Beslenme Sözlüğü

Acidophilus:

Alındığında sindirim sistemindeki sağlıklı florayı yenileyen yararlı bir bakteri türüdür.

 

Adzuki fasulyesi:

Japon mutfağında çok sık kullanılan küçük kırmızımsı-kahverengimsi bir fasulyedir.

 

Horozibiği:

Kalsiyum ve magnezyum açısından zengin eski bir tahıldır ve akciğerlere faydalıdır. Horozibiği ve kinoa tam tahılları içeren tek tahıllardır.

 

Amazake:

Fermente tatlı pirinçten yapılan Japon orijinli bir içecektir. Badem gibi çeşitli aromalarla hazırlanır.

 

Arame:

Sahile vuran ince kahverengi bir deniz sebzesidir, esmer su yosunu familyasındandır ve Japon mutfağında yaygın bir şekilde kullanılır.

 

Ayurveda (veya Ayurvedik):

Eski Hint yaşam ve kendi kendine iyileşme sanatıdır. “Ayurveda” “Hayat bilgisi” olarak çevrilebilir.

 

Hint (Basmati) pirinci:

Aromatik bir lezzeti olan uzun taneli bir Hindistan pirincidir. “Basmati” Sanskritçede “mis kokulu” anlamına gelir.

 

Çölyak hastalığı:

Ciddi kronik bir glüten intoleransı durumudur. Çöiyak hastası olanlar içinde glüten bulunan tüm tahıllardan (buğday, arpa, çavdar, yulaf) uzak durmalıdır, pirinç, darı, kinoa kabul edilebilir tahıllardır.

 

Kolostrum:

Annenin ürettiği ilk süttür. Emzirme esnasında bebeğe geçen bağışıklık geliştiren bileşenler açısından oldukça zengindir.

 

Kompleks karbonhidratlar:

Tam tahıllarda, meyvelerde ve sebzelerde bulunan rafine olmayan nişasta ve liflerdir; sindirilmeleri uzun sürer ve basit karbonhidratlardan daha dengeli bir enerji sağlayan bir kaynaktır.

 

Kuskus:

Kökenleri Fas’a dayanan küçük, pişirilmesi kolay buğday makarnasıdır.

 

Gomasio:

Kavrulup ufalanmış susam ve pirinç ve sebzelerde çeşni olarak kullanılan deniz tuzunun karışımıdır.

 

Hiziki (Hijiki):

Genellikle meze olarak sunulan ince, koyu renkli bir deniz sebzesidir. En yüksek kalsiyum miktarını içeren deniz yosunudur.

 

Komut:

Mineraller açısından zengin ve buğdaya karşı hassasiyetleri olan insanlar için muhteşem bir alternatif olan eski bir tahıldır. Buğday daha fazla protein ve mineral içerir.

 

Kombu:

Çorbalara, yahni ve sebze yemeklerine aroma vermesi için kullanılan ve kuru fasulye gibi yemeklerin hazmını kolaylaştıran ve daha az gaz yapmasını sağlayan bir deniz yosunudur.

 

Kukicha çayı (bancha çayı):

Kalsiyum ve antioksidan açısından zengin ama kafein açısından düşük bir Japon çayıdır. Yeşil çay fidanlarının ince dal ve saplarından yapılmaktadır.

 

Lassi:

Güneydoğu Asya’da tüketilen ve meyve, yoğurt, baharat ve balla yapılan bir tür içecektir.

 

Makrobiyotik:

Denge ve uyum üzerine kurulu bir çeşit “işlem görmemiş yiyecekler” beslenme şeklidir. Kompleks karbonhidratlar açısından zengin ve mevsiminde ve yerel beslenmeyi ön planda tutan bir beslenme şeklidir.

 

Miso:

Protein açısından zengin fermente soya fasulyesi macunudur. Soya fasulyesi, fasulye, arpa ve pirinçten yapılır. Genellikle çorbalarda, et/sebze sularında, yahni ve salatada kullanılır.

 

Mono doymamış yağlar:

Tüm yağlar içinde zeytin ve kanola yağında yüksek miktarda bulunan bir tür sağlıklı yağdır. Yapılan çok sayıdaki araştırma bu yağ çeşidinin kalp- damar hastalıklarına karşı koruma sağladığını ortaya koymuştur.

 

Mouliks:

Özellikle tahıl gevrekleri ve sebzelerin püre haline getirilmesinde kullanılan bir çeşit el değirmeni.

 

Maş fasulyesi:

Çok fazla enerji sağlayan küçük, kurutulmuş yeşil fasulye (Hindistan orijinlidir.). Maş dal bu fasulyenin yarma olan türüne verilen isimdir.

 

Nightshade sebzeler:

Domates, patates, patlıcan ve biber gibi sebzeleri barındıran familyadır. Kaslardaki enzimleri engelleyen bir kalsiyum inhibitörü olan ve solanine olarak adlandırılan bir madde içermektedirler. Son zamanlarda eklem yangısını ağırlaştırdıkları tespit edilmiştir.

Nori:

ince, kuru dikdörtgen şeklindeki yapraklar şeklinde oluşan bir deniz yosunudur. Kızartıldığında (suşi yaparken olduğu gibi) rengi yeşilimsi-siyaha kızartılmadığında kahverengimsi-siyaha çalar.

 

Omega-3 yağ asitleri:

Bazı derin su balıklarında, keten tohumu gibi bitkisel kaynaklarda, bazı çerezlerde ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunan temel yağ asididir. Sinirler, beyin, hormon gelişimi ve sağlıklı saçlar ve cilt için oldukça önemlidir.

 

Omega-6 yağ asitleri:

Yalancısafran, ayçiçeği ve mısır yağı gibi bitkisel yağlarda bulunur. Sağlıklı cilt oluşumuna, hormon salgılanmasına yardımcı olur ve iltihapları azaltır.

 

Fitokimyasal:

Domatesteki likopen ve havuçtaki beta karoten gibi doğal olarak, kendiliğinden oluşan bitkisel kimyasallardır. Bu sebzelerden biri binlerce çeşit fitokimyasal bulundurabilir.

 

Probiyotikler:

Bağırsaklarda sindirim için önemli olan sağlıklı bakterileri yenileyen yararlı bağırsak içi floradır. Hap veya toz olarak da alınabilir, şimdilerde bazı yoğurtlarda probiyotik bulunmaktadır.

 

Kinoa:

Protein açısından zengin ve tüm temel aminoasitleri içeren bir Güney Amerika tahılıdır. Glütensizdir ve pirinç ve kuskus yerine kullanılabilir.

 

Basit karbonhidratlar:

Beyaz şeker (sakaroz), bal, mısır şurubu ve meyve (fruktoz) gibi kaynaklarda bulunan küçük şeker molekülleridir. Basit karbonhidratları sindirmek çok kısa sürer ve şeker yükselmelerine ve düşüşlerine yol açarak kana hızlı karışır.Çoğunlukla işlenmiş gıdalarda bulunurlar. Meyveler basit şeker içermektedir ama içinde lif de olduğu için sindirmesi nispeten daha uzun sürer.

 

Kavuzlu buğday:

Buğdayla yakından akraba bir tahıldır. Buğday glütenine alerjisi olan insanlara genellikle iyi gelmektedir.

 

Stevya:

Güney Amerika’da küçük bir bitkiden elde edilen bir tatlandırıcıdır. Oldukça tatlıdır ama eğer rafine olmayan çeşitleri kullanılırsa ve beyaz veya açık renkli bir toz olarak değil de yeşil veya kahverengi toz şeklinde temin edilirse sağlıklı bir şeker alternatifidir.

Seramik Havan:

Tahta bir tokmakla (surikogi) birlikte kullanılan girintili çıkıntılı, seramik bir öğütme kasesidir. Bebek yiyeceklerini hafifçe ezmek veya püre haline getirmek için kullanılabilir. Kullanması çok sessiz ve rahat ve temizlemesi de kolaydır. Genellikle gomasio (öğütülmüş susam ve tuzj yapımında kullanılır. Asya mutfak eşyaları ve malzemeleri satan dükkanlardan temin edilebilir.

 

Tahin:

Beyaz susamları kremsi ve yumuşak bir hal alıncaya kadar öğütülerek yapılan bir tür tohum ezmesidir. Kalsiyum açısından zengindir.

 

Tamari:

Soya fasulyesi, buğday ve deniz tuzundan yapılan bir tür doğal fermente soya sosudur. Herhangi bir kimyasal veya katkı madde içermez.

 

Tofu:

Soya fasulyesinden yapılan fasulye kaynağıdır. Genellikle Asya mutfağında çorba ve suşi de ve Kuzey Amerika’da sebze türlülerinde-kızartmalarında, mezelerde ve salata soslarında kullanılır.

 

Vejetaryen:

Katı bir vejetaryen diyettir. Vejetaryen diyet süt ürünleri, yumurta, balık ve bal da dahil tüm havyasal ürünleri reddeder.

 

Vakame:

İnce uzun bir şekli olan tatlı bir deniz sebzesidir. Çorba ve sebze yemeklerinde kullanılabilir ve kalsiyum açısından çok zengindir. Japonya’ da doğumdan sonra annelerin kanlarını temizlemek için kullanılır. Çorba olarak tüketilir.

 

Peksimet:

Yavaşça pişirilen ve oldukça sindirilebilir ve lezzetli olan bir ekmek türüdür. Bebekler için muhteşem, doğal ve lezzetli diş çıkarma tostları yapılırken kullanılabilir.