7-8 Aylık Bebek Beslenmesi

Bu yaştaki bebekler ilk bağımsızlık belirtilerini, yemek tercihlerini ve kendi başına yemek yiyebilmek için
gerekli ilk fiziksel becerileri gösterirler. Bebeğinize çeşitli yemekler sunabilmeniz muhteşem bir keyiftir.
Bebeklerin çoğu kavrama yetilerini yaklaşık olarak sekiz aylıkken geliştirmeye ve yiyecekleri başparmağın
uç kısmıyla tutmaya başlarlar.

Bebeğin temel besin kaynağı, ister anne sütü olsun ister mama, hala süttür. Ama bebeğiniz yaklaşık altı
aylıkken sütle birlikte ilk tahıllarına başladığında, artık yeni heyecan verici lezzetler için hazırdır.

7-8 Aylık Bebek Neler Yer?

PÜRELER VE DİĞER YENİ YEMEKLER

Bebeğin beslenme programına öncelikle sebze püreleri ve  daha sonra da meyve püreleri eklenebilir (Püre tarifleri için buraya bakınız.). Diş etleri için yumuşak ve sindirilmesi kolay pürelerle başlayın. Acele etmeyin, bebeğiniz hazır olduğunda püreler aşamalı olarak karıştırılabilir ve yavaş yavaş daha yoğun hale getirilebilir. Sebzelere alışıldıktan sonra, içine tahıl gevrekleri de karıştırılabilir, aynı durum meyveler için de
geçerlidir. Ayrıca diş çıkarma tostu (Hindistan cevizi, tereyağı, şeker, süt, un bunun gibi karışımı ile yapılan sert ekmek dilimi.) da bu aşamada muhteşem yeni yiyeceklerdendir.

Yaklaşık olarak sekiz aylıkken bebeğinize daha fazla sayıda tahıl gevreği, sebze ve meyve kombinasyonları denetin. Yaratıcı olun! Ayrıca bebeğinize lezzetli diş çıkarma yiyeceklerinden vermeye devam edin. Bebeğiniz daha fazla diş çıkardığında yiyecekler bebeğinize çiğnemeyi öğretebilsin diye daha yoğun olabilir. Ayrıca bebekler sekiz aylıkken 3/1 su-meyve suyu oranında seyreltilmiş organik meyve suları veya bebek meyve sularını da (böcek ilacı olmayan) içmeye başlayabilirler. Bir yaşından önce narenciye vermeyin. Yumuşak kapağı olan bir bardakla alıştırma yapmanın tam vaktidir.

Diş Çıkarma

Bebeğinizin dişleri çıkıyor! İyi huylu çocuğunuz yemek, şekerleme ve uyku vakitlerinde size zorluk çıkarmaya başlayabilir. Bazı bebekler bu süreci çok fazla rahatsızlık yaşamadan atlatırken bazıları oldukça zor bir dönemden geçer. Diş çıkaran bebekler her şeyi ağızlarına sokar bu nedenle evde küçük eşyaları bebeklerin erişebileceği yerlere koymayın. Diş kaşıma bisküvisi ve çiğneme gerektiren yiyecekler (Bebeğinize asla sakız vermeyin.) bebeğin hassas diş etlerini rahatlatacaktır. Diş kaşıma bisküvisi tarifleri için buraya bakınız.

Bebeğiniz ilk dişlerini yumuşak bir bebek diş fırçası ile fırçalayabilirsiniz ama bir yandan da bebeğiniz birkaç diş çıkarıncaya kadar ağzını bir el bezi veya gazlı bezle temizlemeye devam edin. Bebeğinizi asla kucağında bir biberon dolusu meyve suyu veya sütle yatırmayın çünkü ağzında biriken şeker kalıntıları dişlerinin çürümesine neden olacaktır. Sağlıklı diş etleri ve süt dişleri sağlıklı kalıcı dişlerin temelini oluşturur. Çocukların çoğu üç yaşına geldiklerinde yirmi tane süt dişlerinin hepsini çıkarmış olurlar.

Meyve Suları

Seyreltilmiş ve narenciye olmayan meyve suları sekiz aylıkken verilebilir ve alıştırma bardağıyla içirilebilir. Yüzde yüz saf meyve suları alın, karışık ve şeker içeren meyve sularından uzak durun. Olası bakteriyel bir kirlenmeyi önlemek için meyve suları pastörize olmalıdır. Doğal şeftali, armut ve kayısı suları tercih edilmelidir. Eğer evde havuç suyu hazırlıyorsanız sadece organik havuçları tercih edin çünkü organik olmayan havuçlar topraktan bulaşabilecek istenmeyen atık maddeler barındırabilir. Tek başına verilen portakal ve elma suları bebeğinizin midesi için fazla asitli olabilir.

Meyve suları vitamin ve mineralleri içerirler fakat meyvede bulunan yaralı lifleri barındırmazlar. Meyvenin en yararlı hali doğal halidir çünkü en besleyici olduğu yapıdadır. Ev yapımı meyve suları sonraki en iyi seçenektir ama buzdolabına konulmadan hemen tüketilmelidir. Tüm meyve suları bebek on bir aylık oluncaya kadar 3/1 su-meyve suyu oranıyla seyreltilmelidir.

Bebeğinize çok fazla meyve suyu vermeyin. Son zamanlarda besinler konusunda yapılan araştırmalar bebeklerin ve yürümeye başlayan çocukların çok fazla miktarda meyve suyu tüketmeleri erken yaşta obeziteye neden olduğunu ortaya koymuştur. Amerikan Pediatri Akademisi günlük 3/4 bardak (yaklaşık olarak 180 mİ) meyve suyundan fazlasını önermemektedir ve hatta bazı çocuk doktorları bebek ve yürümeye başlayan çocukların hiç meyve suyu tüketmemeleri gerektiğini savunmaktadır. Meyve suyu oldukça yoğun bir şeker (früktoz) kaynağıdır ve çok tüketildiğinde gaz ve ishale neden olabilir. Kesinlikle anne sütü veya bebek mamasının yerini tutmaz. Çok fazla meyve suyu bebeğinizi doyurup gereksinim duyduğu önemli kalori ve temel besleyici öğelerden mahrum bırakabilir. Su, meyve suyuna nazaran bebeğiniz için daha doğru bir sıvı takviyesidir.

 

Bebeğinize meyve suyu ve diğer içecekleri oda sıcaklığında (soğuk değil) verin çünkü bebeğin sindirim sisteminin soğuğa değil sıcağa ihtiyacı vardır.

 

 

Bebeklere Hangi Gıdalar Ne Zaman Verilmeli?

YAŞDoğumdan altı aylık oluncaya kadar6-9 aylık
YİYECEKLERAnne sütü veya bebek mamasıİçinde tuz olmayan, sadece küçük miktarda organik esmer pirinç maltı veya şurubu, sebze, meyve eklenmiş, işlem görmemiş tahıl gevreği ezmesi
GENELMümkünse her zaman organik gıdalar kullanın. Diş etlerini rahatlatan ve sindirimi kolay yumuşak besinlerle başlayın. Bebeğin dişleri çıktıkça çiğnemeyi öğretmek adına yiyecekler daha katı olabilir. Alıştırma bardağı (yumuşak kapaklı) kullanılabilir.
BELİRLİ

AYLAR

6. ay – anne sütü ve bebek maması hala beslenmenin temelini oluşturmaktadır.

İlk yiyecekler – tam tahıl gevrekleri. Verme sırası: pirinç, darı, yulaf ve arpa. Bir yıl dolmadan buğday vermeyiniz. Her defasında bebeğinizi içine anne sütü veya bebek maması karıştırılmış 1 çay kaşığı tahıl gevreği verin. Bebeğiniz doyuncaya kadar tahıl gevreği miktarını aşamalı olarak arttırın

 

7.ay – bebeğin beslenmesine ilk olarak sebze ve daha sonra meyve püreleri eklenebilir.

Sebzelere alıştıktan sonra tahıl gevrekleriyle de karıştırabilir. Aynı durum meyve püreleri için de geçeriidir. Diş çıkarma tostu.

 

8.ay – Bebeğinize çeşitli tahıl gevreği, sebze ve meyve kombinasyonlarını vermeye devam edin. Yaratıcı olun!

Diş çıkarma yiyecekleri, bebekler sekiz aylıkken 3/1 su-meyve suyu oranında seyreltilmiş böcek ilacı olmayan organik meyve sularını veya bebek meyve sularını da içmeye başlayabilirler. 1 yıl dolmadan narenciye vermeyin.

9.ay – Ispanak, turp vb. tüm sebzeler verilebilir. Tahıl gevrekleri, meyveler ve sebzeler daha yoğun olabilir ve farklı kombinasyonlar halinde verilebilir.

.

 

 

 

 

Yedi ve Sekiz Aylık Bebek Yemekleri

Annemizin mutfağında artık daha yoğun yemekler pişiyor. Bebeklerin tüm dişleri henüz çıkmamış olabilir fakat diş etleri ile üstesinden gelebilir.

 

Diş Çıkarma Yiyecekleri

Bebeğiniz diş çıkarırken her şeyi ağzına sokmak isteyecektir. Bu lezzetli ve besleyici yiyecekler hassas olan diş etlerini rahatlatacaktır.

 

 

Diş kaşıma bisküvisi/peksimet (yedi ay ve üzeri)

Peksimet Alman kökenlidir ve “çifte pişirilmiş” anlamına gelir. Fırında yavaşça pişirilen bir ekmektir ve bebekler için muhteşem bir diş çıkarma tostu, yürümeye başlayan çocuklar için de süper bir atıştırmalıktır, kolayca sindirilebilir. Bebekler harika lezzetine bayılır!

 • 6 dilim tuzsuz tam tahıllı, mayasız ekmek Fırını önceden 120 derecede ısıtın.

Ekmekleri dörde bölün.

Ekmekleri temiz fırın tepsisinin üzerine dizin.

Altın sarısına dönünceye kadar yaklaşık olarak bir saat boyunca bu düşük ısıda pişirin.

Kapaklı bir saklama kabında veya kese kağıdında iki haftaya kadar muhafaza edebilirsiniz.

 

Lezzetli Diş Kaşıyıcılar (sekiz ay ve üzeri)

Diş kaşıma bisküvisi (peksimet)

Dondurucudan çıkarılmış bütün halde havuç – sivri ucunu kesin (Isırıldıktan sonra tekrar kullanmayın.)

Kuru simit (buğday unundan yapılma olmayacak)

Pirinç kekleri ve tahıl gevreği patlağı

Saf meyve suyu ile tatlandırılmış (dişler çıkıncaya kadar) diş çıkarma kurabiyeleri (buğday unundan yapılma olmayacak)

Tam tahıllı kurabiye (buğday unundan yapılma olmayacak)

Soğuk şeftali püresi

 

SEBZELER

Yedi-sekiz aylıkken bebeğiniz sebzelerin eğlenceli lezzetlerini tatmaya hazırdır. Yumuşaklık kilit özelliktir ve mümkün olan en az suyla pişirmek besleyiciliklerini muhafaza etmelerini sağlayacaktır. Sebzeler (özellikle taze fasulye ve bezelye) bir yiyecek değirmeni veya blender yardımıyla püre haline getirilebilir. Patates veya tatlı patatesleri bir el blenderi veya yiyecek değirmeni vasıtasıyla püre haline getirin çünkü normal bir blender vıcık vıcık bir hale getirebilir. Çok büyük yiyecekleri bebek yutmakta zorlanacaktır bu nedenle yiyeceklerin yumuşaklığını dikkatli bir şekilde kontrol edin.

Annemizin akşam yemeğinde bulunan havuç ve tatlı patates gibi ilk sebze püreleri tatlı ve yumuşaktır. Brokoli gibi sebzelerin tatları daha güçlüdür ve kıvamları daha yoğundur.

Sebze püreleri tek olarak veya tahıl gevrekleriyle birlikte verilebilir ama meyvelerle (elma hariç) karıştırmayın. Sebzelerden sonra meyvelere geçilmelidir çünkü bebek hali hazırda tatlı olan turuncu renkli sebzelere yeterince alışmış olacaktır. Bu bebeklerin tatlıya düşkün olma ihtimalini azaltır ve sebzelere olan ilgisini yitirmesini engeller.

Bebekler elle yedikleri yemeklere bayılır. Sekiz aydan sonra bebeklere küçük ağızda dağılan kabak parçaları ve dişler  çıkmaya başlayınca da yumuşak, küçük brokoli parçaları  verilebilir.

Dikkatli Seçin

Bebeğinizi bir yaşını doldurmadan mısır (oldukça alerjiktir) ve beyaz patates, domates, patlıcan ve biber gibi yiyeceklerle beslemeniz kesinlikle önerilmemektedir. Havuç gibi kök sebzeler kimyasal gübre barındırırlar bu nedenle bu yiyeceklerin organik olanlarını tercih edin.

 

Ev işlerini yapanlar akşam yemeği vakitlerinin çok yoğun
geçtiğini bilir; bebeğinizin yemeklerini büyük miktarlarda
yapmanız bazı günlerde imdadınıza koşabilir. Bebeğiniz için
pişirdiğiniz aynı sebzeleri (tabi daha az püre hafine getirilmiş
bir şekilde) diğer aile üyelerine de servis edebilirsiniz.

Bazı tariflerimiz dondurucuya koyabilin diye fazla miktarda yemek yapmanızı sağlamaktadır.

 

 

Sebze Püreleri

TURUNCU RENKLİ SEBZE PÜRELERİ (YEDİ AY VE ÜZERİ)

Bebekler ilk yiyeceklerin tatlı olmasını çok sever çünkü anne sütüne benzer. Turuncu renkli sebzeler muhteşem ilk seçeneklerdir.

Balkabağı

Kabak yüksek miktarda lif ve kompleks karbonhidrat barındıran ve harika bir A vitamini kaynağı, tatlı bir sebzedir… kazandıran özellikler!

 • Soyulmuş ve küp küp kesilmiş 3-5 bardak balkabağı

Kabağı düdüklü bir tencere veya çift katlı bir tencerede pişirin veya içinde kabağın üzerine çıkacak kadar su olan derin bir tava da kullanabilirsiniz.

Yumuşayıncaya kadar yaklaşık olarak 15 dakika kaynatın.

İçinde kaynattığınız suyun bir kısmıyla püre haline getirin. Yaşça büyük bebekler için bir çatal veya seramik havan yardımıyla ezin.

 

Havuç

 • Soyulmuş ve dilimlenmiş 1-2 bardak havuç

Turuncu renkli sebze (balkabağı} pürelerini pişirme talimatlarına göre pişirin.

Yaban havucu vb. bir başka kök sebze ile bu tarifi deneyin. Havuç – yaban havucu vb. (bebek her ikisine de alıştıktan sonra) lezzetli bir kombinasyon oluşturabilirsiniz.

Bebeğinizin midesi rahatsızsa havucu bir süre erteleyin çünkü sindirimi daha kötü hale getirip ishale neden olabilir.

 

 

Tatlı patates püresi

Tatlı patates A, C ve beta karoten açısından oldukça zengindir bu nedenle tam bir besin şampiyonudur.

 • Soyulmuş ve dilimlenmiş 3-5 bardak tatlı patates

Tatlı patatesleri küçük, derin bir tavaya yerleştirin, üzerini örtecek şekilde kaynar su ilave edin.

Yumuşayıncaya kadar yaklaşık olarak 15 dakika kaynatın.

Bir el değirmeni veya yiyecek değirmeni ile püre haline getirin (tatlı patatesleri bir el blenderi veya yiyecek değirmeni vasıtasıyla püre haline getirin çünkü normal bir blender vıcık vıcık bir hale getirebilir.)

İstenilen kıvamı tutturabilmek için biraz anne sütü veya bebek maması kullanabilirsiniz.

 

Bebeğinizin rengi turuncuya mı döndü? Endişelenmeyin, ona çok fazla turuncu renkli sebze vermiş olabilirsiniz; fazla beta karoten cildini birazcık turuncuya boyamış olabilir, Bu yiyecekleri vermeyi bırakınca bu zararsız durum hemen ortadan kalkacaktır.

 

 

VEJETARYEN YEŞİL PÜRELER 1 (SEKİZ AY VE ÜZERİ)

Bezelye veya taze fasulye püresi

Tatlı bezelye bebekler için favori bir yiyecektir. C vitamini, beta-karoten, lif ve çinko içermektedir.

 • 3-5 bardak donmuş veya taze bezelye veya ayıklanmış, kesilmiş taze fasulye

Küçük derin bir tavada bezelyelerin üzerine taze fasulyelerin de yarısına kadar su katarak pişirin.

Yeşil rengini kaybetmeden yumuşayıncaya kadar kapağını kapatarak 3 dakika pişirin.

Yumuşak bir püre elde etmek için kaynama suyundan biraz ilave ederek ezin.

 

VEJETARYEN PÜRELERİ 2 (SEKİZ AY VE ÜZERİ)

Bebekler daha yoğun lezzetlere hazırdır!

Brokoli Püresi

Brokolinin güçlü, belirgin bir tadı vardır ve eğer bebeğiniz burun kıvıracak olursa içine biraz tatlı patates ekleyin.

 • Uçları alınmış 2 bardak brokoli (isterseniz karnabahar da kullanabilirsiniz) Brokolileri güzelce yıkayın, birkaç dakika suda bekletin ve süzün. Brokolileri derin bir tavaya koyun yarıya kadar gelecek şekilde su ekleyin.

Kapağını kapatıp kaynatın ve parlak yeşil rengini kaybetmeden yumuşayıncaya kadar orta ateşte pişirin, suyu boşaltın.

Biraz anne sütü veya bebek maması kullanarak püre haline getirin (Brokoli ve karnabahar gibi gazlı sebzelerin suları bebeğinizde gaz yapabilir.)

 

Karnabahar püresi

Yukarıda bahsedilen brokoli tarifinin aynısını uygulayın.

 

Yeşil yapraklılar

Yeşil yapraklılar kalsiyum, beta karoten ve C vitamini açıcından oldukça zengindir.

 • 3 bardak yıkanmış, doğranmış Çin lahanası veya göbeksiz yeşil lahana

(püre haline getirilmesi en kolay olan yeşil yapraklı)

Çin lahanasını yeşil rengini kaybetmeden yumuşayıncaya kadar bir buğulama sepetinde bekletin.

İstenilen kıvamı sağlayıncaya kadar içine biraz su veya anne sütü

katabilirsiniz.

Eğer bebeğiniz Çin lahanasını sevdiyse, lahana ve göbeksiz yeşil lahanayı da deneyin. Yeşil yapraklılar, turuncu renkli sebze püreleriyle iyi gider ve ayrıca kalsiyum miktarını da arttırır.

 

Çin lahanası: Normal marula göre daha beyaz. Marul lahana arası bir bitkidir.

 

 

Pancar püresi

Yıkanmış, soyulmuş, uçları kesilmiş ve dilimlenmiş 2 orta büyüklükte veya 1 tane büyük pancar.

Pancarları küçük bir tencereye yerleştirin ve üzerini örtecek şekilde su koyun.

Yüksek ateşte kaynatın ve yumuşayıncaya kadar yaklaşık 10 dakika kadar pişirin.

Gerekirse kıvamı için suyundan biraz ekleyerek püre haline getirin.

Endişe etmeyin, pancar bebeğin dışkısını kırmızıya boyayabilir çünkü henüz tam anlamıyla pancarı sindiremez.

 

Tüm sebzelere alıştıktan sonra bebekler tarafından tadılmış ve onaylanmış bu kombinasyonları deneyin. Sonra kendi kombinasyonunuzu oluşturun.

 

 • Brokoli ve havuç püresi
 • Havuç ve yaban havucu püresi
 • Lahana ve kabak püresi
 • Dolmalık kabak ve taze fasulye püresi
 • Kabak, soğan ve kabak püresi
 • Taze fasulye ve tatlı patates püresi
 • Balkabağı ve mısır püresi (sadece bir yaşını doldurduktan sonra)

 

Brokoli ve havuç püresi

Brokoli güçlü kemikler için gerekli kalsiyum ve antioksidanlar, C vitamini, bağışıklık, göz ve cilt için hayati öneme sahip beta karoten bakımından zengindir.

 • Ayıklanmış 1 bardak brokoli
 • Yıkanmış, soyulmuş, dilimlenmiş orta boy bir havuç

Brokolileri güzelce yıkayın, birkaç dakika suda bekletin ve süzün.

Brokolileri küçük derin bir tavaya yerleştirin yarıya kadar kaynar su ekleyin.

Kapağını kapatıp kaynatın ve parlak yeşil rengini kaybetmeden yumuşayıncaya kadar birkaç dakikalığına orta ateşte pişirin, suyunu süzün.

Havuçları az miktarda su ile buğulama sepeti veya derin bir tavada ayrıca pişirin.

Brokoli ve havucu hafifçe ezin.

 

Brokoli ve tatlı patates püresi

 • Ayıklanmış 1/2 bardak brokoli
 • Soyulmuş ve dilimlenmiş 1/2 bardak tatlı patates

Brokolileri güzelce yıkayın, birkaç dakika suda bekletin ve süzün.

Tatlı patatesleri derin bir tavaya koyun ve üzerini tamamen kaplayacak şekilde kaynar su koyun ve kaynatın.

5 dakika pişirin.

Brokoliyi ekleyin ve bir 8-10 dakika daha pişirin.

Püre haline gelinceye kadar ezin.

 

Dolmalık kabak ve havuç püresi

 • Yıkanmış, soyulmuş, uçları kesilmiş ve dilimlenmiş 2 adet dolmalık kabak
 • Yıkanmış, soyulmuş ve dilimlenmiş 1 büyük havuç

 

Dolmalık kabakları ve havuçları derin bir tava içine koyun ve üzerini kaplayacak kadar su ekleyin.

Kapağını kapatıp kaynatın ve yumuşayıncaya kadar yaklaşık olarak 10-12 dakika kaynatın.

Gerekirse biraz suyundan ilave edip kadifemsi bir hal alıncaya kadar ezin.

 

Lahana ve kabak püresi

 • Yıkanmış ve doğranmış 2 bardak lahana
 • Yıkanmış, soyulmuş ve dilimlenmiş 2 bardak kabak

Lahanayı buharda yumuşatın (buradaki yeşil yapraklılar tarifine bakınız.).

Kabağı düdüklü bir tencere veya çift katlı bir tencerede pişirin. Eğer mutfağınızda bunlardan biri yoksa kabağın üzeri tamamen suyla örtülecek şekilde derin bir tavada kaynatın.

Kabağı yumuşayıncaya kadar 15 dakika pişirin.

Lahana ve kabağı karıştırın.

Suyundan biraz ekleyerek püre haline getirin. Yaşça büyük bebekler için çatalla ezebilirsiniz.

 

BENİMKİ ÜÇÜNDEN OLSUN LÜTFEN!

Havuç, tatlı patates veya pancar gibi kök sebzelerle pişirildiğinde yaban havucu ve turp gibi kök sebzelerin tadı sizi şaşırtabilir. Bebeğiniz bunları silip süpürecektir ve alışveriş listenizin demirbaşları haline geleceklerdir.

Kök sebzelerin toprağın içinde bulunanları (buna böcek ilaçlan da dahil) emerek derinlerde yetiştiklerini unutmayın bu nedenle bu ürünlerin organik olmasına dikkat edin.

 

Sonbahar sebzeleri

 • Yıkanmış, soyulmuş ve dilimlenmiş bir havuç
 • Yıkanmış, soyulmuş, uçları kesilip dilimlenmiş yarım pancar
 • Yıkanmış, soyulmuş ve doğranmış çeyrek turp

Malzemeleri derin bir tavaya koyun ve üzerini örtecek kadar su koyun. Kaynatın ve yaklaşık 10-12 dakika pişirin.

Biraz suyla püre haline getirin.

 

Kök sebzeler üçlüsü

 • Soyulmuş ve dilimlenmiş 2 adet tatlı patates
 • Yıkanmış, soyulmuş ve dilimlenmiş 3 adet havuç
 • Yıkanmış, soyulmuş ve dilimlenmiş 1 yaban havucu

Malzemeleri derin bir tavaya koyun üzerini örtecek kadar su ekleyin. Kaynatın ve sonra 15-20 dakika pişirin.

Biraz suyla püre haline getirin.

 

Tatlı turuncu renkli sebzeler

 • Soyulmuş ve küp küp doğranmış 2 bardak balkabağı
 • Soyulmuş ve doğranmış 1 büyük havuç
 • Soyulmuş ve doğranmış 1 orta boy tatlı patates

Tüm sebzeleri orta büyüklükteki derin bir tavaya koyun ve üzerini örtecek şekilde su koyun.

Kaynatın ve yumuşayıncaya kadar 15-20 dakika pişirin.

Biraz suyla püre haline getirin; hafif taneli olabilir.

Darı gevreğiyle iyi gider.

 

 

Karnabahar, havuç ve Çin lahanası

 • Ayıklanmış yarım bardak karnabahar çiçeği
 • Soyulmuş ve doğranmış 1/4 bardak havuç
 • Yıkanmış 1/3 bardak Çin lahanası (veya göbeksiz yeşil lahana)

Karnabaharları güzelce yıkayın, birkaç dakika suda bekletin ve süzün.

Havuçları 2 dakika buğulayın sonra karnabaharları ekleyin ve lapa olmadan yumuşayıncaya kadar pişirin.

Her ikisini de buğulama sepetinden çıkarın.

Çin lahanasını birkaç dakika buğulayın ama yeşil rengini kaybetmemesine dikkat edin.

Hepsini birlikte ezin.

 

İleri seviye bebekler için üçlü besin kombinasyonları

 • Dolmalık kabak, havuç ve tatlı patates

 

 • Bezelye, havuç ve brokoli
 • Bezelye, tatlı patates ve lahana
 • Taze fasulye, lahana ve dolmalık kabak
 • Kabak, soğan ve lahana
 • Balkabağı, lahana ve mısır (sadece bir yaşını doldurduktan sonra)

 

Meyve Püreleri

Meyve tabağını uzatır mısınız? Meyveler, tahıl gevrekleri ve sebzelerden sonra, yaklaşık olarak sekizci ayda verilebilir. Bebekler elma, armut, şeftali ve kayısı gibi pişirilen meyvelerin sulu tatlarına bayılır. En güzel püreler olgun ve tatlı meyvelerden yapılır. Muz tatlı oluşuyla her zaman en etkili ilk meyvelerdendir; hazırlaması çok basittir, sadece bir çatal yardımıyla ezin!

Narenciye ve çileği bir yaşını dolduruncaya kadar vermemek en iyi seçenektir çünkü bu meyveler oldukça alerjiktir. Elma ve armut gibi ham meyveler bebek dokuz ayını dolduruncaya kadar verilmemelidir çünkü klostridium botulinum (gıda zehirlenmesine neden olur) olarak adlandırılan bir spor içerirler.

Çok fazla meyve ishale neden olabilir bu nedenle bebeğinize verdiğiniz meyve miktarı konusunda dikkatli olun. Bebekler anne sütünden ve kabak gibi tatlı turuncu renkli sebzelerden yeterince şeker tadı alır.

 

Meyve İpuçları

 • En lezzetli püreler mevsim meyvelerinden yapılır.

 • Meyve pürelerinin kıvamlarını yoğunlaştırmak için içine biraz tahıl gevreği veya püre edilmiş çiğ muz koyun.

 • Bebekler meyveleri en iyi kendi başlarına ve atıştırmalık ve tatlı vakitlerinde yediklerinde sindirirler.

 

 

İLK MEYVE PÜRELERİ

Tahıl gevrekleri ve sebzeden sonra tatlı olarak
verilebilir.

 

Elma püresi

“Günde bir elma doktoru uzak tutar” diye bir söz vardır, bu söz oldukça doğrudur çünkü bu meyve C vitamini ve lif açısından oldukça zengindir.

 • Yıkanmış, soyulmuş, göbeği çıkartılmış 5 adet organik elma

1/4 oranında su ekleyerek elmaları derin bir tavaya koyun.

Kaynatırı ve ağzını kapatın ve yumuşayıncaya kadar yaklaşık olarak 10-15 dakika pişirin.

Suyundan bir parça ekleyerek püre haline getirin.

 

Elma-armut püresi (yedi ay ve üzeri)

Sulu aromalar barındıran armut C vitamini ve beta karoten açısından oldukça zengindir.

 •  Yıkanmış, göbeği çıkartılmış ve doğranmış 3 adet elma
 •  Yıkanmış, göbeği çıkartılmış ve doğranmış 3 adet armut

Meyveleri derin bir tavaya yerleştirin ve yarıya yakın su ekleyin.

Kaynatın ve sonra ağzını kapatıp yumuşayıncaya kadar 10-15 dakika pişirin.

Suyundan da bir parça ekleyerek püre haline getirin.

 

Şeftali ve kayısı püresi (sekiz ay ve üzeri)

 • 4 adet olgun şeftali ve 5 adet kayısı

Elma püresi tarifinde olduğu gibi pişirin.

 

İpucu: İster taze bir şeftaliyi soyarak püre haline getirin isterseniz de ;

Şeftali ve nektarının üzerini bıçakla hafifçe kesin ve kaynar suyun içinde bir dakika bekletin. 1 dakika soğuduktan sonra, soyun, ikiye bölün, göbeğini çıkarın ve istediğiniz gibi püre haline getirin.

 

Kuru kayısı püresi (sekiz ay ve üzeri bebekler için)

Sülfürlenmemiş kayısıları tercih edin .

 • Yıkanmış 1 bardak organik kayısı
 • 2 bardak doğal elma suyu veya bebek elam suyu

Derin bir tavaya koyun ve yarıya yakın su ekleyin.

Kaynatın, kapağını kapatıp yaklaşık olarak 10 dakika pişirin. Suyundan biraz ekleyip püre haline getirin.

 

ONLARI EZİN! PİŞİRMEYE GEREK YOK (SEKİZ AY VE ÜZERİ)

Muz püresi

 • 1 adet organik muz

Muzu bir çatalla ezin. Karışımı seyreltmek için biraz süt ekleyebilirsiniz.

 

“Bebekler için” avokado püresi

Avokado iyi yağlar, antioksidan, A, C ve E vitaminleri açısından zengindir. Bebekler yumuşak dokularını sever; muz ve şeftali ile karıştırıldığında çok lezzetli olurlar.

Bir avokadoyu ikiye bölün, çekirdeğini ve etli kısmını oyup çıkarın bir çatal veya seramik havan yardımıyla ezin. Biraz anne sütü veya bebek maması ekleyebilirsiniz. Yaşça büyük bebekler için biraz katı yapabilirsiniz.

 

 

İKİNCİ MEYVE PÜRELERİ

Bu püreler daha katıdır. Ayrıca dokuz aylık ve daha büyük bebekler için yoğurtla da karıştırılabilir, bu haliyle muhteşem bir lezzete sahiptir.

Elma-armut

 • Yıkanmış, göbeği çıkartılmış ve doğranmış 3 adet elma
 • Yıkanmış, göbeği çıkartılmış ve doğranmış 3 adet armut

Meyveleri derin bir tavaya yerleştirin ve yarıya yakın su ekleyin.

Kaynatın ve sonra ağzını kapatıp yumuşayıncaya kadar 10-15 dakika pişirin.

Suyundan da bir parça ekleyerek püre haline getirin ama biraz daha katı bırakın.

 

Kayısı-muz

 • Çatalla ezilmiş olgunlaşmış bir adet muz
 • Yarım bardak yeni pişirilmiş ve püre haline getirilmiş şeftali veya kayısı Bir karıştırma kabında muz ve şeftali veya kayısıları karıştırın.

Muz kararmadan hemen servis edin.

 

PÜRE YAPMAYA DEVAM!

 • Yarım avokado
 • 1 adet muz

Bir avokadoyu ikiye bölün, çekirdeğini çıkarın, etli kısmını oyup çıkarın bir çatal yardımıyla ezin.

Muzu bir çatal yardımıyla ezin.

Bir kaseye koyup karıştırın.

 

Muz-mango püresi

 • Çatalla püresi çıkarılmış bir adet muz
 • Yıkanmış, soyulmuş ve doğranmış yarım bardak mango

Meyveleri bir karıştırma kabına döküp karıştırın.

 

PİŞİRİLMİŞ DİĞER MEYVE LEZZETLERİ

 

Şeftali-elma-mango

 • Yıkanmış, soyulmuş, çekirdeği çıkartılmış ve doğranmış, olgunlaşmış 1 adet şeftali
 • Yıkanmış, soyulmuş, göbeği çıkartılmış ve doğranmış 1 adet elma
 • Yıkanmış, soyulmuş, çekirdeği çıkartılmış ve doğranmış 1 bardak mango

Tüm meyveler yumuşayıncaya kadar 10 dakika kaynatın.

Biraz ezin ama yaşça büyük bebekler için biraz katı bırakın.

 

Yabanmersini-şeftali-mango (sekiz ay ve üzeri)

 • Yıkanmış 1/4 bardak taze yabanmersini
 • Yıkanmış, soyulmuş ve doğranmış 1 adet küçük şeftali
 • Yıkanmış, soyulmuş ve doğranmış 1/4 bardak mango

2-3 yemek kaşığı suyu derin bir tavada kaynatın, şeftali ve mangoyu ekleyin, ağzını kapatıp 5 dakika pişirin.

Yabanmersinlerini ekleyin, yumuşayıncaya kadar 4-5 dakika daha pişirin. Tüm meyveleri ezin.

Tercihe göre biraz pirinç gevreği ile kıvamı arttırılabilir.

 

 

Kuru erik-elma veya armut püresi

Eğer bebeğiniz gerçekten ilerleme kaydetmek istiyor ama başaramıyorsa bu yüksek miktarda lif içeriğine sahip tarif her şeyi yoluna koyacaktır!

 • 5 adet çekirdeği çıkarılmış kuru erik
 • Yıkanmış, soyulmuş, göbeği çıkartılmış ve doğranmış 2 elma veya armut

Meyveleri derin bir tavaya yerleştirin ve yarıya yakın su ekleyin.

Kaynatın, ağzını kapatıp yaklaşık olarak 10 dakika kaynatın.

Kuru eriklerin kabuğunu soyun.

Suyundan biraz ilave ederek püre haline getirin.

 

Kayısı-armut-elma püresi

 • Yıkanmış, soyulmuş, göbeği çıkartılmış ve doğranmış 1 adet elma
 • Yıkanmış, soyulmuş, göbeği çıkartılmış ve doğranmış 1 adet armut
 • 5 adet kuru kayısı

Elma ve armutları derin bir tavaya yerleştirin ve yarıya yakın su ekleyin. Kaynatın, ağzını kapatıp yaklaşık olarak 10 dakika pişirin.

Elma, armut ve kayısıları bir karıştırma kabına döküp karıştırın. Suyundan biraz ilave ederek püre haline getirin.

 

Şeftali-erik püresi

 • Yıkanmış, soyulmuş, göbeği çıkartılmış ve doğranmış 1 adet olgun şeftali
 • Yıkanmış, soyulmuş, göbeği çıkartılmış ve doğranmış 2 adet olgun erik

Şeftali ve erikleri derin bir tavaya yerleştirin ve yarıya yakın su ekleyin.

Kaynatın, ağzını kapatıp yaklaşık olarak 7 dakika pişirin.

Suyundan biraz ilave ederek püre haline getirin. Kabuklarını soyun.

Hepsinin püre haline getirin.

Biraz yaz lezzetleri esintisi!

 

Kiraz kırmızısı

Kiraz bağışıklık için hayati öneme sahip C vitamini açısından oldukça zengindir ve aynı zamanda kabızlığa da iyi gelir.

 • Yıkanmış, soyulmuş ve çekirdeği çıkarılmış yarım bardak kiraz
 • Soyulmuş ve doğranmış 1 adet şeftali veya 2 adet kayısı

Meyveleri derin bir tavaya koyun, biraz su ekleyin ve kaynatın. Ağzını kapatıp 8 dakika pişirin.

Doğal enerji kaynağı!

 

Kayısı-mango tangosu

Kuru kayısı demir, beta karoten ve lif açısından oldukça zengindir.

 • 1 bardak yıkanmış organik kayısı
 • 2 bardak doğal elma suyu veya bebek elma suyu
 • Yıkanmış, soyulmuş, çekirdeği çıkarılmış ve doğranmış bir bardak mango Elma suyunu, kayısı ve mangoları derin bir tavada kaynatın.

Ağzını kapatıp yaklaşık 10 dakika pişirin.

Suyundan biraz ekleyip ezin veya püre haline getirin. Yaşça büyük bebekler için biraz katı bırakın.

 

Muz-kayısı-mango

 • Soyulmuş bir adet küçük muz
 • Yıkanmış ve doğranmış yarım bardak kuru kayısı
 • Yıkanmış, soyulmuş ve doğranmış yarım bardak mango

Kayısı ve mangoyu derin bir tavada kaynatın.

Ağzını kapatıp yumuşayıncaya kadar yaklaşık olarak 8-10 dakika pişirin.

Muzu bir karıştırma kabı içerisinde çatalla ezin ve kayısı-mango karışımını ekleyin.

 

Bebek meyve hoşafı

 • Yıkanmış, doğranmış 1/4 bardak kuru kayısı
 • Doğranmış, çekirdekleri çıkarılmış 1/3 bardak kuru erik
 • Yıkanmış, soyulmuş, göbeği çıkartılmış ve doğranmış 2 adet elma
 • Yıkanmış, soyulmuş, göbeği çıkartılmış ve doğranmış 1 adet armut
 • 1 çay kaşığı bebek meyve suyu veya su

Tüm malzemeleri küçük derin bir tavaya yerleştirin ve 1 yemek kaşığı su veya bebek meyve suyu ekleyin.

Kaynatın, ağzını kapayın ve arada bir karıştırarak 20-25 dakika pişirin. Eğer suyunu çekerse biraz daha su ekleyin.

Püre haline getirin.

 

HEPSİNİ KARIŞTIRIN! TAHIL GEVREKLERİ VE SEBZE (SEKİZ AY VE ÜZERİ)

Fazladan pişirdiğiniz tahıl gevreklerini çıkarın ve muhteşem kombinasyonları yapabilmek için sebzelerle karıştırın. Bir parça tahıl gevreği ile tatlandırdığında bebekler brokoli gibi güçlü aromaları olan sebzeleri tercih edebilir.

 

 

Tahıl gevrekleriSebze
DarıKabak, tatlı patates ve lahana Havuç, brokoli ve tatlı patates
Esmer pirinçBezelye, taze fasulye, havuç ve patates ( + 12 ay) taze fasulye (bezelye) ve patates ( + 12 ay)
Yulaf ezmesiHavuç ve bezelye Tatlı patates
Arpa 0Dolmalık kabak ve havuç

Sıradaki tariflerde sebzeleri basit bir şekilde tahıl gevrekleriyle karıştırın. Eğer daha fazla pişirme talimatına gereksinim duyarsanız, önceki sayfalarda verilen sebze ve tahıl tariflerine göz atabilirsiniz. İstenilen kıvamı yakalayabilmek için karışıma anne sütü veya bebek maması ekleyebilirsiniz.

 

Esmer pirinç ve bezelye

 • 1 bardak pişirilmiş esmer pirinç
 • 1 bardak pişirilmiş bezelye veya taze fasulye

Pişirilmiş esmer pirinç ve pişirilmiş bezelye veya taze fasulyeyi biraz anne sütü ve bebek maması ile karıştırın ve iyice ezerek püre haline getirin.

Tatlı ve kremsi!

 

 

Darı ve kabak

 • 1 bardak pişirilmiş darı gevreği
 • 1 bardak pişirilmiş balkabağı

Pişirilmiş darı gevreği ve balkabağını biraz anne sürü ve bebek maması ile karıştırın ve iyice ezerek püre haline getirin. Sekiz aydan sonra, kabak yerine havuç da koyabilirsiniz.

 

Yulaf ezmesi, tatlı patates ve elma

 • 1 bardak pişirilmiş yulaf ezmesi
 • 1 bardak pişirilmiş elma
 • Yarım bardak pişirilmiş tatlı patates

Tüm malzemeleri karıştırın ve istenen kıvam sağlanıncaya kadar ezin.

 

Darı, tatlı patates ve kabak

 • 1 bardak pişirilmiş darı
 • 1 bardak pişirilmiş tatlı patates
 • 1/4 bardak buğulanmış kabak

Malzemeleri karıştırın ve 1 yemek kaşığı anne sütü veya bebek maması ekleyip iyice ezin.

Kendi lezzetli kombinasyonlarınızla bebeğinize sürpriz yapın!

 

Tahıl Gevrekleri Ve Meyve Püreleri (Sekiz Ay Ve Üzeri)

Bu püreler harika tatlılardır! Buzdolabınızda biraz pişirilmiş tahıl gevreği bulundurup istenildiğinde bebeğinizin en sevdiği meyve ile karıştırarak zamandan tasarruf edin. Diğer meyveler de kullanılabilir ama tahıl gevreklerine en çok elma yakışır, işte size bebeklerce tadılmış ve onaylanmış bazı karışımlar:

 

 

Tahıl gevreğiMeyve
Esmer pirinçElma püresi, hurma veya kuru üzüm.
Yulaf ezmesiMuz, şeftali, muz, erik
DarıMuz, hurma, kayısı, şeftali

 

Elma-pirinç bir arada

 • Pişirilmiş ev yapımı 1 bardak esmer pirinç gevreği
 • 2 yemek kaşığı elma püresi

Esmer pirinç gevreği ve elma püresini karıştırın ve düşük ateşte ısıtın. İsıttıktan sonra esmer pirinci pişirirken artan pirinç sütünü veya anne sütünü karışıma ekleyebilirsiniz.

Kendinden tatlı demir ve B vitamini açısından zengin!

 

Tatlı esmer pirinç

 • 1 bardak pişirilmiş, ev yapımı esmer pirinç gevreği
 • 1 yemek kaşığı doğranmış hurma veya kuru üzüm
 • Yarım çay kaşığı akçaağaç şurubu

Tahıl gevreği, kuru üzüm veya hurmaları sütle karıştırın ve düşük ateşte ısıtın.

Bebeklerin en sevdiği!

 

Yulaf ezmesi ve muz

Yulaf ezmesi B vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum açısından zengindir.

 • 1 bardak pişirilmiş yulaf ezmesi
 • Olgunlaşmış yarım muz

Muzu bir çatal yardımıyla ezin ve bir kapta yulaf ezmesiyle birlikte ısıtın, istenilen kıvam için biraz anne sütü de eklenebilir.

Düşük ateşte ısıtın.

Damak çatlatan karışım!

 

Muz, erik ve esmer pirinç gevreği

 • Püre haline getirilmiş 1 adet olgunlaşmış muz
 • 1 bardak pişirilmiş esmer pirinç gevreği
 • 1-2 adet püre haline getirilmiş erik

Gevreği, muz ve erikleri düşük ateşte ısıtın. İstenilen kıvama erişmek için içine bir miktar anne sütü veya su konabilir.

Nefis!

 

Darı, muz ve hurma

Hurma demir, B kompleks vitaminleri ve mineraller açısından oldukça zengindir.

1 bardak pişirilmiş darı gevreği

 • Püre haline getirilmiş olgunlaşmış yarım muz
 • 1 yemek kaşığı doğranmış hurma veya kayısı
 • Darı, muz ve hurmaları bir kapta karıştırın ve düşük ateşte ısıtın.