9-12 Ay Bebek Beslenmesi

 

Bebek merak ve keşif dönemindedir ve kendi başına yemek yemeyi öğrenmektedir. Bu tüm duyularının tavan yaptığı bir süreçtir. Yiyeceklerine dokunmak, onları koklamak ve tatlarına bakmak (ve tabi bazen tükürüp ağzından çıkaracak) isteyecektir. Onu cesaretlendirin ama dağınıklığa hazır olun ve siper alın.

HEPSİNİ KENDİ BAŞIMA YAPTIM

Bebeğinizin bir şeyleri keşfetmesini seyretmek büyüleyicidir ama acaba kaşığı eline geçirip mutfağınızı dağıttığında da buna katlanabilecek misiniz? Sakin olun, düzenli kaçık tutumunuzu atın üzerinizden ve bebeğinizin yeni sürecini kucaklayın. Artık mutfağınızda duvarları, yerleri, kendini ve hatta sizi süsleyen küçük bir sanatçı var. Bebeğiniz kısa sürede eğer yemeğini israf ederse aç kalacağını öğrenecektir. Sizin kazanacağınız ödül kendi başına yemek yiyebilen bir çocuk olacaktır.

 

Bebekler artık baş ve işaret parmaklarıyla yiyecekleri kavrayabilmektedir (kıskaç kavraması). Bu bebeğin bir ömür boyunca kendi başına yemek yiyebilmesi için attığı ilk adımdır. Bu dönemde elle yenen yiyecekler ideal yiyeceklerdir çünkü bebeğiniz her şeyi tutmak isteyecektir. Pişirilmiş brokoli çiçeği ve olgun şeftali veya armut dilimleri gibi küçük elle yenen yiyecekler verin. Bebeğinizin boğazına takılmaması için tüm yiyeceklerin çekirdek ve tohumlarını mutlaka çıkarın.

Çocuğunuz önceleri kendi başına yemek yerken yardımınıza ihtiyaç duyacaktır çünkü ince motor becerileri ve koordinasyon yetisi henüz tam olarak gelişmemiştir. Kaşığı doldurup ağızlarına götürmek bebekler için kolay bir iş değildir. Tahıl gevreği, çorba püresi ve sebze püresi gibi kaşıklarına yapışacak bebek yiyeceklerini kullanmak işlerini kolaylaştıracaktır. Biz çocuklarımızla bir oyun oynardık; her birimizin elinde bir kaşık olurdu, onlar kaşığı doldurup ağızlarına götürebildiklerinde bir sonraki kaşık dolusu yemeği biz verirdik, tam anlamıyla ustalaşıncaya kadar buna devam ettik. Sabırlı olun; bebeğinizin giderek daha az gergin ve daha tok olacaktır ve kısa sürede ustalaşacaktır.

İpucu: Yakınlarda bir sepetin içinde bebeğiniz için yedek bir kıyafet ve yedek el bezleri ve kendiniz için de yedek bir önlük bulundurun.

 

DAHA KATI YİYECEKLER BESLENMEYE DAHİL OLUR

Bebeğin diş sayısı arttıkça yiyecekler de giderek daha yoğun olmalıdır. Bazı bebekler yeni dişlerini teste etmeye ve yeni yiyeceğin tadını çıkarmaya bayılır. Bazıları da başta direnir bu nedenle acele etmeyin ve alışıncaya kadar bebeğin yiyeceklerini biraz yumuşak verin. Bebekler çiğnemeyi öğrenmektedir ve birkaç tane dişe sahip olanlar bile yutmadan evvel diş etlerini kullanarak yiyeceği parçalar.

Bebekler bundan önceki iki bölümdeki yiyeceklerin hepsini yiyebilirler ama tabi daha yoğun ve sert olması şartıyla. Pişirilmiş, küçük, yumuşak havuç veya armut vb. yumuşak meyveler gibi elle yenen yiyecekler bebeklerin yeni becerilerini geliştirebilmeleri için idealdir. Bebeğiniz bunun üstesinden geldiğinde ince doğranmış sebzeleri de deneyebilirsiniz. Yiyeceklerin çoğu pişirilip ılık verilmeye devam edilmelidir çünkü bu bebeğin sindirimi için en doğrusudur. Diş ağrısını biraz rahatlatmak dışında soğuk yiyecekler bu dönemde faydalı olmaz.

9-12 Aylık Bebek Neler Yiyebilir?

Yoğurt (probiyotikler içerir ve doğaldır)bebeğinize dengeli enerji, kalsiyum ve B vitamini sağlar. Bebeğiniz dokuz aylık civarındayken yoğurt verin. Daha tatlı ve lezzetli bir aroma yakalayabilmek için meyve püreleriyle kombine edin.

Yaklaşık on aylıkken, eğer bebek hazırsa, yeni bitkisel proteinler (bakliyat) veya hayvansal proteinler (organik tavuk ve hindi) verilebilir. En ideal bakliyatlar haşlanmış tofu (soya), adzuki fasulyesi, yarma maş fasulyesi, nohut ve mercimektir.

Bir yaşından sonra et verilebilir ama eğer tercihiniz kırmızı etten yana olursa çok az miktarlarda yedirin. Balık veya kümes hayvanı eti en sağlıklı seçeneklerdir. Bebeklere aynı anda birden fazla protein çeşidi verilmemelidir çünkü her bir protein çeşidini sindirmeye alışmaları gerekir.

Bebekler tahine, susamdan yapılan ve Ortadoğu’da yaygın bir şekilde tüketilen lezzetli bir besin (Potansiyel bir alerjendir.), bayılır. Tahin bebek yaklaşık on aylıkken verilebilir. Kalsiyum açısından zengindir ve sağlıklı yağlar, önemli miktarda protein, kalsiyum ve B ve E vitaminleri içerir.

Tüm yiyecekler bebeğiniz için yenidir bu nedenle ot, baharat, tuz veya şekerle tatlandırılmalarına gerek yoktur. Bebeğiniz hassas bir damak tadı ve sindirim sistemine sahiptir bu nedenle doğal besinler her zaman için en sağlıklı tercihtir. Yiyecekleri basit tutun; gurmelere hitap eden yiyecekler bebeğiniz için uygun değildir.

Beslenme Programı Oluşturma

Bebekler tutarlı bir beslenme programına ihtiyaç duyar çünkü sindirim sistemleri her gün belirli saatlerde yiyecek beklemeye alışır bu da sindirimi kolaylaştırır. Bebeklerin çoğu günlük üç ana yemek ve iki de atıştırmalık yer. Bebeklerin beslenmelerinde günlük olarak en az 3-4 kez meyve ve sebze ve 3-4 kez de karbonhidrat olmalıdır. Bitkisel veya hayvansal protein tüketen bebekler günlük olarak 2 kez bitkisel protein veya 1 kez hayvansal protein alabilir.

 

Çocuğunuza bir kuşluk bir de ikindi olmak üzere günde iki kere atıştırmalık verin. Meyve ve sebzeler sağlıklı olduklarından en iyi atıştırmalıklardır, yoğun enerji sağlar ve lif açısından zengindir bu sayede bebeğiniz bir sonraki yemeğe kadar çocuğunuz acıkmaz. Atıştırmalıklar bazı besleyici öğeleri hızlı bir şekilde almanın kısa yoludur bu şekilde bebeğiniz mama sandalyesinde uzun süre oturmak zorunda kalmaz. Gelişim sürecinde kritik dönemlerde bebeğinizin büyümek için ihtiyacı olan her şeyi alabilmesi için daha fazla atıştırmalık vermelisiniz.

Bu yaşlarda ortalama bir bebek günde 450-700 gram süt içer. Bazı bebekler katı yiyeceklere daha fazla yönelerek daha az süt içerken bazıları da katı yiyeceklere ilgi duymaz ve sadece süt içer. Çok fazla sıvı midelerini doldurur ve katı yiyeceklere hiç yer bırakmaz. Bazı bebekler bu davranışlarını iki yaşına kadar devam ettirir “süt çocuğu” olarak adlandırılır çünkü tüm kalorilerini sadece sütten alırlar. Çocuğunuzu besleme konusunda süt hayati bir role sahiptir ama eğer katı yiyeceklerin yerine verilirse demir gibi temel besleyici öğelerde eksikliğe yol açabilir. Artık bebek katı yiyecek yemeye başladığına göre suya da gereksinim duyar. Bir yaşına girdiğinde beslenme programına günlük olarak 180 mİ kadar su dahil edilmelidir.

Bebeğinize çok fazla meyve suyu vermeyin. Eğer şans verilirse bazı bebekler meyve suyunu bütünüyle yemek yemeye tercih eder. Çok fazla meyve suyu çok fazla şeker demektir ve doğal olmasına rağmen ishale ve düşük kilo alımına neden olabilir, ilk iki yılda günde 180 ml’den fazla meyve suyu vermeyin. Doktorlar bebeklerin meyve suyu alımı azaltıldığında daha çok acıktıklarını belirlemişlerdir. (Bu bölümdeki meyve suyu ile ilgili olan bilgilere bakınız.)

 

Bebeğinizin bakıcısı olarak nasıl göründüğünü, hissettiğini ve davrandığını gözlemleyin ve beslenmesini buna göre ayarlamaya çalışın. Örneğin, eğer bebeğinizin elleri üşüdüyse, belki de sıcak bir çorbaya ihtiyaç duyuyordur; eğer yorgun uyandıysa ona enerji verecek yiyecekler uygun olur.

 

Bebekler Henüz Bu Yiyeceklere Hazır Değildir

 

 • Sarımsak bebekler için çok güçlü bir besindir sadece tedavi amacıyla (soğan gibi) çok küçük miktarlarda kullanılabilir. Çorbada küçük miktarda soğan kullanmak harikadır.
 • Bebeğiniz bir yaşına girinceye kadar tuz kullanmayın ve sonra sadece küçük miktarlarda kullanın. Çok fazla tuz böbreklere zarar verir. Margarin, katı yağ, hidrojenize veya kalitesiz yağlar kullanmayın. Zeytinyağı, susam, yalancısafran veya ayçiçeği yağı gibi organik, rafine olmayan, soğuk preslenmiş yağlar tercih edin. Bebekler omega-3 ve omega-6 yağlarına ihtiyaç duyar. Keten tohumu ve yağı muhteşem, bitkisel temel yağ asitleri kaynaklarıdır. Besleyici öğelerini yitirmemesi için keten yağı ısıtılmamalıdır.
 • Bebeğinizi çoğunlukla pişirilmiş yiyeceklerle besleyin. Çünkü çiğ yiyecekleri sindirmek zordur ve mideyi üşütebilir, küçük miktarlarda servis edin.
 • Yiyecek ve içecekleri soğuk değil oda sıcaklığında veya ılık verin.
 • İlk yıl ketçap ve hardal dahil baharat ve soslardan kaçının.
 • Bazı bebekler bitki ve hayvanlarda bulunan yeni proteinlere hazır değildir.
 • Bebeklerin kızartılmış yiyecekleri ilk yıl sindirmeleri oldukça güçtür.
 • Listeriya enfeksiyonu sebebiyle bebeğinize ilk yıl asla krem peynir, Fransız peyniri gibi pastörize olmayan yumuşak peynirler vermeyin.

 

Kızım biberonunu çok seviyor

Katı yiyeceklere başladığımızdan beri sekiz aylık kızım mamasına yiyeceklerden daha fazla ilgi duymaya başladı. Biberonu için ağladığında ona bir şişe vermeye kara verdik. Rutin bir muayeneden sonra çocuk doktorumuz vücudundaki demir miktarının az olduğunu ve takviye alması gerektiğini söyledi. Ayrıca mevcut mamasını bir süre rafa kaldırdık ve kısa bir süreliğine demir takviyeli bîr mama verdik. Doktorumuz bebeklerin demir eksikliğinin uyuşukluk ve iştahsızlık gibi tipik belirtilerini her zaman göstermeyebildiklerini söyledi.

 

Dikkatli Olun Yiyecekler Bebeğinizin Boğazına Takılabilir

Artık bebeğiniz kendi başına yemek yiyebiliyorsa farklı türde yiyecekler tükettiği için verdiğiniz yiyeceklere, özellikle elle yedikleri yiyeceklere dikkat edin. Yemek yerken çocuğunuzun yanında durun çünkü herhangi bir yiyecek potansiyel bir boğulma tehlikesidir. Çocuğunuza mama sandalyesinde yemek verin elinde veya ağzında yiyecek etrafta koşturmasına izin vermeyin.

Eğer çocuğunuzun boğazına yiyecek takılırsa mutlaka muayene için doktora götürün çünkü küçük yiyecek parçalan solum yollarına birikebilir, birkaç gün sonra şişmelere neden olabilir ve hatta hava yolunu kapatabilir.

Çerezler, sosisli sandviç, üzüm, patlamış mısır, çekirdek (ayçiçeği ve kabak), çiğ havuç, kereviz, elma, meyve kabukları, bütün çilek, zeytin, birçok şeker çeşidi, kuru üzüm, çubuk kraker ve sakız üç yaşına kadar oldukça tehlikeli yiyeceklerdir. Üzüm verilmeden önce dikey olarak kesilmelidir.

 

Bebeğim sadece bir tür yemek yerse ne yapmalıyım?

Tıpkı sizin olduğu gibi çocuğunuzun da favori yemekleri olacaktır tek bir farkla onun favori yemekleri her hafta değişir. İlk olarak onu zekanız ile alt etmelisiniz, işte bazı öneriler: onu çeşitli renk, şekil ve dokuları görebileceği bir bakkala götürün. Yiyecekleri çorba ve yahnilere ekleyerek başka yiyecekler içinde saklayın ve çocuğunuzu yeni yemeklere maruz bırakmak için aile yemek vakitlerine dahil edin. Basit yemekleri eğlenceli şekiller halinde kesip sunarak aklını çelin.

Bebeğimin yiyemeyeceği şeyler nelerdir?

Bebeğiniz birkaç ay boyunca katı yiyecekleri silip süpürürken bu hafta açlık grevine gitti. İlk olarak ateş veya hastalık gibi herhangi bir sorun olup olmadığı konusunda doktorunuza danışın. Eğer tıbbi bir sorun yoksa, bebeğiniz duygusal bir süreç geçiriyor olabilir; tekrar küçük olup kendi başına yemek yemek istemiyor olabilir. Bebeğinizin açlıktan ölmeyeceğini unutmayın.

Bebeğinize yemekleri servis etmek için yaratıcı yollar bulun. Onu da servis sürecine dahil edin, renkli sunumlar kullanın, aile üyeleriyle birlikte sofraya oturmasını sağlayın, yiyecekleri ilginç şekiller halinde kesin veya bahçede veya dışarıda farklı bir yerde piknik yapın.

 

 

İpucu: Eğer bebeğiniz kendini iyi hissetmiyorsa, her zaman ilk katı yiyecek olan esmer pirinç gevreğine geri dönün ve ona yumuşak ve sulu bir versiyonunu sunun. Sindirilmesi oldukça basittir ve bebeğinizi doyuracaktır.

 

 

Yiyecekleri Tanıştırma Sürecinin Özeti ( Ne, Ne Zaman Verilmeli )

YAŞ9-12 aylık9-10 aylık11-12 aylık
YİYECEKLERYoğurt, tofu, bakliyat püresi (adzuki fasulyesi, yarma maş fasulyesi, nohut ve mercimek), tam tahıllar, makarna, sebze, meyve, diş çıkarma tostu, organik kümes hayvanı eti.Yoğurt, bakliyat püresi (mercimek, adzuki fasulyesi, yarma maş fasulyesi, nohut), tofu, erişte (makarna buğday unundan yapılma olamayanlarından), kümes hayvanı eti.
GENELBebeklere farklı dokulara sahip çeşitli yiyecekler verilebilir. Hassas diş etleri için daha yumuşak yiyecekler tercih edilmeli. Dişlerin çoğu bu dönemde keskindir, diş çıkarma yiyeceklerini vermek için ideal bir zamandır.Bebeğin diş sayısı arttıkça boru makarna gibi şekilli makarnalar verilebilir.Isırtabilecek boyutta yiyecekler ve yeni  kombinasyonlar.

 

 

Dokuz ve Oniki Aylık Bebekler İçin Yemek Tarifleri

 

 

Sebze Ve Meyve Karışımları

Tatlı sebzeler tek başlarına mükemmeldir ama elma veya kuru kayısı gibi meyvelerle karıştırılınca ortaya sindirilmesi kolay tatlar çıkar.

 

 

DAHA TANELİ PÜRELER

Tatlı patates ve elma

 • Yıkanmış, soyulmuş ve doğranmış bir adet büyük tatlı patates veya havuç
 • Yıkanmış, soyulmuş ve doğranmış 2 adet elma

Tatlı patates ve elmaları üzerini örtecek şekilde su ekleyerek derin bir tavada kaynatın.

Tatlı patatesleri kaynayan suya ekleyin.

8 dakika pişirin.

Elmaları ekleyin ve 10 dakika daha pişirin.

İçinde katı taneler bırakarak ezin.

Bebeğimizin ilk elma püreleri meyve bahçesinden yeni toplanmış elmalardan yapılmıştı. Gerçek lezzet ve aroma işte buydu…

 

Balkabağı ve elma

 • Yıkanmış, soyulmuş ve küp küp doğranmış 1 adet balkabağı
 • Yıkanmış, soyulmuş, göbeği çıkarılıp doğranmış 2 adet elma

Derin bir tavaya biraz su katarak kaynatın.

Kabağı kaynayan suya ekleyin.

Yumuşayıncaya kadar yaklaşık 8 dakika pişirin.

Elmaları da ekleyerek 10 dakika daha pişirin.

Suyundan biraz ekleyerek püre haline getirin.

“Parlayan gözler”

 

 

Kayısı ve havuç

 • Yıkanmış ve doğranmış 1/4 bardak kuru sülfürlenmemiş kayısı
 • Yıkanmış, soyulmuş ve doğranmış 2 adet orta veya 1 adet büyük havuç

Kayısı ve havuçları derin bir tavaya koyun ve üzerini örtecek kadar suyu koyun.

Kaynatın, ateşi kısıp yumuşayıncaya kadar 15 dakika daha pişirin.

Püre haline getirin.

 

Tatlı patates ve kayısı

 • Yıkanmış ve doğranmış 1/4 bardak kuru sülfürlenmemiş kayısı
 • Yıkanmış, soyulmuş ve doğranmış 2 adet orta veya 1 adet büyük tatlı patates

Kayısı ve tatlı patatesleri derin bir tavaya koyun ve üzerini örtecek kadar su ekleyin.

Kaynatın, ateşi kısıp yumuşayıncaya kadar 15-20 dakika daha pişirin. İçinde katı taneler bırakarak püre haline getirin.

 

Kavrulmuş pancarlı elma

Yardımcı pancar! Pancar lif, demir ve folik asit açısından zengindir ve karaciğer, sindirim ve bağışıklık sistemi için oldukça faydalı bir besindir.

 • Yıkanmış, soyulmuş, göbeği çıkartılmış ve doğranmış 1 adet elma
 • Yıkanmış, uçları kesilmiş 2 adet orta büyüklükte pancar

Pancarları biraz suyla birlikte derin olmayan bir pişirme kabına koyun. Yumuşayıncaya kadar yaklaşık 50 dakika fırında pişirin.

Elmaları az miktarda bir su içinde yaklaşık 10 dakika kaynatın.

Pancarları fırından çıkarın ve soğumaya bırakın.

Pancarları soyun ve doğrayın.

Pancar ve elmaları blendere döküp hafifçe püre haline getirin.

Doğal lezzet!

 

Pancar, elma ve kabak

 • Yıkanmış, soyulmuş ve doğranmış 1 adet orta büyüklükte pancar
 • Yıkanmış, soyulmuş, göbeği çıkartılmış ve doğranmış 1 adet elma
 • Yıkanmış, soyulmuş ve doğranmış yarım bardak kabak

Pancar, elma ve kabaklan üzerlerini örtecek kadar suyla birlikte derin bir tavaya koyun.

Kaynatın, ateşi kısın ve yumuşayıncaya kadar 15-20 dakika kadar pişirin.

Suyunu süzün, eğer püre işlemi için ihtiyaç duyulursa suyundan biraz ayırabilirsiniz.

Püre haline getirin.

 

FIRINDA PİŞİRİLMİŞ SEBZELER

Fırında pişirilmiş sebzelerle evinizi nefis kokularla doldurun ve bebeğinize inanılmaz lezzetler sunun. Demir, beta karoten ve C vitamini açısından zengin bu tarifler çocuklarınıza besleyici yemekler sunmaktadır.

 

Fırında pişirilmiş tatlı patates

 • Yıkanmış 2 adet orta büyüklükte tatlı patates

Yumuşayıncaya kadar 200 derecede yaklaşık 45 dakika -1 saat fırında pişirin.

Kabuklarını soyun, biraz ezin ve servis edin.

İpucu: Tavanın altına biraz su koyabilirsiniz bu sayede tatlı patatesleriniz suyunu ve lezzetini koruyacaktır.

 

Fırında pişirilmiş tatlı kabak

Tabağı silip süpürecek kadar güzel! Hiç şüphe yok ki çocuklarımızın en sevdiği sebze.

 • Yıkanmış ve ikiye bölünmüş 1 adet sakız kabağı. Tohumlarını çıkarın.
 • Tarçın (On iki aydan sonra isteğe göre kullanılabilir.)

Kabağı biraz suyla birlikte yüzükoyun seramik bir pişirme kabına yerleştirin.

Ağzını kapatın ve fırında yumuşayıncaya kadar 200 derecede yaklaşık 40-45 dakika pişirin.

On aylık olan daha küçük bebekler için etli kısmını çıkarın ve ezin; bunu bir seramik havan yardımıyla yapabilirsiniz.

Çeşitleme: Kabağı pişirilmiş darı gevreğiyle karıştırın ve servis edin.

 

Yoğurt ( Dokuz Ay ve Üzeri Bebekler İçin )

Yoğurt muhteşem bir ilk proteindir. Kalsiyum, B vitamini açısından zengindir ve sindirime yardımcı olur. Ayrıca bebeğinizin enerjisini ve ruh halini dengede tutar. Tatlı meyve ile karıştırıldığında damak çatlatan bir lezzet oluşturur.

“Yoğurt” diyince çocukları hedefleyen şu renkli ve tekli şirin paketleri olanları kastetmiyoruz. Onların şeker miktarları yüksektir ve renkleri yapaydır. En sağlıklı seçim yapay tatlandırıcı içermeyen doğal, saf, biyolojik yoğurttur (probiyotik). Tam yağlı bebekler için en iyi seçimlerdir; yağsız ürünler önerilmemektedir.

 

Ev yapımı elma püreli yoğurt

 • Yarım bardak yoğurt
 • 1 yemek kaşığı ev yapımı elma püresi

Güzel bir protein ve C vitamini kaynağı oluşturmak için ev yapımı elma püresiyle yoğurdu karıştırın. Elma püresinin yerine armut ve elma-armut püresi de kullanabilirsiniz.

 

Muzlu yoğurt

 • Yarım bardak yoğurt
 • Yarım muz püresi

Yoğurdu muzla karıştırın ve bebeğinizin nasıl hayran kaldığını görün.

 

Yoğurt ve şeftali

 • Yarım bardak yoğurt
 • Yıkanmış ve soyulmuş olgunlaşmış yarım şeftali

Şeftaliyi bir çatal yardımıyla

İçine yoğurt ekleyin.

 

Mango ve yoğurt

 • Yarım bardak yoğurt
 • Yıkanmış, soyulmuş, çekirdeği çıkarılmış ve püre haline getirilmiş 1 adet olgun mango

Mango ve yoğurdu karıştırın.

 

Yoğurtlu meyve senfonisi

 • 1 bardak yoğurt
 • Yarım bardak meyve püresi (mango, kayısı, muz, elma püresi)

Meyve pürelerini karıştırın ve sonra içine yoğurt ekleyin.

 

Yabanmersinli yoğurt

Bebekler maviye bayılır!

 • 2 bardak saf yoğurt
 • Yıkanmış ve püre haline getirilmiş 1/4 bardak yabanmersini
 • Bunları karıştırın veya pişirilmiş bebek tahıl gevreğini de ekleyin.

 

Meyveli yoğurt

 • 1 adet muz
 • Yarım bardak pişirilmiş kuru kayısı veya pişirilmiş ve çekirdeği çıkarılmış kuru erik
 • 1 yemek kaşığı yoğurt

Muzu ezin ve kuru meyve püresiyle karıştırın.

Yoğurt ekleyin ve servis edin.

 

Kahvaltı bombası

Protein, B vitamini ve C vitamini açısından zengin kolay yemek!

 • 1 bardak saf probiyotik yoğurt
 • Yarım bardak yulaf ezmesi, pirinç veya darı gevreği
 • İstediğiniz herhangi pişirilmiş meyveden yarım bardak

Bir blenderle karıştırın ve keyfini çıkarın.

 

EĞLENCELİ YİYECEKLERE DALIŞ YAPIN!

Tek başına yoğurt veya içinde taze meyve püresi olan yoğurt bebeklerin tat alıcılarını hareketlendirir. Ayrıca kavun gibi meyvelerle de gayet iyi gider. Yoğurda batırıldığında ekmek de gayet lezzetli olur. Bunu önceki tariflerle veya bu yeni tatlarla deneyin.

 

Meyveli yoğurt keyfi

 • Muz ve şeftalili yoğurt
 • Mango ve papayalı yoğurt
 • Taneli ufak meyve ve yoğurt karışımları (bir yıldan sonra çilek)
 • Kivi ve elmalı yoğurt

 

EZMELER (ON AY VE ÜZERİ)

 

Avokado-tahin düeti

Sağlıklı yağlar ve protein açısından zengin kremsi bir lezzet

 • Yarım çay kaşığı doğal, organik tahin
 • Olgunlaşmış yarım avokado

Yarım bardak avokadoyu ezin ve yarım çay kaşığı doğal, organik tahini ekleyin ve servis edin.

Pirinç patlağı üzerine sürüldüğünde çok lezzetli olur.

 

Avokado ve tofu

 • Olgunlaşmış yarım avokado
 • 50 gram organik yumuşak veya organik sert (daha uzun süreli buğulayın) tofu

Tofuyu 1 dakikalığına buğulayın.

1 dakika kadar soğumaya bırakın ve avokado ile ezin.

 

9-12 Ay Bebek Kahvaltısı

 

Darı ve yulaf ezmesi müslisi

 • Doğranmış 3 adet kuru kayısı (sülfürlenmemiş)
 • Doğranmış bir yemek kaşığı kuru üzüm
 • 1 bardak pişirilmiş yulaf ezmesi
 • Yarım bardak pişirilmiş darı gevreği

Kuru kayısı ve kuru üzümü biraz suyla birlikte pişirilmiş tahıl gevreğine ekleyin.

Meyveler yumuşayıncaya kadar 15-20 dakika pişirin.

 

Meyveli kinoa (on ay ve üzeri)

Protein ve C vitaminiyle tıka basa dolu!

 • Bir süzgeçte temizleninceye kadar durulanmış 1 bardak kinoa
 • Soyulmuş ve doğranmış 1 adet armut veya elma
 • 2,5 bardak su

Kinoa ve meyveleri kapaklı derin bir tavada yaklaşık 20 dakika pişirin.

Hafifçe püre haline getirin veya bir seramik havan yardımıyla ezin.

Herkes için bolca var!

 

Gökkuşağı girdabı

Hem göze hem damaklara hitap eden bir renk cümbüşü!

 • Soyulmuş, çekirdeği çıkarılmış ve doğranmış olgunlaşmış 1 adet şeftali
 • Soyulmuş, göbeği çıkarılmış ve doğranmış yarım elma
 • 1/3 bardak yabanmersini
 • 1 yemek kaşığı su

Meyveleri biraz suyla birlikte derin bir tavaya koyun.

Kaynatın, ateşi kısın ve 5 dakika daha pişirin.

Bir çatal yardımıyla ezin, biraz taneli kalabilir veya hafifçe püre haline getirin.

Yumuşak bir tatlı haline getirmek için 1 yemek kaşığı ısıtılmış esmer pirinç gevreği ekleyebilirsiniz.

 

Elle Yenen Eğlenceli Yiyecekler

 • Pişirilmiş, yumuşak erişte veya makarna
 • Küçük, dikey parçalar halinde kesilmiş olgun meyveler (üzüm, yabanmersini, kavun, çekirdeksiz karpuz, olgun şeftali, mango, armut, kayısı veya erik)
 • Doğal tahıl gevrekleri – şekersiz yulaf (bir yaşına kadar buğday ve mısır yok)
 • Bezelye, taze fasulye, tatlı patates, kabak gibi küçük parçalar halinde kesilmiş, pişirilmiş, yumuşak sebzeler
 • Yumuşak brokoli veya karnabahar
 • Küçük parçalara ayrılmış ve tuzsuz pirinç patlağı
 • İnce dilimler halinde kesilmiş salatalık
 • Hafifçe ıslatılmış küçük ekmek dilimleri
 • Peksimet ve doğal diş çıkarma kurabiyeleri

 

Güvenli yiyecekler

Yiyeceklerin boğazına takılmaması için bebeğinize daima mama sandalyesinde yedirin. Bebek arabasında veya araba koltuğunda hareket halindeyse, bir yere çarpabilir ve yiyecekler boğazında kalabilir. Bu nedenle oyun oynamayı bırakıncaya kadar bekleyin sonra elle yenebilen yiyeceklerden verin.

 

Lezzetli ve ıslak ekmek dilimleri

Enfes!

 • 1 dilim kamut (bir tür buğday) ekmeği (Bir yaşını dolduruncaya kadar buğday yok.)
 • 1/4 çay kaşığı organik tahin (veya bir yıldan sonra badem ezmesi)
 • 1/8 çay kaşığı esmer pirinç şurubu (isteğe bağlı)
 • 1/4 çay kaşığı ev yapımı kayısı veya şeftali püresi (isteğe bağlı)

İçinde buğulama sepeti olan bir tencerede su kaynatın.

 

Ekmeği sepetin içine koyun ve orta ateşte hamur olmadan yumuşayıncaya kadar yaklaşık 3 dakika buğulayın.

Ekmeği çıkarın ve üzerine tercihen biraz tahin bir damla esmer pirinç şurubu veya ev yapımı kayısı veya şeftali püresi sürün.

Küçük dilimler halinde kesin ve servis edin.

 

Sıcacık nori

Deniz yosunu kalsiyum, demir ve diğer mineraller açısından oldukça zengindir.

 • Bir yaprak nori deniz yosunu

Deniz yosunu yaprağını düşük ateşteki gazlı soba üzerine koyun iki tarafını da pişirin. Birkaç dakika sonra rengi açıldığında ve daha hoş koktuğunda hazır demektir.

Küçük parçalara ayırın ve bebeğinize sunmak üzere bir tabağa koyun.

Eğer gazlı bir sobanız yoksa önceden kızartılmış nori deniz yosunundan alın.

Darı, esmer pirinç veya arpa gevreği gibi sıcak tahıl gevreği içine küçük nori parçalarını karıştırın harika bir lezzet elde edeceksiniz.

 

Darı-kabak ve nori

 • Soyulmuş ve küp küp doğranmış bir bardak balkabağı veya sakız kabağı
 • Yıkanmış, en az 3 saat suda bekletilmiş 1/3 bardak darı
 • 3 bardak memba suyu

Darı, kabak ve suyu orta büyüklükte derin bir tava içine yerleştirin ve kaynatın.

Ateşi kısın, ağzını kapatın ve 30-35 dakika pişirin.

Hafifçe ezin ve servis edin.

Birkaç parça nori ekleyin ve karıştırın. Bu karışım bir sonraki gün katılaşır bu nedenle kare şeklinde kesilip, ıslatılıp elle yenmesi için servis edilebilir. Üzerine tahin sürülürse harika olur. Yürümeye başlayan çocuklar için kare şeklinde kesilen bu parçalar kızartma tavasında düşük ateşte ısıtılabilir. Enfes!

 

Sebze Ve Tahıl Lezzetleri

Kremsi brokoli çorbası

Yoğun ve lezzetli!

 • 2 bardak doğranmış brokoli
 • Küçük parçalar halinde kesilmiş yarım soğan
 • 1 bardak pişirilmiş esmer pirinç gevreği
 • 3 bardak memba suyu veya sebze suyu

Suyu veya sebze suyunu kaynatın.

Brokoli ve soğanı ekleyin ve sonra ateşi kısın.

10 dakika pişirin.

Tencereye esmer pirinç gevreğini de ekleyin ve ocaktan kaldırın.

Malzemeleri düşük hızda bir veya iki dakika ezin.

Yürümeye başlayan çocuklar için çeşitlemeler: Pişirme işleminin sonlarına doğru karışıma 1/8 çay kaşığı miso ekleyip karıştırın. Ailenin geri kalanı için baharatlandırın!

 

Karnabahar ve darı

Sahte patates ezmesi!

 • 1 bardak darı
 • Küçük çiçekçikler halinde kesilmiş 1 bardak karnabahar
 • 4 bardak memba suyu

Darıyı yıkayın ve suyunu süzün. Ekstra aroma için darıyı bir tavada düşük-orta sıcaklıkta 3 dakika tutun.

Su ve karnabaharı ekleyin ve kaynatın.

Yumuşayıncaya ve suyunu tamamen çekinceye kadar yaklaşık 30 dakika pişirin.

Püre haline getirin.

Bu pürenin kıvamı patates ezmesine benzer, bebeğiniz çok sevecek. Ertesi gün sertleşir ve kare şeklinde kesilip elle yenmesi için ıslatılabilir.

Çeşitleme: Tat vermesi için küp küp doğranmış yarım bardak balkabağı veya sakız kabağı ekleyin, su oranını ayarlamayı unutmayın. Yürümeye başlayan çocuklar için biraz aroma katabilmek adına, servis etmeden önce, birkaç damla susam yağı eklenebilir.

Sebzeli kinoa

Protein bombası!

 • 1/4 bardak kinoa
 • 1/4 bardak doğranmış dolmalık kabak
 • Soyulmuş ve doğranmış 1/4 bardak balkabağı
 • 1 yemek kaşığı doğranmış soğan
 • 1,5 bardak su

Suyu kaynatın, kinoa ve soğanı ekleyin ve ateşi kısıp 15 dakika pişirin.

Balkabağını ve dolmalık kabağı ekleyin ve yumuşayıncaya kadar kısık ateşte 10 dakika daha pişirin.

Yaşça büyük bebekler için biraz katı bırakarak ezin.

 

 

Sebze yahnisi

Artık tüm sebzeleri tek terıcerelik bir lezzet bombası haline getirebilmek için elinizde bir yol var!

 • Doğranmış 1/4 soğan
 • Soyulmuş ve doğranmış 1 büyük veya 2 orta büyüklükte havuç
 • Soyulmuş ve küp küp doğranmış 1 adet patates veya tatlı patates
 • 6 brokoli
 • Taze veya dondurulmuş yarım bardak bezelye
 • 2,5 bardak sebze suyu veya su

Sebze suyunu veya suyu kaynatın.

Soğan, havuç ve patatesleri ekleyin.

Ateşi kısıp 15 dakika daha pişirin.

Bezelye ve brokoli ekleyin ve 10 dakika daha pişirin.

Çocuğunuza göre ezin ve servis edin.

Bebeğiniz için yeni favori yemekler yaratın! Dolmalık kabak, lahana vb. deneyin.

 

Bakliyat (Fasulye, Mercimek, Bezelye)

Bebeğiniz çok hızlı büyüyor! Hadi biraz daha protein ekleyelim.

Bebeğiniz tahılları, sebze ve meyveleri sindirmeye alıştıktan sonra sırada proteinler var. On aylık olduğunda bebeğinizin doktoru hazır olup olmadığına karar verecektir. Bu dönemde bebekler genellikle daha az süt tüketir ve proteine duyulan ihtiyaç giderek daha çok artar. Lif açısından zengin olan baklagiller muhteşem bitkisel kaynaklı proteinlerdir ve besleyici öğelerle tıka basa doludur.

Soya fasulyesinden yapılan tofu harika bir ilk proteindir. Bebekler tofuyu parmakları arasında tutmayı sever ve süngerimsi dokusunun tadını çıkarır. Protein miktarını arttırmak için bebeğin tükettiği tahıllara ekleyin. Hafta birkaç kez tofu verin; soyaya alerjisi olup olmadığını görmek için bir süre bekleyin. Organik suyla yıkanmış tofu tercih edilmelidir.

Bebeklerin hassas mideleri ve daha kolay sindirim için adzuki fasulyesi, yarma maş fasulyesi, nohut ve mercimek tercih edin. Bir yaşını dolduruncaya kadar barbunya ve börülce gibi fasulye türlerini erteleyin çünkü gaza neden olurlar.

Tam proteinler için bakliyatları tam tahıllarla kombine edin. Bu besinler et istemeyen bebekler için harika protein kaynağıdır. Bebeğe yer fıstığı vermeden önce üç yaşını doldurmasını bekleyin.

Sindirime faydası olması açısından ve daha hızlı pişmesi için bakliyatları, tercihen geceden, 4-6 saat suda bekletin. Meyve ile kombine edilmiş bakliyatların sindirimi zordur ve gaza ve sancıyı neden olabilir bu nedenle bu karışımlar önerilmemektedir.

Eğer bebeğiniz hazırsa on aylık olduğunda aşağıdaki tarifleri deneyebilirsiniz.

 

İçindeki gaz miktarını düşürmek için fasulye nasıl pişirmelidir ?

 1. Fasulyenin taşlarını ayıklayın.
 2. Geceden veya en az 6 saat ıslatın.
 3. Suyunu süzün.
 4. Fasulyeye taze su ekleyin.
 5. 2,5 santimetrelik kombu koyun ve bir tencerede ağzını kapatmadan 20 dakika kaynatın.
 6. Yumuşayıncaya kadar ağzı kapalı pişirin.

 

Buğulanmış tofu

Bebeklerce onaylanmış 1 numaralı oyun yiyeceği!

Organik orta sertlikte veya sert tofuyu küçük küpler halinde doğrayın. Bir buğulama kabında 3-5 dakika tutun.

Soğumaya bırakın ve elle yemesi için bebeğinize servis edin.

Tofu herhangi bir tahıl veya sebze püresinin protein miktarını oldukça arttırır ve yüksek proteinli bir yemeğe dönüştürür. Buğulama yöntemiyle tofuyu hazırlayın veya çiğ bir şekilde bu karışımlara ekleyin. Eğer bebeğinizin beslenme programına süt ürünleri dahil değilse tofu yoğurt veya süzme peynir yerine de kullanılabilir.

 

Tofulu bezelye

 • 50 gram buğulanmış yumuşak tofu
 • 1 bardak pişirilmiş bezelye

Bu malzemeleri sıcakken ezin ve servis edin.

 

Adzuki fasulyesi* ve esmer pirinç

Adzuki fasulyesi küçük, kahverengimsi-kırmızı ve Japon mutfağında yer alan bir fasulye türüdür. Böbrekleri güçlendirir ve besler.

 • 1 bardak esmer pirinç
 • 1/4 adzuki fasulyesi
 • 3 bardak su
 • 1 cm büyüklüğünde kombu parçası

Adzuki fasulyesini geceden veya en az 4 saat suda bekletin ve sonra suyunu süzün.

Fasulyeleri kombu parçasıyla birlikte 3 bardak suda kaynatın.

Köpüğünü alın ve 20 dakika sonra pirinci ekleyin.

Pirinç ve fasulyeler yumuşayıncaya kadar yaklaşık 30 dakika pişirin.

Pişirime işlemini hızlandırmak adına düdüklü tencere kullanılabilir ama buna göre su miktarı da ayarlanmalıdır.

Adzuki fasulyesi küçük, kahverengimsi-kırmızı ve Japon mutfağında yer alan bir fasulye türüdür.

 

Sebze nohut pirinç

 • Yarım bardak pişirilmiş esmer pirinç
 • 1 bardak pişirilmiş bezelye veya kabak
 • Yarım bardak pişirilmiş nohut

Piştikten sonra tüm malzemeleri püre haline getirin ama biraz taneli bırakın. Bir yemek kaşığı pişirme suyu yeterli olacaktır.

 

Bezelye çorbası

Bu çorba çok leziz ve tam bir protein deposudur.

 • 1 bardak kuru, yarma bezelye
 • Yıkanmış, soyulmuş ve doğranmış orta büyüklükte 1 adet havuç
 • Yıkanmış, soyulmuş ve doğranmış 1 kereviz sapı
 • 1 çay kaşığı doğranmış soğan
 • Yıkanmış, soyulmuş ve küp küp doğranmış 1 adet küçük tatlı patates
 • 1 adet taze tatlı mısır veya 1 bardak dondurulmuş mısır (Mısır sadece çocuk bir yaşını doldurduysa verilebilir.)
 • Yıkanmış, soyulmuş ve küp küp doğranmış 1 adet küçük patates (bir yaşını dolduktan sonra)

Yarma bezelyeleri bir tencere içinde kaynatın.

Köpüğünü sıyırın ve 5 dakika daha kaynatın.

Sebzeleri ekleyin ve 1,5 saat pişirin.

Kremsi bir kıvama gelinceye kadar ezin.

(Suyunu biraz süzmeniz gerekebilir.)

Tercihen biraz anne sütü ilave edilebilir.

Yaşça büyük bebekler (on beş ay ve üzeri) için soğanları kaliteli bir yağ içinde birkaç dakika bekletip yarma bezelyelere ekleyebilirsiniz.

Ayrıca bir defne yaprağı veya taze kekik de ekleyebilirsiniz.

 

Mercimek çorbası (on ay ve üzeri)

Demir ve protein deposudur!

 • 1 bardak yıkanmış mercimek
 • 1 yemek kaşığı doğranmış soğan
 • Doğranmış 1 adet kereviz sapı
 • ince dilimler halinde kesilmiş 1 adet havuç
 • 3,5 bardak sebze suyu veya su
 • 1 santimetrelik kombu parçası

Kaynamış biraz suya soğanları ekleyin ve yumuşayıncaya kadar karıştırın.

Mercimek ve sebze suyu veya su ve kombu ekleyin.

Kaynadıktan sonra yaklaşık 15 dakika daha pişirin.

Sebzeleri ekleyin.

Mercimekler yumuşayıncaya kadar yaklaşık 1 saat pişirin.

Blender yardımıyla püre haline getirin. (Fazla suyu dökün.)

 

Mercimek ve tatlı patates veya kabak

Mercimek demir (Bebekler için hayati öneme sahiptir.) ve lif açısından zengindir.

 • 1 bardak pişmiş mercimek
 • 1 bardak pişmiş tatlı patates veya kabak (Suyundan biraz ayırın.)

Biraz tatlı patates veya kabak suyu ile püre haline getirin.

 

Adzuki fasulyesi ve kabak çorbası

 • Bebeğiniz bu harika lezzete bayılacaktır.
 •    5 bardak su
 •  Geceden suya yatırılmış veya en az 8 saat suda bekletilmiş yarım bardak adzuki fasulyesi
 •     1/4 bardak doğranmış soğan
 •  5 santimetrelik bir kombu şeriti
 •  Soyulmuş ve küp küp doğranmış 1 bardak balkabağı

 

Fasulyedeki suyu süzün.

Adzuki fasulyelerini, kombu ve 5 bardak suyu derin bir tencerede kaynatın.

Altını kısın, ağzını kapatın ve yaklaşık 1 saat pişirin.

Kabağı ekleyin ve yumuşayıncaya kadar 30 dakika daha pişirin. Kombuyu çıkarın.

Biraz ezin ve servis edin.

Çeşitleme: On beş aylık çocuklar için, bir tutam kaliteli deniz tuzu ekleyebilirsiniz.

 

 

Makarna Dünyası

Yemek öğünleri için tamamen yeni bir dünya yaratın! Sağlıklı bir sürü makarna çeşidi bulunmaktadır. Esmer pirinç, kavuzlu buğday ve kamut makarnaları lezizdir ve çok besleyicidir ve buğday (ilk yılda potansiyel bir alerjen) yerine kullanılabilir. On iki aydan sonra ıspanak ve domatesli makarnalar ve soba (karabuğday) veya kesme makarna gibi Asya’ da yaygın olarak tüketilen makarna çeşitleri kullanılabilir.

 

İlk erişteler (içinde buğday olamayanları, on ay ve üzeri)

 • Kamut veya esmer pirinçten yapılmış 2 bardak erişte
 • Pişirilmiş ve püre haline getirilmiş 1 bardak sebze

Erişteyi yumuşayıncaya kadar kaynatın ve sonra suyunu süzün.

Pişmiş sebzeleri ekleyin.

 

Et (Tavuk, Balık, Kuzu, Sığır Eti Ve Hindi)

Bebeğiniz dişlerinin çıkması et yemeye hazır olduğu anlamına gelmez! Bebeğinizin ölçülerini, sindirim sisteminin gelişim seviyesini ve büyümesini (kilo ve boy) hesaba katın. Et karmaşık proteinler içerir ve birçok bebeğe on aylıkken organik tavuk ve hindi eti verilebilse de çocuk birinci yaşını doldurmadan et verilmemelidir. Bu kümes hayvanı etlerinin tadı ağır değildir ve tatlı sebzelerle iyi gider. Balık ve kırmızı et on iki aydan sonra yedirilebilir.

Bir yıldan sonra dilbalığı gibi derin sularda yaşayan beyaz balıklar tercih edilmesi gereken balıklardır*. Ringa balığı yağı veya morino balığı karaciğer yağı omega-3 açısından oldukça zengindir ve on iki aydan sonra kullanılabilir. Bizim tercihimiz vahşi somondur; çiftlik somonu ve gökkuşaklı alabalık nadiren verilebilir. Çevremiz sürekli olarak değişime uğradığı için hangi balığın sağlıklı olduğu konusunu sürekli olarak takip edin. Balığı buğulama veya yahni olarak servis edin. Suşi ve çiğ balıktan kaçınılması gerekir, kabuklu deniz ürünleri de iki veya üç yaşından sonra güvenlidir.

Et ve kümes hayvanı etinin tadı ve kokusu bebeğin bu besinleri reddetmesine neden olabilir. Bu arada kullanılabilecek dengeli vejetaryen bir diyet bebeğinize çeşitli besleyici öğeler sunabilir.

Yumurta yaygın bir alerjendir, özellikle beyazı, bu nedenle çocuğunuz bir yaşını dolduruncaya kadar beklemek gerekir. Yumurtayı hazırlarken beyazını ve sarısını düşük-orta ısıda jöle kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Çok pişirilen yumurtaları sindirmek zordur. Çiğ yumurta salmonella içerebilir bu nedenle bebeklere kesinlikle verilmemelidir.

Editörün Notu: Civa oranı yüksek balıklardan kaçınılmalıdır. Pisi balığı, dil balığı, somon balığı ve morino balığı tercih edilmelidir. Balıklar iyi pişirilmelidir. Haşlama ve buğulama tercih edilmelidir.

 

İlk kümes hayvanı eti tecrübem

Bu lezzetli tarifleri on iki aydan sonra ve çocuğunuz büyüdükçe daha katı sunun. Tavuk ve hindiyi içindeki parazit ve bakterileri öldürmek için hiç pembe yeri kalmayacak şekilde güzelce pişirin.

 

Tavuk veya hindi köftesi

Körpe ve lezzetli!

 • 2 bardak tavuk veya hindi kıyması
 • Yıkanmış, soyulmuş ve küp küp doğranmış 1 adet havuç
 • Yıkanmış, soyulmuş ve doğranmış bir adet kereviz sapı
 • 1 yemek kaşığı doğranmış soğan
 • Yıkanmış, soyulmuş ve küp küp doğranmış 1 adet patates

Etleri küçük toplar halinde yuvarlayın ve yarıya yakın kaynar su içinde sebzelerle birlikte pişirin.

Ağzını kapatın ve 1,5 saat daha pişirin.

Küçük parçalara ayırın.

Tavuk veya hindi köftelerini sebzeyle veya sebzesiz servis edin. Bebeğiniz iki yaşına gelince birazcık baharat da ekleyebilirsiniz.

Çeşitleme: Kıvam arttırmak için köfteleri pişirmeden önce biraz pişirilmiş esmer pirinç ekleyin.

 

Kümes hayvani etinin püresi

 • 2 bardak küp küp kesilmiş tavuk veya hindi eti
 • Yıkanmış, soyulmuş ve doğranmış 2 adet havuç
 • Yıkanmış, soyulmuş ve doğranmış bir adet kereviz sapı
 • 1 yemek kaşığı doğranmış soğan

Yumuşayıncaya kadar pişirin.

Püre haline getirin.

Tavuk veya hindi yerine tavuk eti de kullanabilirisiniz ve on ikinci aydan sonra biraz baharat da ekleyebilirsiniz.

Harika lezzetlerin muhteşem bir karışımı!

 

Tavuk, tatlı patates ve esmer pirinç

Tavuk ve hindi eti protein, B vitaminleri ve çinko açısından oldukça zengindir ve çocuğunuza enerji yüklemesi yapar.

 • Yarım bardak küp küp doğranmış tavuk eti (Tavuk eti küçük miktarda su içinde haşlanabilir veya buğulanabilir.)
 • 1 adet pişirilmiş tatlı patates
 • Yarım bardak pişirilmiş esmer pirinç
 • 1/4 bardak elma püresi

Tüm malzemeleri bir blender yardımıyla karıştırıp püre haline getirin.

İhtiyaç duyarsanız anne sütü, bebek maması veya tatlı patatesin suyundan biraz ayırıp kullanın.

 

Hindi eti ve tatlı pirinç

Bebeğinizin sevdiği tüm lezzetler bu yemekte!

 • Yarım bardak pişmiş hindi eti
 • Yarım bardak pişmiş havuç
 • Yarım bardak pişmiş elma püresi
 • 3/4 bardak pişmiş esmer pirinç gevreği

İstenilen kıvamda püre haline getirin.

 

Tavuk, bezelye ve pirinç

 • 1 bardak pişmiş dondurulmuş bezelye
 • Buğulanmış veya kavrulmuş yarım bardak tavuk eti
 • Yarım bardak pişmiş esmer pirinç gevreği

İstenilen kıvamda püre haline getirin.