7 Kolay Adımda Konforlu Bir Oturma Odası Nasıl Tasarlanır?

Uzun bir günün sonunda, oturma odası genellikle dinlenme ve gevşeme için sığındığımız yerdir. Oturma odası evde en çok kullanılan odalardandır ve bu nedenle, eğer kendinizinkini yetersiz buluyorsanız, gerçekten sevdiğiniz bir dekorasyon oluşturmak için zaman ve çaba harcamaya değer.

Oturma odanız ister küçük ister büyük, onu rahat ve sıcak yapacak bir dekorasyon tarzı vardır. Bu yazıda, oturma odanızda nasıl rahat bir atmosfer oluşturabileceğinize dair bazı uzman ipuçları paylaşıyoruz. Bu ipuçları, evinizin eski veya yeni olmasına bakılmaksızın her türlü oturma odası için işe yarayacaktır, bu yüzden rahatlayın, sıcak bir içecek alın ve nasıl kendi evinizde harika rahat ve dekoratif bir oturma odası oluşturabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Bir Odak Noktası Oluşturun

Oturma odanızı rahatlatıcı bir atmosfere dönüştürmenin ilk adımı, odak noktası oluşturmaktır. Eğer oturma odanız genişse, iki odak noktası bile oluşturabilirsiniz. Odak noktası, şömine, TV veya eğlence ünitesi, TV dolabı gibi büyük bir mobilya veya hatta güzel bir manzaralı pencere olabilir. Tv ünitesi süsleri ile dekore edilen üniteler, özellikle odanızda şömine olmadığında  en iyi odak noktalarıdır, çünkü misafirleriniz geldiğinde kolayca kapatılabilir ve size güzel bir mobilya parçası kalır. Oturma odanızın ana odak noktasını belirledikten sonra, mobilyalarınızı onun etrafında toplayarak herkesin rahatlamak ve sosyalleşmek için uygun bir alan oluşturun.

 

Sıcak Tonlu Bir Renk Seçin

Doğru renk seçimi, oturma odanızı daha rahat ve davetkar görünmesine ve yardımcı olabilir. Açık mavi gibi soğuk renklerden kaçının ve yerine sıcak tonlu beyazları, sıcak nötrleri, adaçayı yeşilini ve yumuşak kırmızı, sarı ve pembe tonlarını tercih edin. Mor, koyu yeşil veya lacivert gibi daha derin renkler ise oturma odanızı daha zengin gösterir ve rahat ve lüks bir dekorasyon için mükemmeldir.

 

Doğru Mobilyayı Seçin

Daha modern mobilyalarda görebileceğiniz keskin, temiz hatlardan uzaklaşarak, yumuşak yastıklı ve kıvrımlı kenarlara sahip konforlu kanepeler seçin. Koltuğunuzun iki yanında bulunan yan sehpalar, masa lambaları ve süs eşyalarınız için mükemmel bir yer sağlayacak ve mekanda dengeli bir his oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bir orta sehpa seçimi söz konusu olduğunda, kare bir sehpa yerine dairesel bir sehpa bu rahat duyguya katkıda bulunabilir ve size etrafta toplanacak bir şeyler vermenin yanı sıra içecek ve kitap koymak için uygun bir yer sağlar. Bir adım daha ileri gitmek istiyorsanız sehpa yerine döşemeli bir puf kullanmayı düşünün. Bu, oturma alanınıza daha fazla doku ve sıcaklık getirecektir ve hazırda şık bir tepsi bulundurarak bu alanı içecekleri yerleştirmek için kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yumuşak Aydınlatma

Yumuşak aydınlatma katmanları, oturma odanızda rahat bir atmosfer oluşturmanın anahtarıdır. Parlak tavan lambaları yerine, oturma odanızın etrafında güzel, sıcak ışık havuzları oluşturmak için çeşitli farklı masa lambaları ve zemin lambaları kullanın ve aydınlatma seçiminizi katmanlı bir yaklaşım benimseyerek yapın. Tavan aydınlatma devrenize ayarlı ışık anahtarı takmak, oturma odanızdaki atmosfer üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanıza yardımcı olabilir ve tavan ışıklarınızı gerekiyorsa istediğiniz kadar loş veya parlak hale getirebilirsiniz.

Yumuşak Mobilyalar

Oturma odanız için doğal malzemeler arasından seçim yaparak mekanınızı sıcak ve rahat hale getirebilirsiniz. Bunlar, yün, pamuk, rattan ve keten gibi malzemeler olabilir. Terakota, adaçayı yeşili ve sıcak nötrler gibi sıcak doğal renklerde seçilen yumuşak mobilyalar, zamansız ve davetkar bir görünüm oluşturacaktır. Kanepenizi bol miktarda yumuşak yastıklarla süsleyin ve kışın soğuk gecelerde altına sıcak bir örtü ekleyerek oturma odanızı sıcak ve davetkar hale getirin. Bu, anında zahmetsiz bir şekilde mekanınızda sıcak ve davetkar bir his yaratacaktır.

Bir Kilim Ekleyin

Güzel ve yumuşak bir kilim, rahat bir oturma odasını tamamlamak için olmazsa olmazdır. Güzel bir halı, odanızı birbirine bağlayarak alanınızı sabitlediğinden, özellikle daha büyük ve açık plan oturma odaları için kullanışlıdır. Halılar ayrıca, odanıza renk ve ilgi katmak için mükemmel bir fırsattır, özellikle beyaz veya nötr duvarlarınız varsa. İran kilimleri zamansızdır ve hem geleneksel hem de modern iç mekanlarla iyi uyum sağlar. Jüt, sisal veya kendir gibi doğal elyaf kilimler de mekana derinlik ve doku katacak ve oturma odasındaki rahatlık hissine katkıda bulunabilecektir. Bunlar ayrıca çevre dostu bir seçenektir ve rahat bir yazlık evinde geleneksel bir şehir evi kadar işe yarayabilir. Bir adım daha ileri gitmek isterseniz,  daha büyük bir halının üstüne yumuşak bir koyun postu ekleyerek rahatlığı katlayabilirsiniz. Bu, odanıza daha fazla derinlik ve rahatlık katacak ve ayaklarınızın altında harika bir his uyandıracaktır.

Pencerenizi Giydirin 

Perdeler, oturma odanızın mahremiyetini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda soğuk kış aylarında oturma odanızın ısısını koruma ve sıcak bir atmosfer oluşturma konusunda da yardımcı olur. Yerden tavana kadar olan perdeler, oturma odanıza şık ve gösterişli bir görünüm kazandırır. Soğuk havalarda odanızı sıcak ve rahat tutmak için kadife veya ağır keten gibi kalın malzemeleri tercih edebilirsiniz. Son olarak, odanızın sıcak ambiyanslı görünümünü tamamlamak için perdelerinizi de sıcak renklerde seçebilirsiniz.

Tamamlayıcı Son Dokunuşlar 

Salon aksesuarları, şık bir oturma odası oluşturmanın önemli bir unsurudur. Sehpanızı ilginç bir obje, vazo, kase veya birkaç kitapla aksesuarlandırarak alanınıza daha fazla katman ve dekor alanı ekleyebilirsiniz. Oturma odanıza ihtişam katmak istiyorsanız, altın, bakır ve pirinç gibi doğal olarak sıcak tonlara sahip metallerden yapılmış oturma odası aksesuarları tercih edebilirsiniz. Kokulu mumlar da bir oturma odasına son rötuşlar eklemek için harika bir yöntemdir ve akşam saatlerinde oluşturmak istediğiniz sıcacık ışıltıyı artırmanıza yardımcı olabilir.  Köknar, portakal, karanfil veya vanilya gibi güzel anıları hatırlatacak sıcak kokular seçebilirsiniz. Bu kokular, oturma odanızı sıcak ve rahat hale getirerek kış aylarında içinizi ısıtacaktır.