Doğuma Hazırlık Kursları

Doğum Öncesi Kurslarına Katılın

Bu kursların çoğu daha çok doğum olayına odaklansa da, katılmakta fayda var. Aynı deneyimi paylaşan insanlarla temasa geçmiş olursunuz. Bebeğiniz doğduktan sonra bulunduğunuz bölgede gerektiğinde başvurabileceğiniz yerlere ilişkin bilgileri en iyi bu kurslar sırasında edinirsiniz. Ayrıca -faydasını doğumdan çok sonra da görebileceğiniz- gevşeme tekniklerini kurs boyunca öğrenebilirsiniz.

 

Çevrenizde anne baba kursları var mı?

Anne baba kurslarında bebeğin banyosu, altını değiştirme, giydirme, emzirme, alınması gereken eşyalar gibi bebek bakımına özgü pratik konularla bebeğin ağlaması gibi ilk haftalara özgü ortak sorun ve endişeler ele alınır.

Bazı doğum hastaneleri, ana çocuk sağlığı merkezleri yeni anne babalara bu tip hizmetler vermekte. Bazı konular müstakbel anne babalar için de çok yardımcı olabilir, bu yüzden doğum öncesi yeni anne babaların arasına karışmakta fayda var.

 

 

Yakınlarınızın bebeklerine bakın!

Neyse ki, bebeğiniz ebeveynlik konusunda deneyimsiz olduğunuzu anlamayacaktır ama bebek bakımı konusunda becerinizi biraz geliştirirseniz, ilk haftaları çok daha keyifli geçirirsiniz. Tabii her zaman üstünde pratik yapabileceğiniz bir bebek bulmak mümkün olmaz. Ama arkadaşlarınızın, yakınlarınızın bebeği varsa deneyin. Kendinize güvenerek bebeğin altını değiştirebildiğinizde, üstünü giydirip soyabildiğinizde, gerginliğinizi biraz olsun atmış olursunuz.

Temel bebek bakımına ilişkin becerileri öğrenmek zorunda kaldığınız için kendinizi yetersiz veya budala gibi hissetmeyin. İster kadın olun ister erkek, bebek bakımına ilişkin becerileri genellikle sonradan kazanırsınız; bunlar öğrenilerek edinilir, kendiliğinden oluşmaz.

Son olarak

Bebek sahibi olmak hayattaki en güzel olaylardan biridir. Doğumdan sonraki on iki ay olağanüstü bir maceranın başlangıcıdır. Bunun hareketli, sevgi dolu, korkutucu, heyecan verici, sıkıcı ve insanı serseme çeviren bir dönem olduğunu göreceksiniz. Muhtemelen çok fazla şey bildiğinizi düşünmüyorsunuzdur; -kim bilir belki de her şeyi bildiğinizi düşünüyorsunuzdur- her halükârda cehaletinizin ya da bilgi birikiminizin sınırlarına şaşacaksınız.

 

Geçmişte geniş ailenin üyeleri doğum yapana yardımcı olur, bebek bakımı konusunda öğütler verirdi.

Birçok ailede bu hâlâ sürmekte. Yıllarca nesilden nesile aktarılan bu öğütler günümüz standartlarına göre çok katı bulunabilir, ama bugüne kıyasla kendi içinde tutarlı oldukları ve bir bütünlük taşıdıkları da bir gerçek. Günümüzde bebek ve çocuk bakımına ilişkin kaynaklar, birbiriyle çelişen bir dolu bilgiyi de içeriyor.

Son 40 yılda yaşam tarzındaki köklü değişimler yeni ana babalara daha fazla bağımsızlık ve özgürlükler sunuyor ama aynı zamanda ebeveynleri, ne yapıp ne yapmayacakları konusunda kararsızlığa ve iç hesaplaşmalarına itiyor.

Ana baba olmak her zaman kolay olmadığı gibi, kesinlikle basit bir iş de değil.

Ancak bu konudaki öğüt ve bilgilerin arasında boğulacak gibi hissettiğinizde şunu hatırlayın: Bebeklerin, çocukların temel ihtiyaçları hiç değişmedi. Onların sevgiye ihtiyaçları var; doğru beslenmeye, büyüyebilecekleri güvenli bir ortama bol bol kucaklanmaya, yaşamlarım sürdürmek için gerekli becerileri öğrenmeye, hayatları boyunca huzurlu bir yuvada, bir ya da iki erişkinin bitmeyen ilgisine ihtiyaçları var.

Kendi inançlarınıza, kültürünüze, hayat tarzınıza göre, bildiğiniz yöntemlerle tüm bu ihtiyaçları bebeğinize sunabilirsiniz. Güvenli yöntemleri belirlemek genelde kolay olabilir ama işin püf noktası sizin ve bebeğiniz için en iyi planı devreye sokmak, önyargılı ya da uygulaması mümkün olmayan, teoriden ibaret öğütler yüzünden dibe vurmamak. Bazı öğütler bebek doğmadan önce harika gibi gelebilir ama doğum sonrası hayatın gerçekleriyle baş başa kaldığınızda fos çıkabilirler.