Balkon Dekorasyonu

Güzel bir balkonlu daire sahibi olmak, birçok insanın hayalidir. Sonuçta, oturup dinlenmek ve hatta  misafirlerinizi ağırlamak için bir köşe sunar.

Ancak bu alanın iyi kullanılabilmesi için rahat, fonksiyonel ve ihtiyaçlarınıza uygun bir daire balkon dekorasyonu oluşturmanız gerekmektedir.

Bu düşünceyle bugün Mim Aksesuar olarak size güzelce dekore edilmiş birçok balkon dekorasyonu fikri sunuyoruz, böylece ilham alarak kendi projenizi oluşturabilirsiniz.

Dikey bahçe ile dekore edilmiş apartman balkonu için asma salıncak.

Kapalı Balkon Dekorasyonu İçin İpuçları

Daire balkonu dekorasyonu farklı amaçlara hizmet edebilir, hepsi evinizin bu alanı için hangi amaçlarınızın olduğuna bağlı olarak değişebilir.

Küçük bir okuma köşesi yaratmak için sadece bir koltukla dekore edilmiş bir küçük daire balkonu olabilir, yemek alanı olarak kullanmak için masa, sandalyeler, bir mutfak tezgahı ve hatta bir barbekü ile dekore edilmiş kapalı bir balkon olabilir veya bu alanda bir çalışma köşesi yaratabilirsiniz.

Aşağıda, bu alanı dekore etmek için pratik ipuçları sunduk, böylece balkonunuzun tadını çıkarabilir ve evinizin bu özel alanını maksimum düzeyde kullanabilirsiniz.

Balkonun Kullanım Amacını Belirleyin

Apartman balkonu için mobilya, dekoratif obje ve zemin kaplama arayışına girmeden önce, bu alanın hangi amaçla kullanılacağını düşünmek önemlidir. Yukarıda da belirtildiği gibi, apartman balkonu dekorasyonu farklı öneriler izleyebilir. Örneğin, sadece dinlenme veya okuma köşesi olarak kullanılacak bir balkon, apartman geniş koltuklar gibi rahat mobilyalara ihtiyaç duyacaktır. Ancak bir ev ofisi oluşturmak istiyorsanız, balkon için bir çalışma masası ve ergonomik bir sandalye gibi mobilyaları tercih etmelisiniz.

Diğer yandan, pişirme köşesi olan bir balkonu çok daha dikkatli planlama gerektirir. Bu alanda, masa, sandalyeler, destek bankı, dolaplar ve hatta balkon için barbekü gibi mobilyaların olması gerekmektedir. Bu sayede tüm misafirleriniz için akşam yemekleri ve öğle yemekleri hazırlamak çok daha pratik ve konforlu olacaktır.

 

Balkonu Odaya Katmak

Eğer küçük bir daire balkonunuz varsa, muhtemelen bu alana nasıl daha geniş bir alan kazandırabileceğinizi düşünmüşsünüzdür.

Küçük apartman balkonları için harika bir fikir, balkonu evin diğer odalarıyla birleştirmektir, özellikle oturma odasıyla. Bunun için, zeminin düzleştirilmesi ve balkon ile iç mekan arasındaki kapı ve duvarların kaldırılması gerekebilir. Bu işlemler maliyetli ve zahmetli olabilir, ancak balkon dekorasyonunuzun yeni bir görünüm kazanacağından ve evinizin çok daha dinamik ve keyifli bir alanına dönüşeceğinden emin olabilirsiniz.

 

Duvarları Kullanın

Balkonunuzun büyüklüğü ne olursa olsun, her köşesinden en iyi şekilde yararlanmak, sirkülasyonu iyileştirmek ve aynı zamanda mekana işlevsellik kazandırmak önemlidir.

Bu nedenle, apartman balkonları için harika bir mobilya fikri olarak, sadece dekorasyona değil, aynı zamanda bu alanın organizasyonuna da yardımcı olabilecek nişlere ve raflara yatırım yapabilirsiniz. Örneğin, ev ofisi için bir çalışma masası ve raf sistemi.

Bununla birlikte, bu alanda nişler ve rafların yanı sıra güzel bir dikey bahçe de yapabilirsiniz. Dikey bahçeler, küçük apartman balkonlarında neredeyse hiç yer kaplamaz ve evinize doğal bir renk ve hafiflik dokunuşu eklemeye yardımcı olur.

 

Balkon Mutfak Alanı

Eğer evinizde akşam yemeği veya öğle yemeği için misafir ağırlamaktan keyif alıyorsanız, muhtemelen bir pişirme alanına sahip olma hayali kurarsınız. Peki, neden bu alanı dairenizin balkonundan yararlanarak oluşturmuyorsunuz?

Küçük apartman balkonları bile bir gurme alanına dönüştürülebilir, ancak bu elbette önceden planlama gerektirir.

Bir balkon mutfağında, geleneksel barbeküye ek olarak, masa ve sandalyeler gibi rahat ve pratik mobilyalar da olmalıdır. Ayrıca, set üstü ocak, bardak ve tabakları saklamak için tasarlanmış dolaplar da bulunabilir.

Bunun yanı sıra, bir kapalı balkon mutfağı için temizliği kolay olan zemin kaplamalarına yatırım yapmak da önemlidir. Bu sayede, misafirleriniz ayrıldığında her şeyi kolayca temizleyebilir ve balkonunuzu tertemiz tutabilirsiniz.

 

Ev Ofisi Olarak Balkon Dekorasyonu 

Uzaktan çalışmanın artmasıyla birlikte, birçok insan evinde bir çalışma alanına sahip olmanın önemini fark etti. Bir apartman balkonu ise bu amaç için mükemmel bir şekilde dönüştürülebilir.

Apartman balkonları için ergonomik sandalye modelleri ile birlikte bir çalışma masasına ihtiyacınız olacak. Ayrıca, evrakları düzenlemek için dolaplar ve çalışma alanınızı düzenli tutmanızı sağlayacak raf ve nişlere yatırım yapabilirsiniz. Bu şekilde, hem çalışma verimliliğinizi artırabilir hem de evinizin en sevdiğiniz köşelerinden birine sahip olabilirsiniz.

 

Dinlenme Köşeli Balkon Dekorasyonu

Bir apartman balkonunu dinlenme alanına dönüştürmek oldukça basittir, tek yapmanız gereken doğru mobilyaları seçerek bu ortamı dekore etmektir.

Küçük apartman balkonları için tek bir koltuk ve sehpa bile bu alanı dönüştürebilirken, büyük bir apartman balkonunda oturma odasının bir uzantısı olarak kullanmak oldukça çekici olabilir. Apartman balkonu için bir koltuk takımı, kahve masası ve hatta kitaplık gibi yatırımlar yaparak evinizde hayal ettiğiniz okuma köşesine bile sahip olabilirsiniz. Böylece, balkonunuzda keyifli zaman geçirebilir ve rahatlayabilirsiniz.

Oturma odasına katılarak dekore edilmiş dairenin balkonunda barbekü
Küçük apartman balkonu için ev ofisi olarak dekorasyon
Evinizde güzel bir dinlenme alanı yaratmak için dairenizin balkonundan yararlanın
Barbekülü bir gurme dairenin balkonunu süslemek için renkli yastıklar ve sandalyeler
Ahşap bank ve barbekü ile gri tonlarda dekore edilmiş küçük bir dairenin balkonu
Büyük bir dairenin balkonu için açık renklerde sofistike dekorasyon
Açık ve nötr renklerde dekore edilmiş daire balkonu için rahat yuvarlak kanepe
Daire balkon dekorasyonu için siyah asma salıncak
Asma salıncaklı ve dikey bahçeli daire balkon dekorasyonu
Güzelce dekore edilmiş bir apartman balkonu aynı zamanda okuma köşesine dönüştürülebilir
Küçük bir home ofis olarak planlanmış bir apartman balkonunun dekorasyonu
Mavi bir kanepe ve büyük bir zemin vazo ile dekore edilmiş daire balkonu
Ahşap köşe kanepe ve rustik ahşap tabanlı cam masa ile daire balkon dekoru
Barbekü ve planlı bank ile dekore edilmiş daire balkonu
çalışma alanı olarak dekore edilmiş küçük bir dairenin balkonu
Ahşap mobilyalar ve tuğla duvar ile daire balkon dekorasyonu
Dikey bahçe ile dekore edilmiş bir dairenin balkonu için koltuklar
. Küçük daire balkon dekorasyonu için konforlu yuvarlak kanepe
Büyük bir zemin vazosu ve yuvarlak bir ahşap masa ile dekore edilmiş daire balkonu
Saksı bitkileri ve rahat bir koltukla dekore edilmiş daire balkonu