Bebekler İçin Organik Gıda Alışverişi

Yeni anne-babalar olarak gelecek nesilleri ve hatta kendi torunlarınızı düşünerek her şeye farklı bakmaya başlarsınız. Onlar dünyadayken çevre nasıl bir halde olacak?

Neyle beslenecekler?

Örneğin okyanuslarımız sürekli olarak kirlendiği için yemesi güvenli balıkların listesi giderek kısalıyor. Bu hassasiyetler, komşumuzu çimlerine böcek ilacı püskürtürken gördüğümüzde daha hamileyken bunun doğmamış bir çocuğu nasıl etkileyebileceğini düşünmemizle başlar.

 

Market ürünlerinden yayılan canlı renkler ve hoş kokular büyülenmek çok kolaydır. Fakat süpermarketinize çok uzaklardan gelen bu ürünlerin uzun yolculukları boyunca tazeliklerini korumaları için bazı kimyasallar kullanılmıştır. Portakallar henüz yeşilken toplanmış ilaçlanmış ve yolculukları boyunca olgunlaşmaya bırakılmıştır. Bu portakallar ulaşması gereken yerlere ulaştıklarında şaşırtıcı bir portakal turuncusuna bürünmüşlerdir ve olgunluklarının en üst seviyesindedirler ve karşı konulmaz görüntüleri vardır. Eğer ağaçlarda olgunlaşmaya bırakılsalardı bu portakallar besleyici öğelerle dolup taşacaklardı ama böyle uzun bir yolculuğu da gerçekleştiremeyeceklerdi. Bu kimyasallarla ürünlerin besleyiciliklerini değil hasat miktarları arttırmak amaçlanmaktadır. Bunlar genellikle sebze ve meyvelerin yüzeylerindeki gözenekli yapıdan içeri süzülerek üst kabuğun hemen altındaki çok sayıdaki besleyici öğeye ulaşmaktadır.

Geçmişte yiyeceklerin organik olduğu ve yerel olarak yetiştirildiği ve bu nedenle duyulara hitap eden tazelikte oldukları; insanların yetiştirdikleri ürünleri tükettikleri ve bunları komşularıyla da paylaştıkları bir zamanı tasavvur edin. Günümüzde, dünyanın her yerinden ithal edilen ürünleri tüketiyoruz bu ürünlerin çoğu aslında içinde bulunduğumuz sezonun yiyecekleri değildir. Yerel manavınıza sağlıklı yiyecek bulmak amacıyla yapacağınız kısa bir yolculuk insanları paniğe sevk eder çünkü yiyecekleri seçerken yoğunluk olabilir.

Organik Yiyecekler

Organik yiyecekler besleyicilik özellikleri açısından daha mı üstündür?

Organik yiyeceklerin besleyicilik özellikleri açısından daha üstün olup olmadıkları önemli bir tartışma konusudur. Bazı araştırmacılar organik gıdaların besleyicilik özellikleri açısından konvansiyonel gıdalara nazaran iki kat daha üstün olduğu olduğunu belirtirken diğer bazı araştırmacılar da bazı farklılıklar olduğunu ama bunların çok da önemli farklar olmadığını düşünmektedirler. Organik ürünlerdeki vitamin ve mineraller doğal formlarındadır, yiyecekler sağlıklı toprakta büyür, kimyasal olarak değiştirilmezler veya genetik açıdan tasarlanmazlar ve vücut tarafından kolayca sindirilebilecek bir yapıdadır ve asıl gerçekte işte budur. Ayrıca organik ürünler hemen üst kabuklarının üzerinden içlerine sızan ve içlerindeki besleyici öğeleri etkileyen böcek ilacı ve kimyasal riskini taşımazlar.

Kuzey Amerika’da organik yiyecekler çoğunlukla tanzim edilmiş bazı standartlara göre üretilmektedir. Bir ürünün çiftlik ürünü olması demek içinde yapay hiçbir böcek ilacı, kimyevi gübre veya katkı maddesinin olmaması demektir. Hayvan ürünlerinde ise hayvanların insancıl bir ortamda herhangi bir antibiyotik ve büyüme hormonu kullanmadan yetiştirildiği anlamına gelir.

Araştırmalar böcek ilacına daha az maruz kalmış bir diyet programıyla beslenen okul çağındaki çocukların kanlarındaki organofosfat gibi böcek ilacı oranının, organik olmayan meyve ve sebzelerle ve organik olamayan tahıllarla beslenen çocuklara nazaran daha düşük olduğunu göstermektedir. Gelecekte yapılacak araştırmaların organik yiyeceklerin önemli besleyici faydalarını ortaya çıkaracağına inanılmaktadır.

Organik yiyeceklerde kimyasal madde bulunmaz

Bir bebeği, doktorun muayenehanesi, arkadaşların ve akrabaların evleri, nereye götürürseniz götürün mikrop ve kimyasallar her yerdedir. Bebeklerin tam gelişmemiş sindirim sistemleri alınan kimyasallardaki zehirleri etkisiz hale getiremez bu nedenle bebeğin birincil besinlerindeki bu maddeleri azaltmak oldukça önemlidir. Neyse ki bebeklerimize verdiğimiz besinlere dahil olma ihtimali bulunan kirleticileri ve kimyasalları azaltmak ve kontrol etmek elimizde olan bir durum.

İçinde kimyasal madde bulunmayan organik yiyecekler bu dönemlerde (en azından ilk yıl ve mümkünse sonrasında) ideal besinlerdir. Kök sebzeler ve muz gibi bazı yiyecekler organik halleriyle yenilmesi gereken besinlerdir çünkü yetişirken böcek ilaçlarını kolayca absorbe edebilirler.

Eğer kimyasalların yaygın kullanımı sizi organik yiyeceklerin yararlılıkları konusunda ikna etmediyse en azından bu evredeki bebeğiniz için tadı ikna edici olacaktır. Organik ürünler organik olamayan ürünler gibi her zaman, özellikle kışın soğuk iklimlerde, iyi bir görüntüye sahip olmayabilir ama tadı çok daha iyidir.

 

Akıllıca tercihlerde bulunun

İki seçenek arasında karar vermeniz gerektiğini varsayalım, bir yanda organik şeftali diğer tarafta da mevsiminde yetiştirilmiş yerel şeftali. Organik olan şeftali her zaman iyi bir tercih olmayabilir. Organik yiyeceği dikkatli bir şekilde incelemek gerekir. Tüm “organik” yiyecekler aslında gerçekten organik değildir çünkü her ülkenin Amerika gibi organik yiyecek yetiştirme standartları yoktur. Çok uzaklardan gelen organik bir şeftaliyi yemek mevsiminde yetiştirilmiş yerel bir şeftaliyi yemekten daha sağlıklı olmayabilir.

Organik yiyecekler doğrudan besleyiciliğiyle alakalı olmayan ama yine de önemli olan bazı eksilere sahiptir.

Tutarsızlık: Ürün bazı haftalar çok iyidir bazı haftalar iyi değildir.

Soğuk iklimlerde az oluşu: Soğuk iklimlerin hüküm sürdüğü yerlerde yaşamanız, özellikle mevsiminde ve yerel ürünleri tercih ediyorsanız, daha az çeşitlilik anlamına gelir.

Böcekler: Böcek ilacı kullanılmadığı için organik ürünlerde böcek yaygındır bu nedenle organik meyve, sebze ve özellikle yeşil yapraklılar suda bekletilmeli ve yenmeden önce güzelce yıkatılmalıdır.

Kısa raf ömrü

Biraz daha yüksek fiyatı

Yine de bana göre bu eksi yönlerin hiçbiri organik yiyeceklerin bebeğiniz için sağlıklı ve besleyici yanlarına ağır basmamaktadır. Sıradan yiyeceklerden biraz pahalı olsalar da organik yiyecekler sadece elit tabakaya hitap etmez. Şimdilerde organik yiyecekler şu ana kadar olageldiğinden daha ucuz ve daha fazla çiftçi organik tarım uygulamalarına geçip daha çok market giderek artan talep için organik yiyecekleri daha fazla depoladıkça fiyatları giderek düşmektedir.

 

Organik hazır bebek gıdaları

Ev yapımı bebek yemekleri en iyi yemeklerdir ama trafikte sıkışıp kalmak ve bebek yemeğine acilen ihtiyaç duymak gibi kaçınılmaz bazı durumlarda organik hazır bebek gıdaları vardır. Bunları hem kavanozlarda hem de dondurulmuş halde satın alabilirsiniz. Bebeğiniz ev yapımı yiyeceklere alıştıysa hazır organik gıdaların tadını ve dokusunu sevmeyebilir ama bana göre dondurulmuş olanlarının rengi, tadı ve dokusu kavanozda olanlarına nazaran bir parça daha iyidir.

Organik hazır bebek gıda imalatçıları organik malzeme kullansalar da kullandıkları işlemler diğer herhangi bir imalatçının kullandığı işlemlerle aynıdır: yiyeceğin dokusunu, tadını ve rengini pekiştirmek için yüksek ısı kullanılmaktadır. Eğer buna inanmıyorsanız size kendi karşılaştırma testinizi yapmanızı öneririm. Kendi taze fasulyenize bakın sonra da hazır taze fasulye püreleriyle karşılaştırın. Hazırladığınız pürenin göz alıcı bir yeşil rengi olacaktır. Ayrıca lezzet testi de yapın.

Gıda Etiketlerini Okuma

Türkiye’de yiyecekler  Tarım Bakanlığı Gıda Güvenliği ve Denetimi Hizmetleri tarafından düzenlenir. Bu kurumlar tüm gıda ürünlerinin içindeki bütün besleyici öğeleri ve içerikleriyle etiketlenmesini sağlar. Hazır bebek gıdaları sıkı bir şekilde düzenlenmekte ve denetlenmektedir ve abur cubur yiyeceklerde yoğun bir şekilde kullanılan bir çeşit yapay tatlandırıcı olan aspartam gibi yaşça daha büyük olan çocukların yiyeceklerinde (kurabiye, cips, kola vb. atıştırmalıklar) bulunan katkı maddeleri bulunmaz. Üç yaş üzeri çocukları hedefleyen gıdalar glikoz, früktoz, laktoz, sakaroz, şeker kamışı şekeri, mısır şurubu, hidrolize nişasta, evirtik şeker, dekstroz, meyve suyu konsantresi, melas, mannitol, maltoz, bal ve yüksek früktozlu mısır şurubu gibi farklı birçok isimle anılan şeker içerik maddeleri açısından sıkı bir şekilde kontrol edilmelidir.

 

Katkı Maddelerininin Zararları

Erken hamilelik döneminden itibaren gıda etiketlerini okuma alışkanlığını kazanın. Mümkün olan en sağlıklı içerik maddeleri bulmaya çalışan bir dedektif olun. Gıda etiketlerinde bulunan çoğu uzun ve neredeyse telaffuz edilemeyen kelimeler farklı bir dildenmiş gibi görünür. Bu katkı maddeleri yiyeceği muhafaza etmek, raf ömrünü uzatmak, tatlı veya tuzlu gibi farklı tatlar kazandırmak veya “sizin için yararlı” besleyici öğeler olarak kullanılabilirler. Hangi katkıların sağlıksız kimyasallar ve hangilerinin tiyamin gibi besleyici olduklarını öğrenin. Kuvvetle muhtemeldir ki eğer telaffuz etmekte zorlanıyorsanız o sağlıklı değildir.

ABD üç bin civarında katkı ile dünyanın gıdalarda en fazla katkı madde kullanan ülkesidir. Son zamanlarda yapılan çığır açan bir araştırmaya göre gıdalardaki katkı maddeleri çocuklarda hiperaktivite gibi yan etkilerine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra monosodyum glutamat (MSG) gibi tuzluluğu arttıran katkı maddeleri çocukların böbreklerine zarar verebilmektedir. Tüm bunlar düşünüldüğünde bebeğinizi işlem görmemiş, doğal ve katkı maddesi bulundurmayan gıdalarla beslemeniz en doğru seçimdir.

Bebeğiniz katı yiyeceklere geçtiğinde seçenekleriniz gayet basit: organik işlem görmemiş tahıl, sebze ve meyveler. Fakat bebeğin beslenmesi çeşitlilik kazandığında bazı doğal kurabiye veya tost veya diğer atıştırmalıkları yapabilmek için işlem görmemiş tahıllardan yapılma ekmeklerden alabilirsiniz, işte tam da bu noktada bazı manavlar ve doğal yiyecek dükkanlarında sağlıklı besinler bulabilmeniz için devreye girmektedir. Gıda etiketleri doğru bir şekilde okunmalı çünkü hazır gıdalar sağlıklı olmayan koruyucu ve katkı maddeleri içerebilir. Bu da bebeğinizi beslerken işlem görmemiş gıdalar seçmeniz gerektiğinin başka bir nedenidir.

Hazır bebek gıdalarının ambalajlarında karbonhidratları, protein, yağ, vitamin, mineral, sodyum ve kalori bilgilerinin gösteren çok basit etiketler vardır. Ayrıca besin öğelerinin alınması gereken günlük miktarlarını gösteren tablolarda bulabilirsiniz. Bebeğiniz için asla düşük yağ oranı olan veya yağsız ürünler almayın çünkü beyin gelişimleri için yağlara ihtiyaçları vardır.

 

Gıda Güvenliği Tüyoları

1-Mümkünse mevsiminde yerel ürünler alın veya kendiniz yetiştirin.

2-Soyma işlemi organik olmayan meyvelerde ve sebzelerde böcek ilacı miktarını azaltacaktır ama tam anlamıyla yok edemez. Böcek ilaçları özellikle elma, şeftali, armut, üzüm, portakal, taze fasulye, yeşil bezelye, havuç ve patates gibi mahsullerde oldukça fazla miktardadır.

3-Okyanuslarda derin sularda yaşayan beyaz balıkları tercih edin ve kirli olmaları kuvvetle muhtemel göl balıklarından kaçının. Yemesi güvenli balıklar için yöresel tanıtımlara bakın. (Editörün Notu: Genellikle 2 yaşından önce bebeklere balık vermenin bir sakıncası olmadığı, 8 aylık bebeğin ise balık açısından ideal olduğu görüşü hakim. Dip balıkları ağır metaller içerebildiği için tercih edilmemeli.)

4-Havuç, pancar, ıspanak ve turpların yeşil kısımları topraktaki nitratları barındırır bu nedenle organik olanları tercih edin ve ilk sekiz ayda aşırıya kaçmayın. Bebek gıdası üreticileri hazır bebek gıdalarında nitrata izin vermezler.

5-“Işınlanmış” gıdalar mevcut bakterileri öldürmek ve raf ömrünü uzatmak için ışına maruz bırakılmış yiyeceklerdir. Bu işlemin sonuçları kestirilemez bu nedenle bu yiyecekler bebekler için önerilmez. Işınlanma etiketi için gıdaları kontrol edin çünkü artık bazı ambalajlarda bu etiket de bulunmaktadır.

6-Genetiği değiştirilmiş yiyeceklerden (GDO’lardan) uzak durun çünkü bunlar en az masrafla en fazla ürünü elde etmek amacıyla laboratuar ortamlarında geliştirilen ürünlerdir. Besleyicilik açısından mükemmel değillerdir. Etraflarını kuşatan tartışmalı GDO’ları çoğu bebek gıdaları üreticileri kullanmaz.

7-İçinde Sığır Büyüme Hormonu (SBH) olmayan etleri tercih edin. SBH ineklere daha fazla süt vermeleri için enjekte edilir ve Kanada ve Avrupa’ da yasaklanmıştır.

8-Polivinil klorürden (PVC) yapılma tak çanakları asla mikrodalga fırında kullanmayın. Isıtıldığında yiyeceklere geçebilecek zararlı kimyasallar yayabilirler. Sadece cam ve seramik gibi mikrodalga fırınlarda güvenli ürünler kullanın.

 

Yiyecekler Ve Mevsimler

Eski Asya medeniyetlerinden biraz yararlanın ve bebeğinizi mevsime göre besleyin (katı gıda tüketmeye başladığında). Her mevsim belirli organları besleyip geliştirmelisiniz ama sadece bebeğinizin yaşına uygun yiyecekleri tercih edin. Meyveleri ne soğuk ne de sıcak her zaman oda sıcaklığında verin.

Kış: Böbrek ve idrar torbasını destekleyin; soğuk içecek vermeyin ve çiğ yiyeceklerden çok pişmiş yiyecekleri tercih edin. Sebze yahnisi, kabak, sağlıklı tahıllar (esmer pirinç, karabuğday vb.), baklagiller (barbunya, adzuki fasulyesi vb.) ve çok küçük miktarlarda suyosunu (kombu vb.) tercih edilebilir muhteşem yiyeceklerdir. Bir yaşından sonra miso çorbası verilebilir.

Bahar: Karaciğer ve öd kesesini destekleyin. Arpa gibi tahıllar, ilkbahar yeşillikleri ve daha açık renkli sebzeler öneriler dahilindedir.

Yaz: Kalbi ve ince bağırsakları destekleyin. Karpuz, bölgede yetiştirilen meyve ve sebzeler, mısır ve çilek (Her ikisini bir yaşından sonra veriniz.) ideal yiyeceklerdendir.

Sonbahar: Akciğerleri ve kalın bağırsağı destekleyin. Güz sebzeleri (lahana, brokoli, soğan ve pırasa vb.) ve yerel meyveler (elma ve armut vb.) ideal yiyeceklerdendir.

 

İşlem görmemiş tahıl, meyve ve sebzeler, bakliyat ve tohumlar ve küçük miktarlardaki hayvansal ürünlerden oluşan bir beslenme programı hem çevremize destek verir hem de bizleri besin yönünden dengede tutar.

 

Tahıllar

Çoğu yerel süpermarket organik tahılları bulundurmaktadır. Bazı sağlıklı gıda dükkanları küçük miktarlarda tahıl bulundururlar fakat eğer yoğunlarsa ürünleri her daim taze olsun diye stoklarını hemen tazelerler. Dükkanlara yeni ürünlerin ne zaman geleceğini ve çapraz bulaşma yoluyla bebeğinizin potansiyel alerjenlere maruz kalmaması için ürünlerin nasıl paketlendiğini sorun.

Ambalajsız ürünleri alırken ihtiyatlı olun çünkü kullanılan kepçeler diğer ürünlerce kirlenmiş ve oldukça alerjik olabilirler. Bölgemizde bulunan dükkanda organik tahıllar tek kullanımlık kepçelerle paketlenmektedir, bazı dükkanlar da kepçenin üzerini bir plastikle kaplayıp her dolumdan sonra atmaktadır. Tahılların kirlenmediğini gördüğünüzde endişe etmenize gerek kalmıyor. Organik tahılların siparişini internetten de verebilirsiniz ama mutlaka çapraz bulaşma yoluyla diğer ürünlerden etkilenip kirlenmediğinden emin olun.

Ailem organik esmer pirincimizi mühürlü paketlerde alırdı. Esmer pirinç yedirilmesi gereken ilk tahıldır bu nedenle önce esmer pirinç alın ve darı, yulaf, arpa ve kinoa gibi diğer tahılların nasıl satın alınacağını öğrenin.

Ambalajsız açıktan ve toptan alımların birçok avantajı vardır. Daha az ödersiniz, aldığınız ürün uzun bir süre tükenmez, tüm aileye yeter ve alışveriş fikri sürekli zihninizi meşgul etmez.

 

Tahılları Saklama

Mümkün olduğunca en taze tahılları en az bir veya iki ay (daha fazla değil) dayanacak kadar alın ve sıkıca kapanabilen büyük cam kavanozlarda muhafaza edin. Kavanozları ışık almayan serin dolaplara veya buzdolabına koyun tahıllar bu şekilde tazeliklerini uzun süre koruyacaktır.

Eğer böceklerin rahatça üreyebildiği nemli ve sıcak bir iklimde yaşıyorsanız tahıllarınızı buzdolabına veya derin donduruculara atarak böcek larvalarını yok etmenizi öneririz. Böcekler özellikle bakkallarda verilen türden olan ince plastik poşetleri ısırıp delebilir ve diğer yiyeceklerinize sirayet ederek kirletebilirler bu nedenle tahıllarınızı her zaman ayrı kapaklı kaplarda saklayınız.

Diş çıkarma tostunda kullanılan tam tahıl ekmeği

Buğday oldukça alerjik bir besin olduğu için bir yaşını dolduruncaya kadar bebeğinize verdiğiniz ekmeklerin buğday içermemesine dikkat edin. Ayrıca ekmeğe bal ve mısır şurubu katılmamış olmasına da dikkat edin çünkü yüksek ısılar bile bu ürünlerde bulunan klostridium botulinum sporlarının (bakteri) yok olmasına yetmez. Doğal, lezzetli diş çıkarma tostlarını yapabilmeniz için tam tahıllı kamut ekmeğini tavsiye ederim.

Bir yıldan sonra, bakkal, fırın veya doğal gıda dükkanlarında bulunan farklı türlerdeki tam tahıllı ekmekleri kullanabilirsiniz, işlem görmüş rafine beyaz ve esmer ekmeklerden her zaman uzak durun. Bazı üreticiler kahverengi görünmesi için ekmeğe karamel veya başka maddeler eklemektedir ama tabi bu ekmeği kesinlikle daha besleyici yapmaz.

Saklama

Ekmeği eve getirdiğinizde büyük bir parti diş çıkarma tostu yapın (Onuncu bölümdeki tarifine bakınız.) ve eğer artarsa hemen dondurun. Tecrübelerime göre ekmeği dolaba koymak kurumasına neden olmaktadır. Tekrar ihtiyaç duyulduğunda donmuş dilimleri fırına koyarak daha çok diş çıkarma tostu yapabilirsiniz.

 

Tam Tahıllı Makarna

Bebekler yaklaşık on aylıkken tam tahıllı erişte yemeye başlayabilirler. Makarna muhteşem bir parmak yiyeceğidir ve küçük kas becerilerinin gelişimine büyük katkı sağlar. Esmer pirinçten, yapılma veya farklı şekil ve büyüklüklerde kesilmiş çok çeşitli makarna türleri mevcuttur. Bu erişteler çok lezzetlidir ve bebeğinizin beslenmesine çeşitlilik ve besleyicilik katar.

Farklı erişte çeşitleri kullanarak bebeğinize sürprizler yapın, kısa bir süre içinde en sevdiği erişteleri seçecektir. Paketini açtıktan sonra kalanları daha taze tutabilmek için cam bir kavanoza koyabilirsiniz.

Zenginleştirilmiş tahıllar takviye edilmiş tahıllara karşı

Zenginleştirilmiş tahıllara orijinal tahılda bulunan ve işlem esnasında kayba uğrayan besleyici öğeler eklenir. Takviye edilmiş tahıllara ise orijinal tahıl yapısında bulunmayan demir ve folik asit gibi maddeler eklenir.

Bebek yiyeceği olarak işlem görmemiş tahılları tercih edin ve çocuğunuz büyüdüğünde de bazı tahıl gevreklerinde ve diş çıkarma kurabiyelerinde (ayrıca hidrojenize yağ ve şekerlerce zengin) bulunan rafine tahılları değil tam tahıllı ürünler alın.

Meyve Ve Sebzeler

Ürünleri sıcak mevsimlerde hemen dolaba koyun. Olgunlaşmamış muz, mango, papaya, avokado ve domatesler tezgahta olgunlaşmaya bırakılabilirken; soğan, patates gibi ürünler serin, karanlık ve kuru yerlerde muhafaza edilebilir. Yabanmersini, ahududu ve çilek gibi kısa sezonlu ürünler çok hızlı çürüyebilir bu nedenle bir veya iki gün içinde hemen kullanın veya ilerde kullanabilmek için vakit kaybetmeden çabuk dondurun. Tatlı patates ve patatesler için yeni bir sebze ovalama fırçası edinin. Şeftali, kayısı, armut ve elma gibi meyveleri özellikle organik değillerse yıkayın ve soyun çünkü dış kabuklarında yüksek miktarda böcek ilacı kalıntıları bulunur. Yumuşak, küçük taneli meyveleri nazikçe yıkayın ve üzerlerindeki kurtçuk ve kirden arınmaları için birkaç dakika suda bekletin ama hamur haline gelmeden de sudan çıkarın.

 

Et

Mümkünse hayvanların dar bölmelerde tutulmadıkları aksine açık alanlarda rahatça dolaşabildikleri bir çiftlik metodu olan serbest dolaşan organik yöntemiyle yetiştirilen hayvan ürünlerinden alın. Topluca yetiştirilen market kümes hayvanlarının eti veya kırmızı ette fazla miktarda antibiyotik ve büyüme hormonu olabilir ve çok kalabalık ortamlarda ve sağlıksız koşullarda yetiştirilmiş olabilirler. Bahsi geçen aynı sebeplerden organik yumurta ve süt ürünlerini tercih edin.

Organik olmayan yumurta üreticileri şimdilerde daha sağlıklı yumurta elde edebilmek için tavuklarının beslenmesine omega-3 yağlarını eklemektedirler. Serbest dolaşımlı organik yumurtalar temel yağları ve besleyici öğeleri doğal olarak barındıran bir programla iyi beslenen sağlıklı tavuklardan elde edilmektedir.

Günümüzde organik kümes hayvanları eti ve kırmızı et kasaplarda, süpermarketlerde, doğal gıda dükkanlarında ve köy pazarlarında bulunmaktadır. Hatta bazı şirketler sipariş alarak evlere kadar getirmektedir. Para arttırmak ve kendi bebek mamanızı oluşturmak istiyorsanız organik kümes hayvanlarının eti ve kırmızı et tam da bütçenize göre.

Bebeğiniz için kümes hayvanlarının etinden ve kırmızı etten almak istiyorsanız sadece o gün paketlenmiş taze etten alın ve pişirdikten sonra miksere dökün. Sadece yağsız parçaları seçin çünkü bebeklerin o doymamış yağlara ihtiyacı yoktur.

Eti Muhafaza Etme

Ev yapımı hindi, tavuk veya et yemeğinizi bir veya iki gün içinde tüketin yoksa hemen dondurun. Eğer hepsini toplu halde pişirecekseniz donuk olmayan taze kırmızı et veya kümes hayvanı eti kullanın çünkü iki kez dondurmamalısınız. Çözülmüş eti asla ikinci kez dondurmayın çünkü bakterilerin üremesine sebep olur.

 

Aile Yemeğini Planlamak

Bebeğinizin bir haftalık menüsünü planlıyorsanız alışverişiniz süresince tüm aileyi de hesaba katın. Eğer bebeğinizin listesinde kabak, taze fasulye ve brokoli varsa niye bunların herkes çıkarmasın ki! Bu mutfak masrafınızı denge tutmanızı sağlar çünkü ailedeki herkes için ayrı bir menü oluşturmamış olursunuz. Ailenizin bütün temel vitamin ve mineralleri aldığından emin olmak için farklı renklere sahip çeşitli türde meyve ve sebzeyi tercih edin. Ayrıca artı puan olarak da eğer sebze sevmeyen yaşça büyük çocuklarınız varsa bebeğin sebze yediğini gördüklerinde onlar da yemek isteyeceklerdir.