3-6 Ay Arası Bebek Ürünleri

Beslenme araç gereçleri

Dört ila altıncı aydan itibaren bebeğiniz kaşıkla mama yemeye başlayabilir. Kırılmayan herhangi bir tabak ve kaşık işinizi görür ama bunun için özel bir bebek seti seçmek isteyebilirsiniz. İhtiyacınız olmayan, bir sürü ıvır zıvır içeren setler için boş yere para harcamayın. Bir tabakla, bir kaşık yeterlidir. “Biberon emziği, kamışlı bardak, damlatmaz uçlu alıştırma bardağı” gibi şeyler içeren setler bu aşamada gereksiz masraftır. Bebeğiniz kamışlı bardak ya da damlatmaz uçlu alıştırma bardağı kullanana kadar bekleyin, sonra hangisini kullanıyorsa onu alırsınız. Her üçünü de almak gereksizdir, özellikle biberon emziği almaya gerek yoktur, çünkü bebeğinizi biberonla besliyorsanız zaten sizde var demektir, yok eğer emziriyorsanız o zaman da hiç ihtiyacınız olmayacaktır.

Yürüteç

Bebek yürüteci bebeğin içinde tek başına oturup, ayaklarım kullanarak ileri geri gitmesini sağlar.

Yürüteç gerekli bir araç olmadığı gibi, yaralanmayla sonuçlanan bir sürü olay aslında yürüteçlerin yasaklanması gerektiğini gösteriyor.

Yürüteç çok popüler bir araç, kullanan ana babalarla görüştüğümde nedenini anlıyorum. Eğlendirici bir şey, bebekler yürüteci çok seviyor. Annenin hiç uyumayan bir bebeği (ya da ikizleri) varsa bebeğin yürüteçte geçirdiği zaman, annenin başka şeyler yapmaya fırsat bulduğu muhtemelen tek zaman dilimidir.

Ama yürüteçler bebeğe yürümeyi öğretmedikleri gibi, faydalı bir egzersiz de sağlamaz. Yürüteç kullanımının bebeğin gelişimine sağladığı herhangi bir katkı yoktur. Yürütecin bebeği eğlendirme ve anneye nefes alma fırsatı sağlaması gibi olumlu yanlarının, aşağıda sıralanan konular ışığında ölçülüp biçilmesi gerekir.

•    Yürüteçlerden kaynaklanan yaralanma sayısı bir hayli yüksektir. Avustralya’da bir yaşın altındaki bebeklerde, yürüteç kullanımı sırasında her yıl tahminen bin adet yaralanma vakası görülmektedir. Bu yaralanmalarda bebekler en fazla başından yaralanmakta; kırık, yanma, haşlanma ve ön dişlerde kırılma diğer yaralanmalar arasında yer almaktadır. ABD’de yürütece konan bebeklerin neredeyse % 50’sinin, yürüteç yüzünden hafif şekilde yaralandıkları; bebeklerin % 9’una tıbbi müdahalede bulunulduğu saptanmıştır.

 Kazalar, yürüteçlerin kendine has tasarımının yarattığı dengesizlikten ve bebeklerin büyük bir hızla, kontrolsüz bir şekilde oradan oraya fırlamasından kaynaklanmaktadır. Bebekler yürüteçle gezerken halıya takılmakta, merdivenlerden düşmekte, parmaklarını kapıya sıkıştırmakta, mobilya ve duvarlara çarpmakta, sıcak ya da zehirli maddelerle temas etmektedirler.

•    Yürüteç bebeğin kaba motor gelişimini (ayakları üstüne basmasını, tutunarak kalkmasını, sıralamasını, yürümesini) geciktirir.

•    Bebek yürüteçteyken arkasına destek konduğunda, bedeni sabit kalır ve ayaklarıyla kendini geri iter. Bu durum parmak uçlarına basarak yürümesine ve bir kas grubunun diğerine göre daha fazla sertleşmesine neden olur. Bu duruş, doğal yürümenin bir parçası olmadığından bebeğin yürümesini geciktirebilir. Bebeğin dengesini geliştirmesi açısından, yürüteç yerine yerde oynaması daha faydalıdır. Sağlıklı bebeklerin gelişimindeki gecikmeler kısa süreli olup, uzun süre yürüteçte bırakılan bebeklerde gecikme ortaya çıkma olasılığı fazladır.

Özellikle az uyuyan, hareketli bebekleri tam gün mutlu etmek kolay değildir. Ve şikâyetleri dinlemek yerine yürüteç kullanmayı tercih eden anneleri anlayabiliyorum. Ancak kaza istatistiklerine ve yürüteçlerin son derece sınırlı olan kullanımına baktıktan sonra, yürüteç kullanımını tavsiye edemiyorum. Hiç kullanmadığınız takdirde yokluğunu da hissetmezsiniz. Eğer satın alma konusunda kararlıysanız, güvenli kullanım için aşağıda bazı ipuçları yer almaktadır:

•    Bebeğinizi, yürüteçteyken her zaman için kontrol edin.

•    Yürüteci basamak ya da merdiven kenarında asla kullanmayın.

•    Yürütecin devrilmesini engellemek için yerde hiçbir şeyin olmamasına dikkat edin.

•    Bebek içindeyken yürüteci kaldırmayın.

•    Bebeğiniz kendi ağırlığını taşıyamıyorsa, yürütece bindirmeyin. Ağırlığını taşıması, siz ellerini tutarken bebeğin ayaklarıyla sert bir zemine basıp, bacakları bükülmeden iki ayağının üstünde durarak kendi ağırlığını kaldırabilmesi ve aşağı yukarı zıplaması anlamına gelir. Bazı bebekler altıncı aydan itibaren bunu yapabilir. Gelişimi normal, sağlıklı bir bebeğin kendi ağırlığını taşımasındaki gecikme büyük bir sorun yaratmaz ama yürüteç kullanımı, bebeğin kendi ağırlığını taşımasındaki gecikmenin gereksiz yere daha da uzamasına neden olur. Bir şeye tutunup ayağa kalkması, mobilyaya tutunarak yürümesi ve nihayet tutunmadan yürümesi de gecikir.

•    Bebeğin ayaklarının yere değmesine dikkat edin.

•    Yaralanma riskini asgariye düşürmek ve bebeğin en iyi şekilde gelişmesi için gereken hareket serbestisini sağlamak için bebeğin yürüteç kullanımını günde otuz dakika ile sınırlayın.

Hoppalalar, pille çalışan salıncaklar ve egzersiz aletleri

Aynı şekilde, bu ürünler de gereksiz ürünler olup bebeğin gelişmesinde bir faydaları olmadığı gibi, bebeğin egzersiz yapmasını da sağlamazlar. Bebekleri eğlendirip, onlara yeni duygular tattırırlar ve annelere de yabana atılmayacak şekilde bir teneffüs imkânı verirler. Yürüteçlerin aksine, bebekler kısa bir sürede yorulduklarından dolayı bu ürünlerin kullanım süreleri kendiliğinden sınırlanmış olur ve yaralanma riski asgari düzeyde olup zamanında doğmuş, sağlıklı bebeklerin gelişiminde olumsuz etki yaratmazlar. Prematüre ya da rahatsız olan bebekler için tavsiye edilmez, çünkü bu bebeklerin gelişimlerini artıracak yönde oyunlara ihtiyacı vardır; oysa bu aletler bebeğin gelişimini artırmaya uygun ortam yaratmaz.

Bebek güvenlik kapıları

Bebeğiniz hareketlenmeye başladığında, mutfak ve banyo girişlerine, merdiven başlarına geçişi engelleyen kapılar koymakta fayda vardır. Beş ila on iki ay arasında herhangi bir dönemde gerçekleşen emekleme, dokuz ila on dokuzuncu aylar arasında başlayan yürüme ve yürüteçte olduğu herhangi bir zaman dilimi; bebeğin hareketlendiği dönem kapsamındadır. Güvenlik kapısının parmaklık aralarının, bebek karyolaları için önerilen -50 mm’den az, 85 mm’den çok olmamalı- boyutta olmasına dikkat edin, böylece bebeğinizin başı, kolu veya bacağı sıkışmaz.

Oyun parkları

 Oyun parklarını geçmişte, ev aletlerinin daha az olduğu dönemde, kadınlar iş yaparken bebeklerini tehlikeden korumak için sıkça kullanırdı.

 Yaşam biçiminize ve bebeğinize bağlı olarak (bebeklerin çoğu oyun parkında fazla kalmaz) oyun parkları hâlâ kullanım alanı bulmaktadır. Oyun parkı tehlikeli alanlar için engel oluşturmakta etkilidir. Eminim, oyun parkının içinde ütü yapan anneyi, bu arada odada rahatça gezen bebeği duymuşsunuzdur. Aynı şekilde oyun parklarının içine ısıtıcı da konabilir, böylece bebek ısıtıcının yanma gidemez. Diğer zamanlarda ise bebeğin uzağında tutulması gereken küçük çocuklar oyun parkının içinde oyuncaklarıyla oynayabilirler. Yine de satın almadan önce biraz bekleyin, çünkü oyun parkları sıklıkla alınır ve hiç kullanılmazlar.

Portatif karyolalar

Çok seyahat eden ailelerin tercih edebileceği bir üründür. Portatif karyolalar çoğu kez kötü tasarlandıkları ve tehlikeli olduklarından dolayı, satın alırken dikkatli davranın. Ne yazık ki karyolanın devrilmesi sonucunda hayatını kaybeden bebekler olmuştur.