Ek Gıdalara Geçiş

Bebeğiniz ilk aylarda çok gelişme kat etti ve artık katı yiyeceklere başlamanın vakti geldi.

Şimdiye kadar anne sütü en ideal besinsel, immünolojik ve duygusal faydaları sunarak bebeğiniz için en mükemmel besin kaynağı oldu. Bebeğiniz yaklaşık olarak altı aylıkken besin depoları (demir ve çinko gibi) tükenmeye başlar. Katı yiyeceklere başlamak bu besinsel açıkları kapatacak ve bebeğinize yeni doku ve tatlar sunacaktır.

Bebeğinize ek yiyecekler vermeye başlamanız hem bebeğiniz hem de sizin için yeni, heyecanlı ve özel bir deneyim olacaktır. Bu bebeklerin nasıl yemek yediğini ve anne-babaların da bebeklerinin en sevdikleri yiyeceklerin ne olduğunu öğrenecekleri bir dönemdir. Siz fark etmeden bebeğiniz kendi başına yemeyi öğrenecektir.

 

Bebeğim Ek Gıdaya Hazır mı?

Anne-babalar bebeklerine katı yiyecek vermeye başlama konusunda çoğunlukla arkadaşları, aile ve hatta kültürleri sebebiyle kendilerini baskı altında hissederler. Buna yorgunluk da eklenince emzirmeyi bırakma fırsatına hoş geldin diyebilir ve kendi enerji seviyelerini de yeniden arttırabilirler. Fakat buradaki kilit nokta katı yiyeceklere hücum etmemektir çünkü böyle bir durum çocuğunuzun alerjilere olan hassasiyetini arttırabilir. Katı yiyeceklere çok erken başlamak herhangi bir besinsel avantaj sağlamaz.

Amerikan Pediatri Akademisi ilk yıl için anne sütü ve bebek mamasının temel gıdalar olması gerektiğini ve altı aydan sonra da katı yiyeceklerin yavaş yavaş beslenme programına dahil edilmesini önermektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) son tavsiyelerine göre bebeğin dört aydan önce anne sütünden kesilmemesi gerekmektedir.

Biberonla beslenen bebekler altı aydan önce, yaklaşık dört aylıkken, katı yiyeceklere ilgi duymaya başlamaktadır. Karınları doysa bile beslenme öğünlerinden sonra ağlar veya yemeklerinize uzanmaya çalışırlar, bu belirtilere bakın.

Bebeğin Katı Gıdalara Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Sağlıklı bir bebeğin katı yiyeceklere başlaması prensiplerinden biri ilk dişin çıkmaya başladığı dönemde katı yiyeceklere başlamasıdır. Bu da yaklaşık olarak altı aylıkken bazen de biraz erken olur. Bu dönemde bebek etrafındaki her şeyi kavrar ve ağzına sokar ve bu diş çıkarırken rahatsız olan bebeğin gösterdiği gelişimsel bir reflekstir.

Bebeğinizin katı yiyeceklere hazır olduğunu gösteren diğer belirtiler:

 • Bebek başını tek başına yukarı kaldırabilir, başını sağa sola çevirebilir ve yardım almadan dik oturabilir.
 • Bebek diğerlerinin yediği yiyeceklere ilgi gösterir.
 • Yiyecek verildiğinde ağzım açar.
 • Bebek kaşıktan yemek yiyebilir.
 • Bebek doğumdaki kilosunun iki katına çıkmıştır.

 

Her bebek eşsizdir

Bebeğiniz artık fiziksel açıdan katı yiyeceklerin sindirilmesi için gerekli enzimleri üretebilmektedir. Ama tabi bebekler eşsizdir ve sütten kesme işleminin de buna göre yapılması gerekmektedir. Anne sütü ve bebek maması şimdiye kadar bebeğinizin gelişimi için muhteşem bir iş çıkardı ama katı yiyeceklere alışıncaya kadar bu gıdaları onun ana besin kaynakları olarak tutmaya devam edin.

Hızlı gelişmeyen ve hızlı kilo alamayan, az uyuyan veya aç görünen bebeklerde katı yiyeceklere hazır olabilirler. Katı yiyeceklere hazır olmayan bebekler dillerini dışarı çıkaracaklar ve verilen yiyeceği reddedecekler (dil itimi refleksi). Bu refleks bebeğinizi yiyecekler sebebiyle boğulmaktan kurtarır.

Hallerinden memnun, iyi uyuyan, doyuncaya kadar emzirilen ve iyi gelişen bebekler katı yiyeceklere henüz ilgi duyamayabilirler. Kendi bebeklerimiz anne sütünden o kadar memnunlardı ki yedi aylık oluncaya kadar katı yiyeceklere hiç ilgi göstermediler.

Çocuk doktorunuza bebeğinizin katı yiyeceklere başlamak için gerekli gelişimsel evreleri tamamlayıp tamamlamadığını danışın. Örneğin, eğer bebeğiniz başını tutamıyor boynunu kontrol edemiyorsa katı yiyecekler boğazına takılıp onu boğabilir.

Ağırdan alın

Bebeğiniz yedi ayını doldurdu ve hala katı yiyecekleri istemiyor mu? Sakin olun! Bazı bebekler anne sütünden gayet memnundur ve ancak emzirme seanslarını azalttığınızda acıkıp katı gıdaları yemeye başlayacaktır. Yine de endişe etmenize gerek yok çünkü birçok doktor bebeğinize katı yiyecek vermeden bir yıla kadar anne sütüyle besleyebileceğiniz konusunda hemfikir. Dünya birçok kültürde insanlar bebekleri dokuz ayı geçinceye hatta bir yaşını dolduruncaya kadar sadece anne sütüyle besleyip katı yiyecek vermemektedir.

Tahıl gevreklerini bebeğinizin alışık olduğu anne sütü veya bebek mamasıyla karıştırarak verin. İlk tahıl gevrekleri sulu verilmeli ve katı olmamalı çünkü bebek tahıl gevreğini sadece damağına doğru çeker (yapıştırma) ve yutar; çiğnemez ve boğazının tıkanmasını istemezsiniz.

 

 

Annemiz kendisini nasıl hissediyor?

Katı gıdalara başlamak anne sağlığını da etkileyen önemli bir faktördür. Eğer bitkin ve zayıfsanız, yeterli sütü üretseniz bile kalitesi düşük olabilir. Bebeğiniz emeklemeye başladıysa ve daha hareketliyse ihtiyaçlarını karşılayacak kadar besleyici olmayabilir. Kendinize ihtimam göstermeyi unutmayın, iyi uyuyun, güzel beslenin ve kendinizi çok yıpratmayın. Bana hep “Bebeğin uyuyorken sen de birazcık da olsa dinlen; diğer her şey bekleyebilir.” denmiştir.

YAPMASI ÇOK KOLAY!

Acele etmeyin, sindirim sistemlerini geliştirebilmek için bebekler katı yiyeceklere aşamalı olarak geçmeye gereksinim duyar. Neticede önlerinde her şeyi yiyebilecekleri bir hayat var. Güçlü bir sindirim sistemi günümüzde görülen birçok hastalığı engelleyebilir. Alerji uzmanları katı yiyeceklere başlama süreci yavaş olursa ve bebeğin kalıtımsal özellikleri de hesaba katılırsa gıda ve çevresel alerjilerin önlenebileceği görüşündedir. Örneğin, çocuk doktorları ailesinde gıda alerjisi olan çocukların katı yiyeceklere geçişlerini daha dikkatli gözlemlemelidir.

Bebeğinizi dokuz ay karnınızda taşıyorsunuz ve belki de altı ay da emziriyorsunuz o halde katı yiyecekleri verirken de sabırlı olun. İlk yiyecekler bir parça muzu bir çatalın tersiyle ezmek kadar basit yiyecekler olabilir. Mesela kızımı ele alalım; amcası muz yerken kızım elindeki muza doğru uzandı. Biz de bu ipucunu takip ettik (yedi aylıktı) ve bir muzu çatalla ezdik ve çok sevdi. Ertesi gün tam tahıllı pirinç gevrek hazırladık ve hemen yedi.

Bebeği Sütten Kesmenin Kolay 5 Basamağı

1- İlk altı ay: anne sütü veya mama

2-Altı aydan sonra: tam tahıl gevrek püresi, sebze ve meyve püresi

3-Altı ay-bir yıl: süt alimim yarı yarıya azaltın

4-Bir yıl-on sekiz ay: süt alımı bebeğin yediklerinin çeyreği kadar olsun

5-On sekiz ay-iki yıl: bebekler kendiliğinde sütten kesilirler.

 

 

Bebeğin ilk yemekleri

Bebeğinize verdiğiniz ilk yiyecekler hayatının geri kalanında damak tadını etkileyecektir. Eğer çocuğunuza yeşil sebze ve susam gibi doğal yiyeceklerden çok fazla verilirse kalsiyuma ihtiyacı olduğunda canı bu yiyeceklerden çekecektir. Eğer rafine şekerler verilirse, yetişkinlik çağında bu yiyecekleri tercih edecektir. Mutfağınızı besleyici gıdalarla beslemek için her zaman elinizden gelenin en iyisini yapın. Ama eğer bebeğiniz aç değilse onu bir şeyler yemeye asla zorlamayın.

İlk yıl sadece doğal lezzetleri tatmasını sağlayın; bebeğinizin sindirim sistemi gelişip güçleninceye kadar aktariye, baharat, tuz ve şeker vermeyin. Şimdi bu içerik maddelerini kullanmanız ileride sorunlara neden olabilir.

Çocuğunuzu bunlardan uzak tutun:

1- Tuz: cips, pastırma veya et

2- Şekerleme (bunun yerine saf akçaağaç şurubu, esmer pirinç şurubu, doğal meyve suyu kullanabilirsiniz.)

3- Yapay tatlandırıcılar veya renkler

4- Yağ oranı yüksek kızartılmış yiyecekler, yağlı yiyecekler, çikolata

5- Koruyucu olarak nitrat ve sülfat içeren yiyecekler

6- İşlem görmüş yiyecekler (peynir dilimleri gibi)

7- Bir yıldan önce bal; ilk yılda bebeğin zararlı etkisini bertaraf edemeyeceği bakteriyel sporlar (klostridium botunilum) içerir.

Anne sütü ve bebek maması tatlı olduğu için bebekler doğal olarak tam tahıl gevreği, bal kabağı ve tatlı patates gibi lezzetleri tercih ederler. Tuzlu ve ekşi gibi tatlarla bir yıldan sonra tanıştırmak en iyisidir.

Tahıl gevreği: Sihirli ilk yiyecek

Tahıl gevreği çocuk doktorlarının yaklaşık altı aylık bebeklere önerdikleri ilk yiyecektir. Bu kitapta bahsi geçen tahıllı yavaş pişirilmiş tahıl gevreği tarifleri besleyiciliklerini muhafaza etmektedir, bebeğin hassas sindirim sistemi için oldukça hafiftir ve anne sütü ve bebek maması gibi kaygan ve yumuşaktır. Bu tahıl gevrekleri bebekler için en ideal ilk yiyeceklerdir.

 

Eskiler bebeklerini ve tüm aile bireylerini hem besleyici olan hem de kuvvet kazandıran yavaş pişirilmiş yulaf lapasıyla beslerdi. Bu her kültürün kendi bölgelerinde üretilen farklı tahıl gevreklerini tercih etmesi haricinde neredeyse dünya çapında aynıdır. Örneğin, basmati pirinci Hindistan’ da tercih edilen ilk tahıl gevreğiyken, Afrika’ da darı ve Çin’de pirinç lapası tercih edilmektedir. Bu kitap muhteşem besleyici öğeleri sebebiyle esmer pirinci ilk tahıl gevreği olarak kabul etmektedir ama tabi kültüründe ilk tahıl gevreği olarak kullanılan gevreği tercih edeceklerin hevesini kırmak istemem. Ev yapımı tahıl gevrekleri doğal yapılarında besleyici öğeler barındırmaktadır (Emilimi oldukça kolay olan demir türleri içerir.). Hazır tahıl gevrekleri yitirdikleri besleyici öğelerinin daha sonra eklendiği öğütülme işleminden geçirilerek üretilmektedir. Bu tahıl gevrekleri market raflarında aylarca bekler ve eğer dikkatli bir şekilde hazırlanmazsa macun veya tutkala benzer. Bu kitapta tarif edilen ev yapımı tahıl gevrekleri evinizi hazır tahıl gevreklerinde bulamayacağınız harika aromalarla dolduracak. Çocuğunuz yürümeye başladığı dönemlerde de bu gevreklerden isteyince oldukça mutlu olacaksınız.

 

 

Bundan otuz yıl Önce karnı daha iyi doysun ve daha rahat bir uyku çeksin diye bebeğin biberonuna bîr parça hazır tahıl gevreği eklemek gibi bir gelenek vardı. Günümüzde çocuk doktorları bebeklere gelişimsel açıdan tam anlamıyla hazır olmadan katı yiyecek verilmesini tasvip etmemektedir.

 

Bebeklerin İlk Yemeği

Bebeklere İlk Yiyecek Ne Zaman Verilmeli?

En ideal zaman kuşluk vakti (çocuğunuz mızmızlanmasın diye sabahki ilk emzirmeden sonra) veya öğlen ilk saatlerdir. Eğer bu zamanların herhangi birinde başlarsanız, gün boyunca bebeğinizin yiyeceklere verebileceği olası reaksiyonları gözlemleme şansınız olur. Ayrıca bebeğinizin uykusuz veya mızmız olmadığı, size zorluk çıkarmayacağı ve kendini iyi hissettiği bir zamanı tercih edin. Yeni bir yiyeceği asla gece vermeyin bu şekilde verebileceği olası bir reaksiyonu kaçırırsınız.

Bebeğinizin yedikleri ve yiyeceklere gösterdiği reaksiyon varsa ne olduğunu not alacağınız bir seyir defteri tutabilirsiniz. Bu defteri saklayın ve ilk yıl ve ikinci yıl boyunca kullanın. Eğer bebeğiniz herhangi bir yiyeceğe reaksiyon gösterirse bunu çocuk doktorunuzla paylaşmanızda var.

Her seferde sadece yeni tek bir yiyeceği verin ve her yiyeceğin arasına birkaç günlük ara bırakın. (Beşinci bölümde besin alerjileri konusunda daha fazlasını bulabilirsiniz.)

Bebeklerin İlk Yemeği Ne Olmalı?

Bebekler çoğunlukla kendilerini sıcak tutsun diye pişmiş yemeklerden oluşan bir beslenme tercih ederler bu şekilde soğuk ve çiğ yiyecekleri sindirmek için enerji harcamamış olurlar. Bebekler için en iyi yemeklerden biri biraz anne sütü veya bebek mamasının karıştırıldığı ve en üstünde de tatlı bulamaç bulunan pirinç gevreğidir. Anne sütüyle uyumlu olması için çok akışkan olmalıdır, ilk birkaç gün bir çay kaşığı ile başlayın. Çünkü bebeğiniz sadece damağına doğru alacak ve doğrudan yutacaktır, çok miktarda gevrek koymaktan kaçının çünkü bebeğinizin boğazını tıkayabilir veya içeriye gittiği gibi dışarı çıkabilir. Bebeklerin ilk tahıl gevrekleri için Sekizinci Bölümdeki tariflere ve pişirme talimatlarına bakınız.

Muz da harika bir ilk yiyecektir ama organik olmasına ve güzelce ezilmiş olmasına dikkat edin. Kaşıktan kolayca kayıp gitmelidir.

Bebek katı yiyeceklere başladığında sindirmek için ve sıvı kaybı yaşamamak için küçük miktarlarda suya da ihtiyaç duyacaktır.

Bir yaşından önce inek sütü verilmemelidir çünkü anne sütünden ve bebek mamasından farklı bir protein bileşiği içerir, demir ve C vitamini açısından düşüktür ve bebeğinizin dışkı yoluyla demir kaybına uğramasına neden olur. Anne sütü veya bebek mamasının yerine verilebilecek bir besin değildir.

 

 

Bebeklere İlk Ek Gıda Nasıl Verilir?

Bebeğinizi önceleri emzirin ve biberonla besleyin ve sonra bir kaşık yardımıyla katı yiyecek verin. İlk denemede başarılı olamazsanız ertesi gün tekrar deneyin. Bebeğinizin kaşığa uyum sağlaması zaman alabilir; ne de olsa alıştığı yumuşak meme ucu gibi olamaz. Eğer katı yiyecekleri verdikten sonra hala aç görünüyorsa anne sütü veya mama verebilirsiniz.

Rahat olun!

Bebeğinizi doyururken mutlu ve rahat olun aksi takdirde huzursuz olabilir. Bebeğinizin kendini rahat hissetmesi ve bu yeni deneyimi keşfetmesi ve kabullenmesi için zamana ihtiyacı olacaktır. Eğer hiçbir şey yemiyorsa hiç sorun değil. Bebeklerin küçük mideleri vardır ve midesinin dolup dolmadığını bilecektir; son birkaç kaşığı zorla yedirmeye çalışmanız demek bunların ağızdan dışarı atılması (bazen de üzerinize) demektir. Bebeği besleyen kişi olarak bu yeni beslenme sürecine girerken daha önce yaratmış olduğunuz sevgi bağını devam ettirmek istersiniz.

Bebeğinizin belirli bir yiyeceği kabul etmesi için birkaç uğraşmanız gerekebilir. Sabırlı olun ve bebeğinize çok çeşitli yiyecekler sunmaya devam edin. Birkaç günlük bir zaman dilimi bir bebeğin damak tadını ve yiyecek seçimini değiştirebilir.

Bebekler genellikle yeni bir yiyeceğe mimikleriyle, o yiyeceği ağzından püskürterek, onla oynayarak veya yemeyi reddederek tepki verirler. Sabırlı olun; çok kısa sürede en sevdikleri yiyecek olabilir. Çünkü onları zorlamak daha fazla direnmelerine neden olabilir, bu önerileri uygulayın. Aynı yemeği (tabi ki püre haline getirilmemiş şekilde) diğer aile üyelerine de sunun, bebeğiniz (her zaman gördüğünü taklit etmeye çalışır.) bunu fark edecek ve yemeği denemek için daha istekli olacaktır. Yarın ve sonraki hafta da deneyin, birkaç kez uğraşmanız gerekebilir. Bebeklerin tat alıcıları henüz bozulmamış ve pek kullanılmamış olduğu için sağlıklı yeni yiyecekler vermeye devam edin; bu dönem brokoli ve lahana gibi yeşil sebzeleri vermek için en ideal zamanlardır.

 

Yemek Vakti Mi Yoksa Oyun Vakti Mi?

Hazırlıklı olun, bebeğiniz ellerini yemeğine daldırmaktan hoşlanabilir veya kasesini veya kaşığını yere fırlatabilir. Bebeğiniz için bu sadece bir oyun: Ben kaşığı fırlatırım annem ve babam da tutmaya çalışır. Sakin olun; siz kızdıkça bebeğiniz bu davranışı daha çok tekrar edebilir. Bebeğinize yemeğini keşfedebilmesi için biraz süre tanıyın ama sonra sakin bir şekilde yemeğini uzaklaştırarak kurallarınızı (yemeği yere atmak veya ağızdan dışarı püskürtmek yok vb.) belirleyin.

İlk olarak yemek yemeyi öğrenen bebek aynı zamanda nesnelerin sürekliliğini de öğrenir: Yemeği döktüğümde kaybolmaz sadece yer değiştirir, mesela şimdi yerde. Bebekler zekidir ve zamanla kendi başlarına yemek yemeyi öğrenirler, aç olduklarında yemek yemeleri gerektiğini ve yemeği dökerlerse açlıklarının devam edeceğini anlarlar.

İlk yemekleri tam bir dağınıklığa sahne olabilir çünkü tahıl gevreklerini parmaklarıyla yemeye çalışabilir, saçlarına bulaştırabilir veya önlüğünü yüzüne sürebilir. Endişe etmeyin; kısa sürede bu rutine de alışacaktır. Başlangıçta bebeğinizi kimin besleyeceği konusunda tutarlı olun. Kardeşler genelde bu sürece katılmak ister.

Ayrıca bebeğinizin beslenme alanını düzenli tutun bu şekilde önündeki yemeğe odaklanacaktır. Oyuncak, kitap, oyuncak bebek ve pelüş hayvanlar başka bir odaya ait eşyalardır bebeğinizin mama sandalyesi üzerinde durmamalıdır.

Kendi başına yemek yeme çok yakında bu nedenle iyi davranışlar inşa etmenin tam vaktidir. Her gün için yemek zamanları belirleyin ve uyku zamanlarının etrafına da yemek ve atıştırma zamanlarını serpiştirin. Bebeğiniz kaşığı eline aldığında ortalık darmadağın olacaktır hazırlıklı olun. Çok düzenli olan veya herhangi bir dağınıklıktan nefret edenler tam anlamıyla yepyeni bir dünyaya hoş geldiniz. Kendi başına yemek yemeye başladığında çocuğunuzun gözlerindeki mutluluğu görünce siz de gülmeye başlayacak ve mutlu olacaksınız.

 

Yemek dağınıklığıyla mücadele etme

 • Bebeğinizin mama sandalyesinin altına bir muşamba koyun; kolayca serilebilir ve kullanıldıktan sonra kolayca kaldırılabilir.
 • Bebeğinizin sizi yemekle yıkama ihtimaline karşı önlük takın.
 • Yemekleri evin geri kalanına bulaştırmak yerine yemekten hemen sonra değiştirmek için yakınınızda bir takım bebek kıyafeti bulundurun. Mutfakta bulunan küçük bir sepeti bebek tulumlarını veya kıyafetlerini koymak için kullanabilirsiniz.

 

Bebeklere Ne Kadar Ek Gıda Vermek Gerekir?

Bebeklerin iştahları sabit değildir yemekten yemeğe ve haftadan haftaya değişir. Bebekler bazen kurt gibi acıkır ve daha fazla yemek ister bazı zamanlarda da hiç aç olmazlar ve yemekleriyle oynamaya başlarlar. Anne- babalar olarak biz iştahtaki bu dalgalanma sebebiyle endişe duyarız, her yemekte sorun çıkmadığı sürece bu normaldir. Çocuk doktoru da bebeklerin kendilerini açlıktan öldürmeyeceklerini söyleyerek şüphe ve endişelerinizi gidermeye çalışacaktır. Eğer bebeğiniz yiyecek veya sütünüzü üst üste birkaç öğünde reddederse çocuk doktorunuza danışmalısınız. Gelişim atakları bebeklerin iştahını etkileyebilir. Oğlumun gelişimsel bir atak esnasında on iki saat aralıksız süt emdiğini biliyorum. Bebekler bu hızlı gelişimsel dönemlerde düzensiz iştaha sahiptir:

 • Doğumdan sonraki ikinci hafta
 • Sonraki üç ayda değişik zamanlarda
 • Bebeğin doğumdaki kilosunun iki katma çıktığı dördüncü ve beşinci aylar arasında
 • Bebeğin özellikle hareketli olduğu ve katı yiyeceklere başladığı sekiz- onuncu aylarda
 • Doğumdaki kilosunun üç katına çıktığı birinci yaşında

 

 

Bebekler verdiğiniz her şeyi bitirme gereksinimi duyar mı? Hayır. Size “Tabağınızı bitir.” denmiş olabilir. Ama bunu kesinlikle bebeklere uygulayamazsınız; kendi doygunluklarını kendileri denetleyebilirler ve siz de verdiği işaretlere güvenmelisiniz. Artık yemek istemediklerinde yemek sona ermiştir. Zorla yedirmek gelecekte yemeğe problemlerine yol açabilir.

 

Japon Anneler

Japon anneler çocuklarına yüzde 80 doyuncaya kadar
yemelerini söylerken farklı birçok kültürdeki anne-babalar
çocuklarına tabaklarındaki her şeyi bitirmelerini söyler.

 

 

Annemiz Daha Az Emzirmeye Başlar

Çocuğunuz katı yiyeceklere başladığında besleme rutininizde hiçbir şeyiniz değişmemiş gibi gelir. Aynı zamanda da onu düzenli bir şekilde emzirmeye devam edersiniz. Ama bebeğiniz daha fazla katı yiyecek tüketmeye başladığında süt kaynağınızda azalmalar görülecektir. Ne kadar emzirirseniz o kadar süt ürettiğinizi unutmayın. Doğa vücudun mükemmel bir şekilde uyum sağlamasını mümkün kılar. Daha az emzirmeye başlayan kendilerini tıka basa dolmuş hissederler çünkü daha az süt vermektedirler. Eğer çocuğunuz için sütünüzü sağıyorsanız rutinlerinizi değiştirme vakti gelmiştir.

 

Ek Gıdaya Başlayan Bebeğin Kakası

Katı yiyeceklere başladığında bebeğin kaka yapma düzeni değişir. Emzirilen bebeklerdeki hafif koku, katı yiyeceklere başlayınca, yerini daha çok ağır bir kokuya (C kadar ağır ki burnunuzun direğini kırabilir.) bırakabilir. Dışkı daha katı ve dışkılama daha seyrek olabilir ve hatta rengi bile değişebilir. Çünkü bebeğin sindirim sistemi her şeyi tam olarak sindirebilecek kadar gelişmemiştir, genellikle yedikleri turuncu (kabak, tatlı patates, havuç) ve yeşil (taze fasulye, lahana) sebzeler nedeniyle turuncu veya yeşil olabilir.

Bebeklerin yiyecekleri daha katı hale geldikçe yiyeceklerini bezinde sindirilmemiş, bütün halde bulabilirsiniz çünkü bebeğin yiyecekleri güzelce çiğneyebilecekleri ve parçalayabilecekleri azı dişleri yoktur. Bebeklerin emilimini ve sindirimini gerçekleştiremedikleri demir kaynakları sebebiyle dışkıları daha katı ve koyu olabilir. Eğer bebeğinizin bezinde sizi şüpheye düşürecek bir şey fark ederseniz hemen çocuk doktorunuzu arayın.

 

Bebek Gelişimi

Çocuk doktorları bebeğinizin gelişimini takip etmek için büyüme grafikleri kullanırlar. Bu grafikler ortalama değerleri gösterir ve bazı bebekler doğum kiloları sebebiyle daha küçük olabilirler. Bir bebeğin gelişimi prematüre kalıtım, doğumdaki kilosu ve boyu, beslenme şekli, çevresel koşullar, sık yaşanan hastalıklar, besin emilim bozukluğu ve diğer medikal durumlardan etkilenebilir. Eğer bebeğinizin kilosuyla ilgili bir endişeniz varsa çocuk doktorunuz temel sebebini belirler ve alınacak tedbirlerle alakalı bir planlama yapar.

Bebeğinizi diğer bebeklerle mukayese etmeyin.

Diğer insanların yorumlarını önemsemeyin; çünkü çocuğunuzun gelişim özellikleri eşsizdir.

Eğer herhangi bir endişeniz varsa doktorunuza danışın.

Bazı anne-babalar bebeklerinin çok tombul olduklarını düşünür. Bebeğiniz sağlıklıysa ve doktorunuzun konuyla ilgili bir endişesi yoksa siz de önemsemeyin. Bebeğiniz etrafta dolanıp çok miktarda enerji harcamaya başlayınca kendiliğinden zayıflayacaktır. Beyin gelişimleri için bebeklerin tam yağlarla beslenmesi gerektiğini unutmayın.

Artık bebeğiniz anne sütü ve mamadan daha fazlasını yediğine göre büyümesi için gerekli temel besin öğelerini alıp almadığından emin olmalısınız.

Eğer bazı temel besleyici öğeler için takviye gerekirse çocuk doktorunuz bu konuda size yardımcı olacaktır. Doğumda ilk altı ay için gerekli demir kaynaklarına sahip bebeklerin altı aydan sonra vücutlarında demir tükenir. Bazı çocuk doktorları kanlarındaki demir seviyesini belirlemek adına bu dönemde bebeklere kan testi yapılmasını ister.

 

Ek Gıda Tablosu – İlk Ay

Aşağıdaki tablo bebeğinizin katı yiyeceklere başladığı ilk ay için kullanabileceğiniz örnek bir beslenme programıdır. Anne sütünün hala bebeğin en temel besin kaynağı olduğunu unutmayın.

İlk Gün

Sabah erkenAnne sütü ve bebek maması
Kuşluk vaktiAnne sütü ve bebek maması
Öğle yemeğiAnne sütü ve bebek maması ve çok akışkan 1-2 çay kaşığı esmer pirinç gevreği lapası
İkindiAnne sütü ve bebek maması
Akşam yemeğiAnne sütü ve bebek maması
Uyku vaktiAnne sütü ve bebek maması

 

 

İkinci-Yedinci Gün

Sabah erkenAnne sütü ve bebek maması
Kuşluk vaktiAnne sütü ve bebek maması
Öğle yemeğiAnne sütü ve bebek maması, 1 çay kaşığı esmer pirinç gevreği lapası, aşamalı olarak daha koyu kıvama getirin ve eğer bebeğiniz hoşlanıyorsa 1-3 yemek kaşığına çıkarın.
İkindiAnne sütü ve bebek maması
Akşam yemeğiAnne sütü ve bebek maması
Uyku vaktiAnne sütü ve bebek maması

 

İkinci Hafta

Sabah erkenAnne sütü ve bebek maması.

Eğer bebeğiniz tahıl gevreğinden hoşlandıysa sabah kahvaltısına da dahil edin.

Kuşluk vaktiAnne sütü ve bebek maması
Öğle yemeğiAnne sütü ve bebek maması.

1-3 yemek kaşığı esmer pirinç gevreği lapası

İkindiAnne sütü ve bebek maması
Akşam yemeğiAnne sütü ve bebek maması.

1-3 yemek kaşığı esmer pirinç gevreği lapası

Uyku vaktiAnne sütü ve bebek maması

 

Üçüncü ve Dördüncü Haftalar

Bebeğinizin kabul ettiği miktarda darı gevreğiyle (esmer pirinçle karıştırılabilir) başlayın. Sonra verilecek olan yiyecek yulaf ezmesidir bunu arpa takip eder. Eğer bebeğiniz tahıl gevreklerini gerçekten çok sevdiyse, dördüncü haftada ilk turuncu püresini ( bal kabağı )  verebilirsiniz.

Sabah erkenAnne sütü ve bebek maması 3-4 yemek kaşığı tahıl gevreği
Kuşluk vaktiAnne sütü ve bebek maması
Öğle yemeğiAnne sütü ve bebek maması

İlk turuncu sebze püresi: bal kabağı

İkindiAnne sütü ve bebek maması
Akşam yemeğiAnne sütü ve bebek maması 3-4 yemek kaşığı tahıl gevreği
Uyku vaktiAnne sütü ve bebek maması

 

Üçüncü ve Dördüncü Haftadan Sonra

Sabah erken
Kuşluk vakti
Öğle yemeğiÖnce 1 çay kaşığı ile başlayın; sonra birkaç hafta içinde 3-4 emek kaşığına kadar çıkarın.
İkindi
Akşam yemeği
Uyku vakti