Ev Dekorasyonu Yaparken Salon Aksesuarları Nasıl Kullanılır?

Doğru salon aksesuarları, herhangi bir odanın görünümünü tamamlarken, evinize stil ve zarafet katacaktır. Pratik ipuçlarımızı takip ederek profesyonel bir tasarımcı dekorasyonu elde edin.

Aksesuarlarınızı rastgele dizmek yerine takımlar halinde düzenleyerek görsel olarak çarpıcı ve iyi organize edilmiş bir oda oluşturabilirsiniz. 

Aksesuarları renk, doku veya tarzlarına göre gruplandırarak gözü rahatlatacak birleşik bir görünüm oluşturabilirsiniz. 

Örneğin, kitapları sergilemek istiyorsanız, uyumlu bir görünüm oluşturmak için aynı renk ve stildeki kitapları seçin. Rahat bir his için battaniyeler, yastıklar ve diğer parçalarla doku ekleyin veya daha enerjik bir atmosfer için canlı renkler kullanın. 

Aksesuarları en yüksekten en düşüğe doğru, en uzun nesne arkada olacak şekilde bir piramit şeklinde de düzenleyebilirsiniz. Bu dikkat çekecek ve odanın daha büyük görünmesini sağlayacak bir odak noktası oluşturacaktır. Parçalarınızdan biri çok küçükse, onu gruplandırın ve diğer küçük parçalarla birlikte bir kaseye veya tepsiye koyun. Çok alçaksa, ilgi uyandırmak ve dikkat çekmek için dekoratif bir kutunun veya kitapların üzerine yerleştirin. Odanızın genel görünümü üzerinde büyük bir etkisi olacağından, aksesuarları sergileme şeklinize dikkat edin. benzer şekilleri, renkleri ve dokuları seçin.

Renk Seçimi

Renk, farklı aksesuarların birlikte kullanılmasının anahtarıdır. Ponponlu bir yastık veya battaniye, modern bir kanvas tablo, desenli kumaşlar ve hatta son zamanların trendi olan balon köpekler, bir genç odasına eğlence ve hayat katar. Benzer bir pembe, mor ve turuncu renk paleti, farklı unsurları birleştirir.

Katmanlar Oluşturun

Dekorunuz ister çiçeklerle, ister siyah beyaz fotoğraflarla veya şamdanlarla süslenmiş olsun, derinlik yaratmak için aksesuarları katmanlayın. Büyüleyici bir his için tüm dekorasyona küçük lambalar, aynalar veya metal öğeler ekleyin.

Boş Alanlar Oluşturun

Evet, renkleri, dokuları ve salon aksesuarlarını katmanlandırırken ve karıştırırken cesur olabilirsiniz. Dekorasyonda nefes alacak yer olması için biraz boşluk bıraktığınızdan emin olun. Soyut resimler, parlayan oklar, yaldızlı mumlar ve renkli baskılar bir şömine rafında kusursuz bir şekilde birleşirken, beyaz çerçeveler, duvarlar ve şeffaf vazolar dekoru tamamlar.

Gruplandırın

Maksimum etki için benzer aksesuarları gruplandırın. Koridordaki açık bir raf, ev sahibinin seyahatlerinden kalan hediyelik eşyalarla dolu olabilir. Dokuma sepetler ve güzel çanak çömleklerden cam boncuklara ve dekoratif kitaplara kadar her koleksiyon rafta özel bir yere sahiptir. Turkuaz, kahverengi ve siyahın basit renk şemasıyla uyumlu bir dekor elde edilir.

Her şeyi basit tutun.

En sevdiğiniz metali veya rengi seçin ve çarpıcı bir görünüm için bu malzemeyle farklı aksesuarları gruplandırın. Bir heykel, vazo ve şamdan düzenlemesi gibi görsel ilgiyi en üst düzeye çıkarmak için farklı şekiller ve boyutlar kullanmaya çalışın. Ücretsiz bir koleksiyon oluşturmak için zaten sahip olduğunuz evinizdeki aksesuarları kullanın.

İyi bir kitabın gücünü hafife almayın, özellikle de  dekorasyonu bir kitapla süslerken.

Yükseklik eklemek için yatay olarak kullanın, bir kenarlık oluşturmak için dikey olarak konumlandırın ve hatta dışarı bakan renkli kısmını bir sanat eseri olarak kullanın.

Sayıların Gücü

İster yıllar boyunca biriktirmiş olun, ister bir koleksiyon miras almış olun, en sevdiğiniz parçaları tek bir yerde toplamak, anında etkileyici bir görüntü oluşturur. Bir rafın üzerindeki aksesuar sergisi, tek bir üründen daha göz alıcı bir görüntü oluşturur.

Doğru Orantı

Odanızın geri kalanının oranlarına uyan salon aksesuarları seçin. Büyük bir duvardaki küçük bir tablo, sanat eserinin daha küçük görünmesini sağlar. Bu renkli oturma odası, doğru boyuttaki tablolar ve tüm oturma alanını belirleyen bir kilim ile dekoratif orantıyı sağlıyor. Her iki odadaki gökkuşağı renk tonları, mekanın renk şemasını birbirine bağlar.

Dekoratif tepsiler, tanımlanmış bir alanı kapsadıkları ve aksesuarları toplamanın akıllı bir yolu oldukları için çok kullanışlıdır. İlginç bir kompozisyon oluşturmak için aynı dekorasyon kurallarını (farklı yükseklikler, şekiller ve renkler) izleyin.

Değişken yükseklik

Gözleri dekorda kalmak yerine  hareket etmeye teşvik etmek için  farklı yüksekliklere sahip aksesuarlar seçin. Duvardaki resimler de dekorunuzun bir parçasıdır, bu nedenle aksesuarlarınızı düzenlerken bunu aklınızda bulundurun.

Karıştırın

Aksesuarları düzenlerken çeşitli dokular ve malzemeler kullanın. Çekici ve dokulu bir görüntü oluşturmak için bu oturma odasında pürüzsüz ahşap, dokuma sedirler ve örgü yastıklar kullanılmıştır.

Renk Tonlarındaki Simetri

Soğuk bir odaya sıcak aksesuarlar ekleyin veya tam tersi. Sanat eseri, soğuk renklere sahip olduğu için duvarla kolayca uyum sağlar, ancak baskılarda sıcak turuncu ve kahverengi tonlarla dengelenir. Stili daha fazla yansıtmak için tahta at heykelleri, soğuk yeşil okaliptüs dallarını dengeliyor.

Doğayı Evinize Getirin 

Dekorunuza hayat ve enerji katmak için taze bitki ve çiçekler kullanın. Genel tasarıma bir renk ve doku patlaması eklemek için ihtiyacınız olan tek şey genellikle bunlardır.

Aydınlatma Aksesuarları

Her tasarımın anahtarı aydınlatmadır. Bir yemek odasında endüstriyel tarzdaki aydınlatma armatürleri öne çıkarken siyah beyaz fotoğrafa müthiş bir kontrast sağlıyor. Ortancalar ve yosun kasesi gibi doğal aksesuarlar, eskitme, dokuma mobilyaların tam ortasındadır.

Asimetrik denge

İllüstrasyon, tüm dekorasyonlar için harika bir objedir, ancak ön plana çıkması gerekmez. Asimetrik tasarımlar en ilgi çekici olanlardır  Resmi dengelerken, odada da bir denge oluşturmak için uzun çiçeklerle dolu vazolar gibi aksesuarları seçin.