6 Aylık Bebek Neler Yer?

Bu bölümdeki yumuşak, ev yapımı tam tahıl gevrekleri başta B vitaminleri, demir ve lif olmak üzere doğal besleyici öğeler barındırır. Aynı tahıllarla üretilmeye başlanan ticari tahıl gevrekleri, öğütme sürecinden geçirildiğinde besleyici öğelerini kaybeder ve daha sonra bu besleyici öğeler tekrar eklenir. İşlem görmemiş tahıllar besleyici değerleri açısından üstündür. Bebeklerin neredeyse hepsi tam tahıllardan yapılan bu ev yapımı, lezzetli ve yumuşak dokulu gevreklere bayılır.

Sitemizdeki tariflerde kullanılan tahıllar kısa taneli esmer atlı esmer pirinç, darı, arpa, yulaf ezmesi, kamut ve Bu tahılların organik olmayan çeşitleri de kullanılabilirken ben organik türlerini kullanmayı tercih ediyoruz.

 

 

Altı Ay ve Üzeri Bebek Yemekleri

 

TAHILLAR: BESLEYİCİ ENERJİ SANTRALLERİ

Esmer pirinç B vitaminleri, kalsiyum, fosfor ve demir açısından çok zengindir ve bebekler kolayca sindirebilir. Darı demir bakımından en zengin tahıldır ve B vitaminleri, niasin, folik asit, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, çinko ve protein açısından oldukça zengindir. Arpa doğal olarak tatlıdır ve mineraller açısından zengindir. Yulaf en fazla protein barındıran tahıldır ve iyi bir demir ve B vitamini, özellikle B1 vitamini, kaynağıdır.

Esmer pirinç ve darı harika ilk tahıllardır çünkü her ikisi de bebeklerin bu dönemde ihtiyaç duydukları yüksek miktarda emilimi kolay demir içermektedir. Bebekler dokuz ve on beşinci aylar arasında demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlığa karşı oldukça duyarlıdır. Yaklaşık olarak altı aylıkken tahılların sindirimi için gerekli enzimleri üretmeye başlarlar.

TAHILLARLA İLGİLİ TEMEL PRENSİPLER

Bebek ne kadar küçükse tahıllar o kadar çok suda bekletilmeli ve tam anlamıyla sindirilebilir hale gelinceye kadar pişirilmelidir. Altı ay ve bir yıl arasında bir el değirmeni kullanın. Bir yaşından büyük bebeklerde tahıllar bir patates ezicisi veya bir seramik havan ile ezilmeli ve yumuşak olarak servis edilmelidir.

Tahıl gevrekleri küçük miktarlarda organik pirinç maltı veya pirinç şurubuyla tatlandırılabilir. Bebeğiniz diş çıkardığında (genellikle dokuz aydan sonra), tahıl gevrekleri bir patates ezicisi veya seramik havan yardımıyla ezilebilir.

İşte size bebeğinize tahıl gevreklerini nasıl vereceğinizin kısa bir özeti. Esmer pirinç gevreğiyle başlayın. Bir iki hafta esmer pirinç gevreği verdikten sonra ikinci ve sonraki tahıl gevrekleri ikişer hafta arayla verilebilir. Eğer bebeğiniz keyifsizse bu bölümdeki temel tahıllar midesini yatıştıracak ve bebeğinizi rahatlatacaktır.

Bebeğiniz tüm tahılları deneyip hepsini kabul ettiyse yedi aylıkken veya daha sonra tahılları karıştırarak farklı karışımlar deneyebilirsiniz. Buğday oldukça alerjik bir tahıldır ve bir yaşına kadar önerilmemektedir. Tahıl gevrekleri karışımlarını hazırlamak ilk tahıl gevreklerini hazırlamakla aynıdır. Darı/pirinç, yulaf/pirinç ve yulaf/arpa kombinasyonları oldukça lezzetlidir.

 

Tahılları pişirmenin altı kolay basamağı

Bu bölümde bulunan tariflerdeki basamakları izleyerek tahılları pişirebilirsiniz.

Tahılları bir kase içerisinde suyu berraklaşıncaya kadar yıkayın.

Besleyici öğelerini yitirmemesi için tahılları sağlıklı, derin, mümkünse paslanmaz çelikten bir kapta ıslayın (altı-on aylık bebeklerde geceden, on aydan büyük bebeklerde 3-4 saatliğine). Altı-dokuz aylık bebeklerde bir bardak tahıl için 6-8 bardak su kullanın.

Dokuz-on iki aylık bebeklerde bir bardak tahıl için 4 bardak su kullanın.

On iki aylık ve daha büyük bebeklerde bir bardak tahıl için 2-3 bardak su kullanın.

Islattıktan sonra suyunu döküp değiştirin ve suya 2,5 santimetre karelik bir parça kombu* ekleyin. Bir yaşından büyük bebeklerde birkaç parça deniz tuzu atın.

Tahılları köpürünceye kadar haşlayın; suyun üzerindeki köpüğü sıyırın ve fokurdamasını bekleyin. Toplam pişirme süresi kullanılan tahıla göre farklılık gösterir (Pişirme süreleri için tariflere bakınız.). Pişirme işlemi bittiğinde, tahılı ocaktan alın ve 10 dakikalığına soğumaya bırakın ve kombuyu çıkarın.

Tahılı süzün ve bebeğinizin daha sonra içmesi için veya dolaptan çıkardıktan sonra ısıtma işleminde daha yumuşak bir kıvam tutturabilmek için suyunu saklayın.

Tahıllı kabuklarını ve sindirilemeyecek diğer liflerini ayırmak için süzgeçten geçirin.

Tahılı büyük bir cam kavanozda üç günlüğüne buzdolabınızda saklayabilirsiniz.

Kombu: Asya yemeklerinde sık kullanılan esmer bir su yosunudur ve sağlıklı gıda satan dükkanlarda paket halde bulunabilir. Kuru haldedir ve kombu kullanmaktaki amaç sindirimi kolaylaştırmak ve tahıllara mineral eklemektir. Rastgele bir suyosunu almayın çünkü işlem gördükleri için kimyasal madde barındırırlar.

 

İLK TAHILLAR

Esmer Pirinç Gevreği (Altı aydan sonra kullanmaya başlayın)

Besinsel açıdan bir star!

6-8 bardak filtre edilmiş su veya memba suyu

1/3 bardak organik tatlı kısa taneli esmer pirinç

2/3 bardak kısa taneli esmer pirinç

Kaynattıktan sonra yarım saat pişirin.

 

İKİNCİ TAHIL

Darı Gevreği

6 bardak filtre edilmiş su

1 bardak darı (veya 3/4 bardak darı ve 1/4 bardak tatlı esmer pirinç ) Kaynattıktan sonra 1 saat pişirin.

Bazen darılarda küçük taşlar bulunur bu nedenle tahıllar dikkatli bir şekilde gözden geçirilmeli ve yıkamadan önce taşlar ayıklanmalıdır. Pişirme süresi daha kısadır, yaklaşık olarak bir saat sürer. Darı suyu içine hemen çeker ve pirince nazaran daha fazla suya ihtiyaç duyar.

 

ÜÇÜNCÜ TAHIL

Darı ve pirinç gevreği

6-8 bardak filtre edilmiş su veya memba suyu

1/4 organik darı

1/4 bardak organik tatlı kısa taneli esmer pirinç

1/2 bardak kısa taneli esmer pirinç

Kaynattıktan sonra 1,5 saat pişirin.

 

 

DÖRDÜNCÜ TAHIL

Yulaf ezmesi

6-8 bardak filtrelenmiş su

1 bardak yulaf ezmesi

Kaynattıktan sonra 1,5 saat pişirin.

 

BEŞİNCİ TAHIL

Arpa Gevreği

Çok tatlı ve lezzetli bir tahıl gevreğidir!

6-8 bardak filtrelenmiş su

1 bardak arpa

Kaynattıktan sonra 1,5 saat pişirin.

 

DİĞER TAHILLAR

Kamut Lapası

Kamut protein içerir.

6-8 bardak filtrelenmiş su

1 bardak kamut

Kaynattıktan sonra 1,5 saat pişirin.

 

Kinoa Gevreği

1 bardak kinoa

4 bardak su

Kaynattıktan sonra 30 dakika pişirin.

 

 

BEBEKLERİN EN SEVDİĞİ TAHILLARLA İLGİLİ DAHA FAZLA BİLGİ

Darı o kadar önemli bir tahıldır ki Çin’den Afrika’ya dünya nüfusunun neredeyse üçte biri tarafından tüketilmektedir. Buğday ve glütene alerjisi olan insanlar için harika bir alternatiftir. Darı o kadar çok yönlüdür ki tahıl yemeklerinde, gevreklerde, yahnilerde, sebze köftelerinde ve çorbalarda kullanılabilir.

Kamut Mısır piramitlerinde de bulunmuş eski bir tahıldır.

Buğdayın yakın akrabasıdır ve daha az glüten içerdiği için buğdaya hassasiyeti bulunan birçok insan tarafından (çölyak hastalığı olanlar hariç) tercih edilebilir. Kamut buğdaydan yaklaşık olarak yüzde 30 daha fazla protein içerir ve tam bir enerji kaynağıdır. Besinsel açıdan B, E vitaminleri, fosfor, magnezyum, çinko ve kompleks karbonhidratlar açısından zengindir. Lezzetlidir ve bebekler fındığa benzeyen tadını çok sevmektedir. Ayrıca diş çıkarma tostları için idealdir.

Kinoa (Kinvah olarak telaffuz edilir.) Güney Amerika kökenli eski bir tahıldır.

Gerçek bir tahıl gevreği değildir, aslında bir bitkinin meyvesidir. Kinoa yüksek kaliteye sahip süper bir besindir çünkü kolay sindiriiebilen yapıda temel amino asitlere sahip tam protein içerir. Vejetaryenler için daha mükemmeli olamaz. Kinoada glüten yoktur ve B vitaminleri, fosfor, demir, magnezyum, lif, temel yağ asitleri ve kompleks karbonhidratlar açısından zengindir. Her şeyden önemlisi yaşça büyük çocuklar kinoayı çok sevmektedir. Hazırlaması hızlı ve kolaydır her tür yemekte pirincin yerine kullanılabilir.