Emziren Anne Beslenmesi

 Eğer emzirme döneminde de işlem görmemiş besinlerden oluşan bir beslenme programını takip etmeye devam ederseniz bebeğinizle birlikte hızlı gelişme kaydedersiniz. Tıpkı hamilelik döneminde olduğu gibi emzirme dönemi de sıkı rejim yapabileceğiniz bir dönem değildir. Süt üretmek çok fazla enerji gerektirir ve yeni anneler günlük olarak ilave 500 kalori daha almalıdır. Emzirme annelik yağ depolarınızdan bazılarını daha kaybetmenize neden olarak sizi yoracaktır.

İyi sütü olan anneler acıkırlar. Eğer annenin sütü yeterli değilse bu vücudunun doğumdan sonra henüz toparlanamadığının, ki bu durumda dinlenmedir, veya yeterince beslenmediğinin bir işaretidir.

Emziren anneler için hazırlanan bu beslenme planı doymuş yağ oranı açısından düşüktür ve işlem görmemiş tahıl, meyve ve sebze, bakliyat, çerez ve tohumları ve hafif miktarda da iyi yağları içermektedir. Zayıf bir beslenme şekli süt üretirken sizi ve mineral depolarınızı tüketebilir ve kemiklerinizdeki kalsiyumu da sömürebilir. Emzirdiğiniz bebeğiniz ihtiyaç duyduklarını sizden almaya devam ettiği için siz de doğum öncesindeki vitaminleri alamaya devam etmelisiniz. Özellikle vejetaryen anneler bebekleri eksikliğini hissetmesin diye neredeyse kesinlikle bir B12 vitamini takviyesine ihtiyaç duymaktadır.

İyi bir kahvaltı kendinizi güne hazırlamanın en güzel yoludur. Lezzetli sıvı meyve püreleri, meyve karışımları ve kuvvet kahvaltıları (müsli, yulaf ezmesi ve yulaf lapası) bunların bütün hepsini bu kitabın tarifler bölümünde bulabilirsiniz. Kinoa ve baklagiller gibi protein açısından zengin tahıllarla gün boyu enerjinizi arttırmaya devam edin.

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli ?

• Koşuşturma halindeyken yemek yemeyin.

• Sindirime kolaylık olması açısından yediklerinizi iyi çiğneyin.

• Süt ürünlerinde keçi sütünün inek sütüne nazaran daha rahat sindirilebildiğini unutmayın.

• Yağ asitlerini günlük olarak alın .

• Sağlıklı atıştırmalıkları yakınınızda ve çantanızda tutun.

• Eğer emzirme konusunda sorun yaşıyorsanız emzirme uzmanlarına danışabilirsiniz. Onlara doktorunuz, anne sütü klinikleri veya Aile hekimleri vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

 

Anne Sütünü Arttırmak İçin Tavsiyeler

• Bebeğiniz dinlenmeye geçtiğinde siz de dinlenin çünkü yorgun ve stresli anneler kalitesi düşük süt üretirler.

• Bolca sıvı tüketin ve bebeğinizi emzirdiğiniz zamanlarda yakınlarınızda su bulundurun.

• Sütünüzün kalitesini arttırmak için dengeli beslenin.

• Bazı bitkisel takviyeler süt miktarını arttırmaktadır fakat bitkisel takviyeler standartlaştırılmadıkları ve her insanı farklı şekillerde etkiledikleri için bunları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

• Bebek acıktığında ve istediği her seferde emzirirseniz bu daha fazla sütün oluşmasını sağlayacaktır yani ne kadar çok emzirirseniz sütünüz o kadar artacaktır.

• Yulaf ezmesi veya esmer pirincin üzerine un çorbası içmenin fayda sağladığı görülmüştür.

Emziren Anneler İçin Soru Ve Cevaplar

Bebeğimi emzirirken ne içmeliyim?

Su, yaşam iksiri, en sağlıklı seçimdir (günde en az 2 litre su içmelisiniz.). Bunun yanı sıra sulandırılmış meyve suları, taze sebze suları ve bitkisel çaylar da tercih edilmelidir. Emzirmek için her oturduğunuzda yanınıza bir içecek alın. Kahve, alkol ve siyah çay gibi su kaybına neden olacak içeceklerden kaçının.

Sabah kahvemdeki kafein sütüme sirayet eder mi?

Evet yaklaşık olarak yarım saat içinde etki eder. Kafeinsiz kahvelerde de siyah çayda da kafein vardır. Eğer ille de kahve içmek istiyorsanız, gece uykusundan sonra en besleyici ve en bol olduğu dönem olan sabah emzirmesinden önce içmemeye özen gösteriniz. Kahve içmek istediğinizde birinci emzirmeden sonrasına kadar bekleyin ve bir sonraki emzirmede kafein miktarı sütünüzde en az olacak şekilde hemen için.

Dün gece bir parti düzenledik ve korkarım ki çok fazla şarap içtim.

Çocuğunuz ne kadar küçük olursa alkol ve kafeindeki maddelerden o kadar çok etkilenir. Bunu hatırınızdan çıkarmayın ve bu maddeleri kullanım oranınıza sıfıra veya minimum seviyeye düşürün. Bebeklerin hassas organlarına özellikle karaciğerlerine alkol ve keyif için alınan uyuşturucuların zehirleyici etkisini azaltmak için ek yük binecektir. Diğer yandan alkolsüz biraların bazı durumlarda bazı annelerde süt miktarını arttırdığı da görülmüştür.

Beslenme şekliniz sütünüzü etkiler mi?

Tabi ki de etkiler! Hamileyken tükettiğiniz besinlerin çocuğunuzu nasıl etkilediğini net bir şekilde görememiş olabilirsiniz ama bebeğinizi emzirirken buna doğrudan şahit olacaksınız. Bebekler gelişmemiş bir sindirim sistemine sahiptir ve bu nedenle belirli tatlara karşı çok hassastır. Her bebek eşsizdir; bazı çocuklar annelerinin tükettikleri besinlere karşı çok da hassasiyet göstermezken bazıları da anneleri belirli yiyecekleri yiyinceye kadar süt emmezler.

Bu konuda hüküm giymiş yiyeceklerin başında soğan, sarımsak, bol baharatlı yiyecekler ve karnabahar, lahana ve brokoli gibi gazlı yiyecekler gelmektedir. Bu besinleri tüketen anneler bebekleri tarafından tahammül edilemeyecek veya bebeğe karın ağrıları yaşatacak süt üretirler. Kızartılmış, ağır yiyecekler ve diğer sağlıksız yağları barındıran bir diyet bebeğinizin ishal olmasına veya dışkısının yeşil renkli olmasına yol açabilir.
Hassas bebeklerde her emzirme seansından önce yediklerinizi not alırsanız bunların olası etkilerini takip edebilirsiniz. Eğer bebeğinizin belirli bir yiyeceğe tahammül edemediğini fark ettiyseniz, ilk tepkisi çok ağır değilse, o besini tekrar alıp bebeğinizin tepkisini gözlemleyin. Verilen aşırı tepkiler kurdeşen veya ciltte döküntü, egzama, kabızlık veya ishal, balgam, tıkanma gibi belirtilerle alerjik bir vaka olabilir.

Emzirme döneminde ne tür yağlar tüketmeliyim?

Bebeğinizle birlikte yararlanabilmeniz için her gün omega-3 yağlarını tüketmelisiniz. Bu yağlar keten yağı, taze ketentohumu ve ringa balığı gibi kaliteli balıklarda oldukça yüksek miktarda bulunur. Beyin gelişimi için en önemli omega-3 yağ asidi somon, tuna, trança balığı, sardalye ve alabalık gibi yağlı balıklarda da bulunan dokosaheksaenoik (DHA) asittir. Bazı araştırmalar, yeni anne olanların beyinlerinin bu temel yağlarla beslenmesi sebebiyle, omega-3 yağlarının doğum sonrası depresyonunu iyileştirmeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

 

Bazı araştırmacılar annelerin emzirme evresinde ve hatta daha
öncesinde hamilelik dönemindeki besin tercihlerinin bebeklerin
gelecekteki damak tatlarını ve yiyecek tercihlerini etkilediğini
ortaya koymuşlardır. Birçok anne hamilelikte aşerdikleri ve çok sık
yedikleri yiyecekleri hatırlayarak bunların şimdi çocukların en
sevdiği yiyecekler olduğunu söylemişlerdir. Bir bebek için bunlar
turşu ve tuzlu yiyecekler olurken bir başkası için de tatlı yiyecekler
olmaktadır. 

Emzirirken İlaç Kullanımı

İlaç kullanan anneler emzirmeye başlamadan evvel çocuk doktorlarına danışmalıdır çünkü ilaçlar süt yoluyla çocuğa da geçebilir. Bitkisel tedaviler dahil çocuk doktorunuza danışmadan herhangi bir tedaviye başlamayın. Eğer bir probleminiz varsa bir uzmana danışın çünkü kendi kendinizi tedavi etme riskini alabileceğiniz bir dönemde değilsiniz. Alacağınız yanıt basit bir yatak istirahatı olabilir. Sütünüzün gün içerisinde değişiklik gösterdiğini ve enerji seviyeniz, yedikleriniz ve beslenme programınızdan etkilendiğini unutmayın.

Anneler İçin Aromaterapi

Aromaterapi vücudu ve beyni rahatlatan etkili ve doğal bir yöntemdir. Eğer soğuk algınlığınız varsa okaliptüs ve lavanta gibi egzotik yağlar eşliğinde bir buhar banyosu yaparak rahatlayabilirsiniz. Çok basit! Bir kabı kaynar suyla doldurun, bu yağlardan biraz ekleyin, kap ve kendi etrafınıza bir havlu sarın ve uçuşan buharları içinize çekin. Duşta kullanacağınız birkaç damla yağ ile gücünüzü toplayabilirsiniz (fakat bu yağları asla göğsünüze sürmeyin çünkü emzirirken bebeğiniz bu yağları yutabilir.) Bir koku yayıcıya lavanta veya portakal yağı koyun veya yastığınıza birkaç damla dökün veya banyo yaparken küvetinizdeki suya karıştırarak ve rahatlamanın tadını çıkarın. Bu kokular bebeğinize de çok iyi gelecektir.