan ve havan tokmağından oluşmaktadır ve bebek yiyeceklerini hafif bir şekilde ezmek ve püre haline getirmekte kullanılabilir. Suribachi Asya yemekleriyle alakalı tabak çanak ve mutfak aletleri satan dükkanlarda bulunabilir. Kullanımları ve temizlemesi çok rahattır ve oldukça da sessizdir. )

Kaliteli sebze bıçağı

Buz kalıbı veya plastik bebek buz kalıbı

Mikser veya mutfak robotu

Meyve sıkacağı

Mümkünse paslanmaz çelikten sağlam kaplar (yemekleri ısıtmak için küçük ama tahılları kavurmak için yeterince geniş)

Emaye kaplar

ince bir süzgeç ve makarna için de büyük delikli bir süzgeç

Paslanmaz çelikten düdüklü tencere

Spatula, rende, tahta kaşık ve tahta sebze fırçası

Kesme tahtaları

Cam kavanozlar ve bebek yiyeceği kavanozları

 

Bebek Yemekleri Pişirme Metotları

Evde bebeğiniz için yemek pişirirken kullanacağınız metodu hazırlayacağınız yemek türü belirler. Aşağıda yemek tarifleri kitaplarında bulabileceğiniz temel yemek pişirme metotları bulunmaktadır.

Buğulama: Sebzelerin besleyici öğelerini ve taze fasulye ve brokoli gibi yiyeceklerin renklerini en iyi muhafaza eden yöntemedir.

Haşlama: Patates, kabak ve kök sebzeler için uygundur. Bu sebzelerdeki kabuk besleyici öğelerinin kaybolup gitmesini engeller.

Fırında pişirme: Kabak, patates ve et için uygun bir yöntemdir.

Tavada kızartma: Az miktarda bir yağla birlikte sebzeler için uygun bir yöntemdir (sadece bir yaşından büyük bebeklerde).

Mikrodalga Fırın: Düzgün pişirmemesi ve dengesiz ısısı sebebiyle tercih edilen bir yöntem olmasa da sebzelerde işe yaramaktadır.

Bebek yemeklerini hazırlarken her seferinde küçük miktarlarda pişirebilir veya bir ay yetecek kadar toplu pişirip dondurabilirsiniz böylelikle her istediğinizde ihtiyacınız kadarını çıkarıp ısıtabilirsiniz (Yemekleri yeniden ısıtmayla alakalı sıradaki bölüme göz atınız.). Ayrıca daha esnek davranabilmek ve daha rahat olabilmek için her iki yaklaşımı birleştirebilirsiniz.

 

Bebek Yemeklerini Saklama Ve Yeniden Isıtma

Yiyecekleri kısa süreli olarak saklamak için buzdolabına koyabilirsiniz ama eğer uzun bir süre için muhafaza etmek istiyorsanız dondurucuya atmalısınız. Yemekler birer yiyimlik porsiyonlar olarak buz kalıplarına konabilir ve sonra da üzerinde saklama tarihinin ve içeriğin bulunduğu etiket olan buzdolabı poşetlerine doldurularak dondurucuya konmalıdır. Dondurucuya atmadan önce poşetlerdeki tüm havayı alın (Bir kamış yardımıyla poşetlerin içindeki havayı çekebilirsiniz.). Pişirilmiş kırmızı et, kümes hayvanı eti ve balıketi dondurucuda üç aya kadar muhafaza edilebilir. Meyve ve sebze püreleri ve çorbalar bir-iki ay dondurucuda bozulmadan saklanabilir.

Porsiyonlar: Bebek yemekleri bir seferde ihtiyaç duyulandan fazlası pişirilerek hazırlanır. Her seferinde pişirdiğiniz kaptan bebeğinizin yediği tabağa küçük bir miktar koyun. Bebeğinizin tabağında kalan yemekleri atın ve bebeğinize yemek verdiğiniz kaşığı asla sonra kullanmak için saklayacağınız yemeğe sokmayın. Bebeğin tükürüğündeki bakteriler yemeğe geçip kirletebilir ve bebeğe zarar verebilir. Kullanılmayan yemek porsiyonlarını sarın ve dolaba koyun.

Buzdolabında muhafaza etme: En iyi seçenek yemeği günlük olarak hazırlamak olsa da yiyecekler buzdolabına atıldığında da bozulmadan muhafaza edilebilir. Örneğin tahıllar tam anlamıyla dondurulmadan buzdolabında üç güne kadar muhafaza edilebilir.

İyice pişirin: Tüm hayvansal ürünler güzelce pişirilmelidir. Yumurta verilmeden evvel güzelce pişirilmeli sarısı çiğ veya rafadan olmamalıdır. Kümes hayvanlarının eti güzelce pişirilmeli içi pembe olmamalıdır.

Bebek yemeklerini yeniden ısıtma: Yiyecekleri yeniden ısıtırken her zaman sıcaklığını kontrol edin. Bebek yemekleri ılık veya soğuk olmamalıdır. Bir yetişkin için ılık olan yemek genellikle bebekler için çok sıcak olur. Tüm yemekleri bileğinizin iç kısmıyla birkaç kez kontrol edin. Yemekleri mikrodalga fırınla ısıtırken her zaman dikkatli olun; çoğunlukla eşit ısıtmazlar bu nedenle üst kısmı ılık orta kısmı da çok sıcak olabilir. Yemeği vermeden önce güzelce karıştırın.

 

Evde Bebeklere Yemek Hazırlarken Kullanılabilecek Zaman Kazandıran Tüyolar

Bebeklerin yiyebildikleri tahıl ve bakliyatları stoklayın.

Bebek yemeklerini hazırlarken kullandığınız mutfak aletlerini belirli bir yere toplayın bu şekilde her seferinde aramak zorunda kalmazsınız.

Taze yemek en iyisidir ama eğer zamanınız kısıtlıysa yemekleri bol pişirin ve dondurun. Püre haline getirilmiş sebze, meyve, çorba ve fasulyeler çok iyi donar. Tahıllarsa donmaz.

Taze meyve, sebze veya fasulyeyle karıştırabilmek için ilave tahılınız bulunsun diye bol miktarda pişirin.

Mutfakta bir ilan tahtası veya yazı tahtası bulundurun ve alışverişte iken bir dahaki sefere hangi malzemelere ihtiyaç duyacağınızı not alın.

Özel Durumlar

Ev yapımı bebek yemeği hazırlayamayacağınız özel durumlar için mutfak dolabınızda içinde organik bebek gıdaları ve tahıl gevreği bulunan kavanozlar bulundurmanız oldukça önemlidir.

Anne veya bakıcı hasta olabilir.

Bebek veya diğer çocuklar hasta olabilir ve siz de alışveriş için dışarı çıkamayabilirsiniz.

Seyahate çıkabilirsiniz (tatil veya araba için yiyecek vb.).

Yağmur ve kar gibi bazı hava durumları olabilir.

Restoranlara gidebilirsiniz (yemeğinizi beklerken bebeğinizin yiyebilmesi için yanınıza atıştırmalık alabilirsiniz.)

Doğum günü gibi bazı özel durumlar olabilir.

Elinizin altında bulundurabileceğiniz iyi organik bebek gıdaları markaları olsun.