Adım Adım Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Yeni evinizi dekore etmek için zaman ve para harcarken, projenin sonunda kesinlikle muhteşem görünmesini istersiniz. Çoğu insan gibi, evinizin iç tasarımının nasıl görünmesi gerektiğine dair bir sürü fikriniz var ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz değil mi? Yuvanızı güzelleştirmek için adım adım ev dekorasyon rehberini okumaya devam edin. Bu kılavuz sayesinde ev dekorasyonu nasıl yapılır sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Bugün piyasada o kadar çok ev dekorasyon seçeneği var ki şaşırmamak mümkün değil. Peki nereden başlamalısınız? Öncelikle kesin ve katı kurallar yoktur çünkü sonuçta orası sizin eviniz ve içinde mutlu olmalısınız. Ancak doğru yerden başlamanız için sizin için hazırladığımız rehber niteliğindeki adımları izleyin ve yanlış kararlar vermekten kurtulun.

Bu adımlar, ilk kez bir ev dekore etmenin zorlu sürecini yönetmenize yardımcı olabilir.

Öncelikler neyi sevdiğinize karar verin. Çok az insan hangi dekorasyon tarzını tercih ettiğini bilir. Fikirleri olmadığından değil, sadece ilgi alanlarını nasıl ifade edeceklerini bilmiyorlar.

Hangi tarz dekorasyonun size hitap ettiğini anlamanın en kolay yolu, diğer evlerin fotoğraflarına bakmaktır.  Bunu yapmanın en kolay yolu, internetteki fotoğrafları incelemektir. En sevdiklerinizi kaydedin ve tekrar inceleyin. Ayrıca tasarım kitapları veya dergilerden de ilham alabilirsiniz. Onlarca  tasarım görüntüsü topladıktan sonra oturun ve bunları karşılaştırın. Odadaki nesnelerin renk, mobilya stili, desen ve yoğunluk açısından ortak noktaları nelerdir? Yaşadığınız evin mimarisini ve getirebileceği sınırlamaları da aklınızda bulundurun. Bir saray dekorasyonu genellikle bir kraker kutusu kadar olan apartman dairelerinde uygulanamaz

Tasarımdan Önce Fonksiyonellik

Bu, tüm eviniz için geçerli bir kuraldır. Ev planınızı hazırlayın ve her oda için temel bir yerleşim düzeni oluşturun. Her oda için ne tür mobilyalara ihtiyacınız var? İç mimarınız size  bu konuda yardımcı olabilir. İşte kendinize sormanız gereken bazı sorular:

 

 • Evinizde kaç kişi yaşayacaksınız? 
 • Mutfakta ihtiyacınız olan cihazlar nelerdir? 
 • Yatak odalarında çalışma alanlarına ihtiyaç var mı? Bilgisayar masaları ve kütüphane gibi.
 • Ortak aile ilgi alanlarınız nelerdir? Televizyon izlemek veya müzik dinlemek gibi. Aklınıza gelen başka bir şey var mı? 
 • Gardıroplarınızın daha fazla askı alanına veya katlanmış giysiler için raflara ihtiyacı olur mu? 
 • Elbise ve mutfak dolapları çekmeceli mi yoksa raflı olmalı? Hangisini daha rahat kullanırsınız?
 • Eğlenme tarzınız nedir?
 • Dindar bir aile misiniz? Özel bir ibadet alanına ihtiyacınız var mı?

 

Bir kat planı çizin. Bunun kulağa sıkıcı ve bir öğretmenin yapmanızı tavsiye edeceği bir şey gibi geldiğini biliyorum. Ancak internet bu adımı gerçekten eğlenceli hale getirdi. Web’in her yerinde ücretsiz kat planı programları bulacaksınız.

Her odanın ana işlevini belirledikten sonra kişilere ve amaçlara göre planlayabilir ve uygun bir kat yerleşimi oluşturabilirsiniz.

 

Bütçe 

Aklınızda her zaman tahmini bir bütçe olmalı ve bu rakamı aşmamak için başlangıçta tasarımcınızla konuşmalısınız.

Bağlantı parçaları ve kaplamalar, genel mali durumunuz göz önünde bulundurularak seçilebilir. Yine de, maliyetleri düşürmek için iç mekanınızın kalitesinden ödün vermenin asla iyi bir fikir olmadığını unutmayın. Her zaman daha sonra yeni ürün ekleyebilirsiniz, ancak şu anda kaliteli olan her şeye paranız yetmiyor diye ucuz olan ürünleri seçmeyin. Öncelikle yatak ve yemek masası gibi temel mobilyaları satın alın. Daha sonra para biriktirdiğinizde konsollar ve salon aksesuarları gibi diğer ekstraları ekleyin. İç mekanınızda her zaman nicelikten çok kaliteyi tercih edin.

Ev Dekorasyon Teması ve Renkleri Planlama

Evinizde olmasını istediğiniz stili belirleyin. Klasik stiller rahat ve gösterişli iken, modern stiller minimal ve zariftir. 

Ev dekorasyonunuzun her unsuru – mobilya seçimi, yer döşemeleri, renkler, aydınlatma – seçeceğiniz temaya bağlıdır. Her odada olmasını istediğiniz renkleri net bir şekilde belirleyin.

Bazı insanlar kullanacağınız renklerin yer döşemeleriyle uygun olması gerektiğini söyler. Bazılar bir sanat eseriyle başlamayı önerir.  Biz ise en çok aşık olduğunuz eşyadan başlamanızı öneririz. Bu bir halıysa, içerisinden bir renk seçin. Sahip olduğunuz bir sanat eseri veya bayıldığınız bir kıyafetse, bunların dekorasyon rengini belirlemesine izin verin. Mesela mavi renge delicesine aşıksanız, oradan başlayın. Renk tonlarını oluşturduktan sonra, dekorun geri kalanının bundan çıkmasına izin verin. Kanepe ve yemek masası gibi mobilya parçaları için nötr renkler kullanın. Sevdiğiniz renkleri ise boya veya yastık, lamba ve sanat eseri gibi aksesuarlar da kullanın. Bu sayede isterseniz çok para harcamadan renk düzenini değiştirebilirsiniz.

Aydınlatma – Doğal ve Yapay

Bir odadaki pencerelerin yönü ve konumu, odaya giren doğal ışık üzerinde etkilidir. Kuzey yarım kürede iseniz, güneye bakan odalar muhtemelen bol ışık alacaktır (ve tersi de geçerlidir). 

Mesela okuma köşesi olarak ayırdığınız bir alan varsa , yeterli doğal ışık alıyor mu almıyor mu? Eğer almıyorsa, okuma lambasını takabileceğiniz bir elektrik prizi olduğundan emin olmalısınız. Size ihtiyacınız olan ışığı verebilecek uygun bir tepe lambası da işinizi görecektir. Yatakta kitap okumayı seviyorsanız başucu lambaları olmazsa olmazınızdır.

Mutfakta eşit şekilde aydınlatma sağlayan bir tavan lambasının yanı sıra sadece tezgah üzerini aydınlatan dolap lambaları da kullanılabilir. Oturma odasında ambiyans aydınlatması sunan yumuşak spotlar istiyorsanız, bir asma tavan planlamalısınız.   Aydınlatma,  ev dekorasyonunda önemli bir rol oynar. Doğru aydınlatma ile herhangi bir odada oluşturulan ruh halini tamamen yeniden tanımlayabilirsiniz. Bu da bizi bir sonraki adıma getiriyor.

 

Elektrik Prizleri

Odanızın düzeninin nasıl olması gerektiğine karar verdikten sonra ihtiyacınız olan elektrik prizlerinin doğru yerlerde olup olmadığını kontrol edin. Zemin lambaları için alçak priz noktaları, resimlerin üzerinde doğru yükseklikte bir duvar aydınlatması, tv ünitesi için prizler, yemek masanızın üzerinde bir aydınlatma ızgarası ve çalışma alanlarınızdaki aydınlatmaları planlayın. 

Mutfakta bulaşık makinesi, mikrodalga fırın ve tost makinesi ve mikser gibi cihazların güç noktaları doğru yerlerde mi? Ayrıca çamaşır makinenizin de  bir elektrik prizine ihtiyacı vardır.

 

Su Tesisatı

Elektrik tesisatını düzenlerken su tesisatına da göz atabilirsiniz. Banyo düzeni istediğiniz gibi mi? Duş alanınızda batarya mı yoksa farklı bir musluk mu istersiniz? Klozetinizdeki rezervuar gömme mi yoksa normal tasarım mı olacak? Evyenin, bulaşık makinesinin ve çamaşır makinesinin konumuna bir göz atın. Tek veya çift lavabo ister misiniz? Bahçenizde veya garajınızda su giderine ihtiyacınız var mı?  Tesisattaki herhangi bir değişiklik, iç mekanınızın geri kalanı yapılmadan önce tamamlanmalıdır.

 

Mutfak Gaz Borusu ve Havalandırma

Dairenizde veya evinizde merkezi bir gaz hattı varsa, bunun için kullanılacak boruları dolaplarınızın üstüne yerleştirmelisiniz. Aynı zamanda aspiratörden çıkan havayı dışarı atmak için mutfak duvarında bir delik yaptırabilirsiniz. Aspiratör borusunun dışarıya çıkarılacağı noktada dış duvarın üst kısmından yaklaşık 20 cm.lik bir delik açılacaktır ve bu iş biraz dağınık olabilir.  Aspiratör borusunun, dolaplarınız takıldıktan sonra sona doğru döşeneceğini unutmayın.

 

Klima

Tüm ev için merkezi klima veya belirli odalara bölünmüş üniteler planlıyorsanız, bir danışmanla konuşmanın ve üniteler için sipariş vermenin tam zamanı. Merkezi klimalar dikkatli bir planlama ve kanallar gerektirir. Klima borularını çıkarmak için dış duvarda bir miktar karot kesim gerekecektir. Ayrıca klima üniteleri  elektrik kablolarının yeniden düzenlenmesine ihtiyaç duyabilir, bu nedenle bir elektrikçi ile koordine edilmelidir.

 

Asma Tavan

Tavanlarınıza desenler eklemek istiyorsanız,  bunun yolu asma tavan yaptırmaktan geçer. Bu, ev dekorasyonunuzun bir sonraki adımı olmalıdır. Asma tavanlar genellikle alçı levha ve poliüretan veya ahşaptan yapılır. Dekor temanıza göre tasarlanabilir. Gizlenmiş şerit ışıklara sahip kavisli bir tavan, odaya güzel bir dokunuş ekleyebilir.

Asma tavanın klima kanallarını ve elektrik hatlarını düzgün bir şekilde gizleyebileceğini unutmayın. 

Dekoratif asma tavanlar, evde minimum dağınıklık ile kurulumu çok hızlı olan maliyet tasarrufu sağlayan bir seçenektir. Aydınlatma tasarımın içine yerleştirilmiştir ve kolay kurulum sağlar.

 

Marangoz İşleri

 • Yukarıda özetlenen inşaat işleri yapılırken, tasarımcınız tüm odaların ahşap işlerini tasarlamak için sizinle birlikte çalışacaktır. Bunlar portmanto, oturma odası duvar üniteleri ve seperatötler, mutfak dolapları, yatak odası dolapları, banyo dolapları vb. ürünlerdir.  Hareketli mobilyalar da bu aşamada tasarlanır. 
 • Her alan için dekorasyon temanızla uyumlu dayanıklı temel malzemeler, dokular ve kaplamalar seçtiğinizden emin olun. Modern dekorasyonlarda genel olarak cam, alüminyum, parlak yüzeyler ve düz renkler gibi malzemeler kullanılır. Klasik temalarda ise çok fazla doğal ahşap ve detaylı süslemeler kullanır. 
 • Her parça, işlevsellik ve estetik göz önünde bulundurularak özenle tasarlanacaktır. 
 • Bu arada, katalogdan veya mağazadan sipariş etmek istediğiniz yemek masası ve sandalyeler, koltuk ve kanepeler gibi satın almak istediğiniz tüm hareketli mobilyaları sipariş verebilirsiniz. Önceden planlama yaparsanız, iç dekorunuz hazır olduğunda, sipariş ettiğiniz ürünler de gönderilmeye hazır olur.

 

Mobilya ve Aksesuarlar

Şimdi perdeler, koltuk döşemeleri, minderler ve kilimler gibi ürünlerin üzerinde çalışma zamanı. Etrafta alışveriş yaparken duvarlar, masa lambaları, saksı bitkileri, tablolar ve daha fazlası için ilham alın. Evinizi istediğiniz gibi donatmak için ekleyebileceklerinizin sınırı yok. 

Yine de evi dağıtmadığınızdan emin olun ve odalarınızın ölçülerini göz önünde bulundurun. Ön kapıdan sığmayacak kadar hantal bir kanepe almak istemezsiniz. Ayrıca temanızı destekleyen ev dekorasyon ürünleri ve tasarımlar seçtiğinizden emin olun.

Doğru mobilyalar satın alın. Bir kanepeyi uzun süre kullanacaksınız, o yüzden iyi bir tane alın. Aynı şey yemek masası için de geçerlidir. Ayrıca rahat ve konforlu bir okuma koltuğuna yatırım yapmanın iyi bir fikir olduğunu düşünüyoruz.

Her şeyi ölçün. Alışverişe çıkmadan önce odalarınızı, kapı girişlerini, merdivenleri ve asansörleri ölçün. Alışveriş yaparken bu ölçüleri yanınızda bulundurun. Mobilyalar, 20 metre tavan yüksekliğindeki bir mağazada, oturma odanızda göründüğünden daha küçük görünecektir.

Maliyetleri kısmanız gerekiyorsa bunu daha ucuz ev aksesuarları ile yapın. Dekorasyon yaparken paradan tasarruf etmek istiyorsanız, bazı ucuz ürünleri daha pahalı olanlarla karıştırın. Bu şekilde kimse aradaki farkı anlayamaz.

Hikayesi olan parçalar, bir odaya kişilik ve derinlik katar, evinizi bir mobilya mağazasında ayırır.

 

Yer Döşemeleri

Bazı alanlarda parke, ahşap laminat zeminler veya vitrifiye karo döşeme yaptırmak isteyebilirsiniz ve bu artık mevcut zemininizin üzerine döşenebilir. Ahşap zeminler, yatak odalarında, salon ve oturma odalarında kullanıldığında mekana sıcaklık katar ve ayaklarınızın altında hoş bir his uyandırır. Mutfak, banyo ve yemek alanları gibi dökülmenin çok olacağı alanlarda vitrifiye seramik döşemeler daha mantıklı bir seçimdir. Banyo ve mutfak zeminleri de kaygan olmamalıdır, bu nedenle kaymaz karolar iyi bir seçimdir. Seçimlerinizi yaparken dayanıklılığı, konforu ve maliyeti ön planda tutun. 

Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta: Döşemeler yapıldıktan sonra, dekorunuzun geri kalanı yapılırken üzerini kapalı tutmayı unutmayın. Mobilyalar hareket ettirildiğinde, zeminde çizikler oluşabilir. Laminat parke, gerçek ahşap gibi yeniden parlatılamaz ve bu çiziklerle uzun süre yaşamak zorunda kalabilirsiniz.

Boya ve Duvar Kağıdı

Gömme dolaplar ve raflar tamamlandıktan sonra, duvarlarınıza son kat boyayı uygulayabilirsiniz. Bazı odaları duvar kağıdıyla kaplıyorsanız, tasarımcınız dekorunuza uygun doğru desenleri seçmenize yardımcı olacaktır. 

Duvar boyası, bir evi kişiselleştirmenin en ucuz yoludur ve paranızın karşılığını en iyi şekilde almanızı sağlar. Beyazı tercih etseniz bile, odanın havasını değiştiren harika bir beyaz bulun. Cesur bir renk tonu kullanmaktan korkuyorsanız, ara renklerden birini seçin.

Ve bitiş çizgisine ulaştınız. Artık rahat bir nefes alabilirsiniz.

Eğer tüm bu adımları takip ettiyseniz, hayallerinizdeki ev dekorasyonuna sahipsiniz demektir. Dekorasyon yolculuğunuzun eğlenceli olduğundan ve harcadığınız emeğe değdiğinden eminiz.

Tüm bunlarla uğraşmak istemiyorsanız, her zaman bir dekoratör veya iç mimardan hizmet alabilirsiniz. Tasarımcı, tarzınızı netleştirmenize, doğru mobilyaları seçmenize ve uzun vadeli bir plan geliştirmenize yardımcı olacaktır.