Duvar Vazosu

Mutfakta yer sıkıntısı çeken ve mini bahçe veya sebze yetiştirmek isteyenler, hoş bir dikey bahçe oluşturmak için dekoratif duvar vazosu tercih edebilirler.

Pazarda çok sayıda duvara asılabilen bitki saksısı seçeneği mevcuttur. Bazıları yarım ay şeklinde vazo gibi modern ve özgün tasarımlara sahiptir. Diğerleri ise daha sade olup, herhangi bir dükkânda bulabileceğiniz çeşitlerdir. Evinizde mevcut bir vazoyu da, mekânınızı süslemek amacıyla duvara monte edilebilecek bir vazo tutucuya yerleştirerek yeniden kullanabilirsiniz.

Fakat, duvar vazosu satın almadan önce, ahşap vazolar için uygun çiçek çeşitlerini, saksılı bitkileri duvara nasıl asacağınıza dair yöntemleri ve bu vazoları yerleştirmek için en uygun alanları bilmelisiniz, zira tüm bu faktörler, bitkilerin ve çiçeklerin sağlıklı büyümesini etkileyebilir. Bu konular hakkında her şeyi öğrenmek ister misiniz? O halde, ipuçlarımızı okumaya devam edin ve sizin için seçtiğimiz örnek duvar vazolarından ilham alarak güzel dikey bahçeler oluşturun.

Ahşap saksı askısı
Ahşap vazo standı
Bahçe duvar saksısı
Bahçede dekoratif duvar vazosu
Beyaz duvar vazosu
Bitkiler İçin Modern Duvar Saksısı
Canlı bitkilere sahip modern duvar vazosu
Çeşitli bitkilerle duvara asılı vazo
Çeşitli bitkilerle süslenmiş yuvarlak duvar vazosu
Çiçekler ve bitkilerle dolu duvar vazosu
Dekoratif duvar vazoları
Demir yapılı modern duvar vazosu
Dikey bahçe için duvar vazosu
Dikey bahçeli modern oturma odası için bitki standı
Duvar saksılı dikey bahçe
Ev balkondaki duvar vazosu
Ev girişi duvar vazo askısı
Evde koridorda renkli yarım ay duvar vazosu
Evinizi bitkiler için duvar saksılarıyla dekore edin
Kaktüsler ve sulu meyveler ile pembe altın duvar vazosu
Modern Ahşap Duvar Vazosu
Modern bahçede duvar vazosu
Modern çeşitli bitkilerle süslenmiş siyah duvar vazosu
Modern nişlere sahip ahşap vazo
Mutfakta mini bir sebze bahçesi kurmak için duvar vazosu
Mutfakta sebze bahçeli duvar vazosu
Oturma odasındaki modern duvar vazosu
Papatyalı sarı duvar vazosu
Pembe çiçekli ahşap duvar vazosu
Renkli Yuvarlak Duvar Vazosu
Saksı bitkileri için ahşap stand
Salonda dekoratif modern duvar vazosu
Siyah bitki desteği

Duvar Vazosu Modelleri

Dekorasyonunuza uyum sağlayacak duvar saksılarının model seçimi önemlidir, böylece vazonun malzemesiyle bile mekânda önemli bir etki oluşturabilirsiniz.

Endüstriyel tarza sahip evler için geometrik ve benzersiz tasarımlı metal duvar vazoları mükemmel bir seçimdir. Rustik atmosferleri tercih edenler veya bohem şıklığına sahip mekânlar için, seramik, kil veya hindistan cevizi lifinden yapılmış duvara monte edilebilen saksılar daha uygun olacaktır.

Eğer evinizde zaten saksılarınız varsa, dekorasyonu eksik olan bölgeleri, koridorlar veya mutfak gibi alanları süslemek için ahşap destekli duvar saksılarını satın almayı düşünebilirsiniz. Bu ürünler hem işlevsel hem de şık bir görünüm sağlar.

Yarım Duvar Saksısı

Yarım ay şeklindeki duvar vazosu, tüm tasarımlar arasında en klasik olanıdır. Duvara monte edilebilen saksılar için ek bir destek gerekmez, çünkü bu tür vazolar zaten bu amaçla tasarlanmıştır.

Yarım ay duvar vazoları da, diğer vazo çeşitleri gibi, istediğiniz renkte bulunabilir. Eğer hazır bir ürün satın almayı tercih ediyorsanız, özellikle odanızda duvar kağıdı varsa, renklerin dekorasyonunuza uyum sağladığından emin olmalısınız. Ayrıca, isterseniz duvar vazosunu farklı renkler ve desenlerle boyayarak kendi yaratıcılığınızı da kullanabilirsiniz. Yenilikçi fikirlerle özgün bir tasarım elde edin.

Dekoratif Duvar Vazoları

Yarım ay modeline ek olarak, çeşitli dekoratif duvar vazoları da mevcuttur. Bu tür vazolar, evinize daha farklı ve modern bir hava katmaya yöneliktir, bu nedenle bahçe ve ev dekorasyon mağazalarında birçok özgün ve çekici duvar vazosu bulabilirsiniz.

Endüstriyel dekor için demir modellerin mükemmel olduğunu söylemiştik, değil mi? İşte bu yüzden, dekorasyonunuza ek dokunuşlar katmak için dekoratif duvar vazoları arasında altıgen, dairesel ve hatta raf görevi görebilecek şekillerde farklı tasarımlı modeller satın alabilirsiniz.

Duvar Saksı Askısı

Evinizdeki mevcut vazoları kullanarak dekorasyonunuzu zenginleştirmek mi istiyorsunuz? Duvar vazo askılarını düşünebilirsiniz; pratik, ekonomik ve dekoru güzelleştirir.

Duvar vazo askıları ahşap veya metal malzemelerden yapılmış olabilir. Hangisini seçeceğiniz konusunda kesin bir kural yoktur, önemli olan sizin hangisini daha çok beğendiğinizdir.

Ahşap duvar saksı askısı kullanmanın avantajı, farklı renklere sahip ahşap boyalarıyla boyayarak veya sadece iyi bir kat vernik uygulayarak duvarınızı daha kolay şekilde yenileyebilmenizdir.

İhtiyaçlarınıza uygun olarak özel ahşap duvar saksı askıları da tasarlanabilir. Eğer daha büyük vazolar kullanmayı düşünüyorsanız, vazonun ağırlığını taşıyabilecek sağlam bir destek yaptırarak, örneğin yemek odanızın duvarına monte edebilirsiniz.

Duvar Vazoları İçin Çiçek Modelleri

Duvar vazoları için hangi çiçek türlerini seçeceğinize karar verme aşamasındaysanız, duvar saksılarında kullanabileceğiniz çok sayıda bitki ve çiçek bulunmaktadır. İdeal seçimi yapabilmek için şu konuları göz önünde bulundurmalısınız:

Duvar saksılarını yerleştirmek istediğiniz alan;

Ortamın aydınlatması; 

Saksıların boyutları.

Konum, bitkilerin gün boyu alacağı ışık miktarını belirleyen en önemli faktördür. Bitkilerin sağlıklı büyüyebilmesi için güneş ışığı çok önemli olduğundan, duvar vazolarına mevcut alan için uygun çiçek türlerini yerleştirmek esastır.

Daha hassas çiçekler, örneğin orkideler, doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Sukulentler, kaktüsler, açelya ve ayçiçeği gibi bitkiler ise güneşle temas ettikçe daha da güzelleşir. Bu yüzden, mekânınıza en uygun çiçek türlerini duvar vazoları için dikkatlice seçin.

Eğer küçük bir duvar vazonuz varsa, büyük ve ağır bir bitkiyi sağlıklı bir şekilde büyütmek mümkün olmayacağından, vazonun boyutuna uygun bitkiler seçmeye özen gösterin.

Ayrıca, duvar vazoları kullanarak mini bir sebze bahçesi oluşturmayı da düşünebilirsiniz. İpucu: vazoların bakımını yaparken bahçe aletleriyle kolayca ulaşabileceğiniz bir yüksekliğe asın.

Eğer çiçeklerle ve bitkilerle ilgilenmeye zaman ayıramıyorsanız, dekorasyon amaçlı olarak yapay çiçekler satın alabilirsiniz. Bu sayede hem evinizi süslemiş olursunuz hem de gerçek bitkilerle uğraşmanın getirdiği zahmetten kurtulursunuz.

Duvar Vazosu Nasıl Asılır?

Duvar vazolarındaki çiçekleri seçmeye başladıysanız, şimdi de saksılı bitkileri duvara nasıl asacağınızı öğrenme zamanıdır.

Aslında hiç zor değil. İlk adım, duvar vazonuzu asmak istediğiniz duvarı belirlemek ve üzerinde boru veya evinize zarar verebilecek başka şeylerin bulunup bulunmadığını kontrol etmektir. Kanepelerin üzerine, evin koridorlarında, koltukların yanında, arka bahçede veya dikey bir bahçe oluşturabileceğiniz herhangi bir duvar bu işlem için uygundur.

Daha sonra, her duvar vazosunun yerleştirileceği noktaları işaretleyin. Bu işaretlemeler, sonucun neye benzeyeceğini görmek için önemlidir. Sonrasında sadece duvar vazonuzun modeline göre montajını yapın. Ne kadar kolay, değil mi?

Size ilham verebilecek duvar vazo fikirlerini inceleyerek ilham alın.